Ադրբեջանական գերությունից ազատված Վիգեն Էուլջեքչյանի մոտ սրտի հետ կապված խնդիրներ են հայտնաբերվել Երևանում բժշկական կենտրոններից մեկում այսօր անցած հետազոտությունից հետո։ Այդ մասին հայտնել է նրա կինը՝ Լինդա Էուլջեքչյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Ավելի վաղ Լինդան պատմել էր, որ վերջին օրերին ամուսնու առողջական վիճակը վատթարացել է, նա նաև նյարդաբանական խնդիրներից է գանգատվում։
«Պարզվեց, որ Վիգենը սրտի հետ կապված խնդիրներ ունի, անոթները նորմալ արյունամատակարարում չեն ապահովում։ Դեղեր են նշանակել, բժիշկները հաջորդ այցը նշանակել են փետրվարի 2-ին», – ասել է Էուլջեքչյանի կինը։
Նրա խոսքով՝ Վիգենն անցել է բոլոր հետազոտությունները, որոնց մի մասի պատասխանները պատրաստ կլինեն երկուշաբթի։ Լինդան հավելեց, որ այժմ առաջնահերթությունը սրտի վիճակն է և հանգիստ միջավայրի ապահովումը։
Ադրբեջանից Հայաստան վերադարձած գերիների խնդրին է արձագանքել նաև առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը` նշելով, որ հայրենիք վերադարձածները գտնվում են պատկան մարմինների վերահսկողության ներքո, հայտնում է «Փաստինֆոն»:
Նա հայտնել է, որ Վագիֆ Խաչատրյանի վիրահատությունը բարեհաջող է անցել և նա հիմա վերականգնման փուլ է անցնում։
«Նրանք մշտապես մեր դիտարկման տակ են։ Անհրաժեշտ բուժօգնությունը տրամադրվում է պետության կոմղից և կազմակերպվում է մեր կողմից»,- ասել է Ավանեսյանը` հավելելով, որ առիթ լինելու դեպքում կայցելի նրանց։
Հունվարի 14–ին Ադրբեջանը Հայաստանին է փոխանցել 4 գերու` Դավիթ Դավթյանին, Գևորգ Սուջյանին, Վիգեն Էուլջեքչյանին և Վագիֆ Խաչատրյանին: Լիբանանահայ Վիգեն Էուլջեքջյանն գերեվարվել էր նոյեմբերի 10-ին՝ Շուշի տանող ճանապարհին, և դատապարտվել 20 տարվա ազատազրկման։
Ինչ վերաբերում է Վագիֆ Խաչատրյանին՝ նա տարեց անձ է, որը գերեվարվել էր 2023-ի հուլիսին՝ Հակարիի կամրջի մոտ, երբ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ուղեկցությամբ Արցախից մեկնել է Հայաստան՝ բուժման նպատակով։ 2025-ի դեկտեմբերի վերջին հաղորդվել էր, որ Բաքվի բանտում նրա առողջական վիճակը վատթարացել է, ինչի հետևանքով տեղափոխվել է հիվանդանոց։

30 Январь 2026 - 13:17 AMT
У Вигена Эулджекчяна, освобождённого из азербайджанского плена, выявлены проблемы с сердцем после обследования, проведённого сегодня в одной из клиник Еревана. Об этом сообщила его супруга Линда Эулджекчян, передаёт Sputnik Армения.
Ранее она рассказывала, что состояние мужа в последние дни ухудшилось, он также жаловался на неврологические проблемы.
«Оказалось, что у Вигена есть проблемы с сердцем, и сосуды не обеспечивают нормальное кровоснабжение. Назначены лекарства, следующий приём у врача — 2 февраля», — сказала Линда.
По её словам, он прошёл все необходимые обследования, часть результатов будет готова в понедельник. Она подчеркнула, что сейчас главной задачей является стабилизация состояния сердца и обеспечение спокойной среды.
Министр здравоохранения Анаит Аванесян также прокомментировала ситуацию, заявив, что все вернувшиеся пленные находятся под наблюдением соответствующих государственных органов, сообщает «Пастинфо».
Она сообщила, что операция Вагифа Хачатряна прошла успешно, и он сейчас находится на этапе восстановления.
«Они постоянно находятся под нашим наблюдением. Необходимая медицинская помощь предоставляется государством и организуется нами», — сказала Аванесян, добавив, что при возможности лично навестит их.
14 января Азербайджан передал Армении четырёх пленных: Давида Давтяна, Геворга Суджяна, Вигена Эулджекчяна и Вагифа Хачатряна. Ливанский армянин Виген Эулджекчян был взят в плен 10 ноября на дороге в Шуши и приговорён к 20 годам лишения свободы.
Что касается Вагифа Хачатряна, то это пожилой человек, попавший в плен в июле 2023 года у моста Хакари, когда по линии Международного комитета Красного Креста направлялся из Арцаха в Армению для лечения. В конце декабря 2025 года сообщалось об ухудшении его состояния в бакинской тюрьме, после чего он был госпитализирован.