2026 թվականի հունվարի 29-ին Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանի հանձնարարությամբ ՄԻՊ ներկայացուցիչները իրականացրել են արագ արձագանքման այց ՀՀ պաշտպանության նախարարության Երևանի կայազորային հոսպիտալ։
ՄԻՊ գրասենյակից հայտնել են, որ այցն իրականացվել է զինծառայողի ընտանիքի ներկայացուցչի կողմից ստացված բողոքի հիման վրա, որը վերաբերում էր զինծառայողի առողջական վիճակին և բժշկական օգնության կազմակերպմանը։
Այցի շրջանակում Պաշտպանի ներկայացուցիչները հանդիպել են հոսպիտալի ղեկավարությանը և բուժանձնակազմին։ Քննարկվել են իրականացվող բժշկական հետազոտությունների ընթացքը, տրամադրվող բուժօգնության որակը, ինչպես նաև զինծառայողի առողջական խնդիրների հիման վրա՝ նրա ծառայության պիտանիության գնահատման հետ կապված հարցեր։
Նրանք նաև առանձին զրույց են ունեցել զինծառայողի հետ, որի ընթացքում վերջինս բարձրաձայնել է հոգեբանական խորհրդատվության ստացման և առանձին պալատում տեղակայվելու անհրաժեշտության մասին։ Այցի արդյունքում, համագործակցելով հոսպիտալի հետ, արդեն իսկ ապահովվել է հոգեբանի խորհրդատվությունը և զինծառայողի տեղափոխումը առանձին պալատ։
Ներկայում շարունակվում են քայլեր ձեռնարկվել իրավական պաշտպանությանն առնչվող մնացած հարցերն արդյունավետ կերպով հասցեավորելու ուղղությամբ։
Զինծառայողին վերաբերող բողոքի քննարկումն ակտիվ ընթացքի մեջ է Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում։ Նրա առողջական վիճակն ու բժշկական օգնության հարցերն մնում են Պաշտպանի մշտական ուշադրության ներքո։
Զինծառայողների և նրանց ընտանիքների անդամների իրավունքների վերաբերյալ հարցերով Պաշտպանին կարելի է դիմել՝ զանգահարելով թեժ գծի 116 հեռախոսահամարով, իսկ ոչ աշխատանքային օրերին և ժամերին՝ 096-116-100 հեռախոսահամարով։ Պաշտպանին հնարավոր է դիմել նաև այցելությամբ՝ ք. Երևան, Պուշկին 56Ա հասցեով, ինչպես նաև էլեկտրոնային տարբերակով՝ [email protected]:

29 января 2026 года по поручению Защитника прав человека Анаит Манасян представители аппарата омбудсмена осуществили оперативный визит в Ереванский гарнизонный госпиталь Министерства обороны Республики Армения.
В офисе Защитника сообщили, что визит был проведен на основании жалобы, полученной от представителя семьи военнослужащего, которая касалась его состояния здоровья и организации медицинской помощи.
В рамках визита представители омбудсмена встретились с руководством госпиталя и медицинским персоналом. Были обсуждены ход проводимых медицинских обследований, качество оказываемой помощи, а также вопросы оценки пригодности военнослужащего к службе с учетом его состояния здоровья.
Состоялась также отдельная беседа с военнослужащим, в ходе которой он заявил о необходимости получения психологической консультации и размещения в отдельной палате. По итогам визита и во взаимодействии с госпиталем уже обеспечены консультация психолога и перевод военнослужащего в отдельную палату.
В настоящее время продолжаются шаги по эффективному решению остальных вопросов, связанных с правовой защитой.
Рассмотрение жалобы в отношении военнослужащего находится в активной стадии в аппарате Защитника прав человека. Его состояние здоровья и вопросы медицинской помощи остаются под постоянным контролем.
По вопросам, касающимся прав военнослужащих и членов их семей, можно обратиться к Защитнику по телефону горячей линии 116, а в нерабочие дни и часы — по номеру 096-116-100. Также возможны личные обращения по адресу: г. Ереван, ул. Пушкина, 56А, и в электронном виде —[email protected].