30 Հունվար 2026 - 13:09 AMT
Gallup International Association-ի հայաստանյան գործընկեր MPG LLC-ը հունվարի 19-30-ն իրականացրել է հեռախոսային հարցում, որին մասնակցել է 601 ընտանիք Երևանից։
Հարցման մասնակիցների 26.6% նշել է, որ վերջին մեկ տարում որևէ դրական փոփոխություն չի նկատել Երևանում, հայտնում է «Փաստինֆոն»:
Երևանի քաղաքապետարանի կողմից վերջին մեկ տարվա ընթացքում իրականացված ծրագրերից որպես դրական փոփոխություն՝ հարցվածների 17%-ը նշել է նոր ավտոբուսների ներմուծումն ու տրանսպորտային համակարգի զարգացումը։ Ասֆալտապատման աշխատանքները դրական է գնահատել 12.7%-ը, աղբահանության կազմակերպումը՝ 10.6%, բակերի բարեկարգումը՝ 10.1%, այգիների բարեկարգումը՝ 8.7%, իսկ կանաչապատ տարածքների ավելացումը՝ 7.7%։
Ինչ վերաբերում է քաղաքացիների սպասումներին, ապա հարցին, թե ինչպիսի ծրագրեր կցանկանային, որ իրականացվեին քաղաքային իշխանության կողմից՝ 52%-ը պատասխանել է, որ անհրաժեշտ է ավելացնել կանաչապատ տարածքները։ Այս պահանջը համահունչ է այն խնդիրներին, որոնք երևանցիները կարևորում են։
Բացի այդ, 32.9%-ը նշել է մանկական միջոցառումների անհրաժեշտությունը, 31.6%-ը կարևորել է մաքրության կազմակերպումը, շաբաթօրյակների անցկացումն ու խաղահրապարակների կառուցումը։ Մշակութային նախաձեռնությունների իրականացումը ցանկացել է տեսնել հարցվածների 30%-ը, իսկ սպորտային ծրագրերի իրականացման անհրաժեշտությունը նշել է 25.1%, համապատասխանաբար՝ 20.1%-ի կողմից։

По данным телефонного опроса, проведённого компанией MPG LLC — партнёром Gallup International Association в Армении, 26,6% респондентов сообщили, что за последний год не заметили в Ереване никаких положительных изменений. Опрос проходил с 19 по 30 января среди 601 семьи, сообщает «Пастинфо».
Среди отмеченных улучшений 17% участников выделили внедрение новых автобусов и развитие транспортной системы, 12,7% — асфальтирование улиц, 10,6% — организацию вывоза мусора, 10,1% — благоустройство дворов, 8,7% — обновление парков, а 7,7% — увеличение количества зелёных зон.
На вопрос о желаемых инициативах со стороны городских властей 52% опрошенных ответили, что необходимо увеличить количество зелёных насаждений. Этот запрос отражает главные проблемы, которые ереванцы считают приоритетными.
Кроме того, 32,9% указали на потребность в детских мероприятиях, 31,6% — на улучшение чистоты в городе, проведение субботников и строительство детских площадок. О реализации культурных программ высказались 30%, а о необходимости спортивных инициатив — 25,1% и 20,1% соответственно.