2026 թվականի հունվարի 29-ին Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանի հանձնարարությամբ ՄԻՊ ներկայացուցիչները իրականացրել են արագ արձագանքման այց ՀՀ պաշտպանության նախարարության Երևանի կայազորային հոսպիտալ։
ՄԻՊ գրասենյակից հայտնել են, որ այցն իրականացվել է զինծառայողի ընտանիքի ներկայացուցչի կողմից ստացված բողոքի հիման վրա, որը վերաբերում էր զինծառայողի առողջական վիճակին և բժշկական օգնության կազմակերպմանը։
Այցի շրջանակում Պաշտպանի ներկայացուցիչները հանդիպել են հոսպիտալի ղեկավարությանը և բուժանձնակազմին։ Քննարկվել են իրականացվող բժշկական հետազոտությունների ընթացքը, տրամադրվող բուժօգնության որակը, ինչպես նաև զինծառայողի առողջական խնդիրների հիման վրա՝ նրա ծառայության պիտանիության գնահատման հետ կապված հարցեր։
Նրանք նաև առանձին զրույց են ունեցել զինծառայողի հետ, որի ընթացքում վերջինս բարձրաձայնել է հոգեբանական խորհրդատվության ստացման և առանձին պալատում տեղակայվելու անհրաժեշտության մասին։ Այցի արդյունքում, համագործակցելով հոսպիտալի հետ, արդեն իսկ ապահովվել է հոգեբանի խորհրդատվությունը և զինծառայողի տեղափոխումը առանձին պալատ։
Ներկայում շարունակվում են քայլեր ձեռնարկվել իրավական պաշտպանությանն առնչվող մնացած հարցերն արդյունավետ կերպով հասցեավորելու ուղղությամբ։
Զինծառայողին վերաբերող բողոքի քննարկումն ակտիվ ընթացքի մեջ է Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում։ Նրա առողջական վիճակն ու բժշկական օգնության հարցերն մնում են Պաշտպանի մշտական ուշադրության ներքո։
Զինծառայողների և նրանց ընտանիքների անդամների իրավունքների վերաբերյալ հարցերով Պաշտպանին կարելի է դիմել՝ զանգահարելով թեժ գծի 116 հեռախոսահամարով, իսկ ոչ աշխատանքային օրերին և ժամերին՝ 096-116-100 հեռախոսահամարով։ Պաշտպանին հնարավոր է դիմել նաև այցելությամբ՝ ք. Երևան, Պուշկին 56Ա հասցեով, ինչպես նաև էլեկտրոնային տարբերակով՝ [email protected]:

30 January 2026 - 14:44 AMT
On January 29, 2026, at the instruction of Human Rights Defender Anahit Manasyan, representatives of the Ombudsman’s Office carried out a rapid-response visit to the Yerevan Garrison Hospital of the Ministry of Defense.
The Ombudsman’s Office said the visit was prompted by a complaint filed by a representative of the serviceman’s family concerning his health condition and the organization of medical care.
During the visit, the Defender’s representatives met with the hospital’s management and medical staff. They discussed the course of ongoing medical examinations, the quality of treatment provided, and issues related to assessing the serviceman’s fitness for service based on his health condition.
They also held a private conversation with the serviceman, who raised the need for psychological counseling and placement in a separate room. As a result of the visit and cooperation with the hospital, psychological support was provided, and the serviceman was transferred to an individual room.
Further steps are currently being taken to effectively address remaining issues related to legal protection.
The review of the complaint concerning the serviceman is actively ongoing within the Human Rights Defender’s Office. His health condition and medical care remain under constant attention.
Regarding the rights of servicemen and their family members, the Defender can be contacted via the 116 hotline, and outside working days and hours at 096-116-100. In-person visits are available at 56A Pushkin Street, Yerevan, and inquiries may also be sent electronically to [email protected].