Հունվարի 14-ին ադրբեջանական գերությունից վերադարձած և սրտի վիրահատության ենթարկված Վագիֆ Խաչատրյանը դուրս է գրվել հիվանդանոցից։ Այդ մասին հայտնել է նրա դուստրը՝ Վերա Խաչատրյանը:
Նա տեղեկացրել է, որ հայրը հիվանդանոցից դուրս է գրվել հունվարի 30-ին և այժմ գտնվում է տանը, հայտնում է Auroranews.am-ը:
«Այս պահին հետվիրահատական վերականգնողական շրջանում է։ Կարողանում է մեզ հետ խոսել, շփվել, բայց այնպես չէ, որ շատ լավ է»,- նշել է Խաչատրյանը։
Հունվարի 14-ին Ադրբեջանը Հայաստանին է հանձնել Դավիթ Դավթյանին, Գևորգ Սուջյանին, Վիգեն Էուլջեքջյանին և Վագիֆ Խաչատրյանին։ Վագիֆ Խաչատրյանը գերեվարվել էր 2023-ի հուլիսին՝ Հակարիի կամրջի մոտ, երբ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ուղեկցությամբ Արցախից մեկնել է Հայաստան՝ բուժման նպատակով։ 2025-ի դեկտեմբերի վերջին հաղորդվել էր, որ Բաքվի բանտում նրա առողջական վիճակը վատթարացել է, ինչի հետևանքով տեղափոխվել է հիվանդանոց։

14 января Вагиф Хачатрян, вернувшийся из азербайджанского плена и перенесший операцию на сердце, был выписан из больницы. Об этом сообщила его дочь Вера Хачатрян.
По ее словам, отец покинул больницу 30 января и сейчас находится дома, передает «Auroranews.am».
«Сейчас он на послеоперационном восстановлении. Может с нами говорить, общаться, но нельзя сказать, что ему очень хорошо», — отметила Хачатрян.
14 января Азербайджан передал Армении Давида Давтяна, Геворга Суджяна, Вигена Эулджекчяна и Вагифа Хачатряна. Вагиф Хачатрян был захвачен в июле 2023 года у моста Хакари, когда направлялся из Арцаха в Армению на лечение в сопровождении представителей Международного комитета Красного Креста. В конце декабря 2025 года сообщалось, что его состояние в бакинской тюрьме ухудшилось, и он был переведен в больницу.