Ադրբեջանը վանդալիզմի է ենթարկել Արցախի Վաղուհաս գյուղում գտնվող Սուրբ Մարիամ Աստվածածին եկեղեցին, հայտնում է «Գեղարդ» հիմնադրամը:
Նշվում է, որ Ադրբեջանը շարունակում է հետևողականորեն ոչնչացնել հայկական բնիկության հետքերն Արցախում՝ այն ծառայեցնելով տարածաշրջանային իր հավակնություններին:
«Ադրբեջանական վանդալիզմի թիրախում է հայտնվել Մարտակերտի շրջանի Վաղուհաս գյուղի Սուրբ Մարիամ Աստվածածին եկեղեցին։ Ադրբեջանցիները կոտրել են եկեղեցու բակում տեղադրված խաչքարերից առնվազն մեկը, պոկել եկեղեցու սրբապատկերները։
Ցավալի է, որ «քրիստոնեական արժեքների պահպանմամբ» շահագրգիռ միջազգային կառույցներն ու դրանցում ներգրավված անձինք, կարծես թե չեն նկատում համընդհանուր քրիստոնեական ժառանգության մաս կազմող հայկական քրիստոնեական հուշարձանների պահպանման հարցի կարևորությունը:
Տարիներ շարունակ Ադրբեջանը միջազգային հարթակներում փորձում է ներկայանալ իբրև «բազմամշակութային» և «հանդուրժող» պետություն: Միջազգային հանրության համար կերտված այս «իմիջը» միջոց է քողարկելու Ադրբեջանի հայատյաց քաղաքականությունը, որի դրսևորումներից է այդ պետության տարածքում հայտնված մշակութային կոթողների ոչնչացումը կամ յուրացումը»,– նշված է «Գեղարդ»-ի հրապարակման մեջ։
Հիմնադրամը արձանագրել է, որ այս կերպարն օգտագործվում է որպես վահան՝ քողարկելու համար Ադրբեջանի հետևողական հակահայ գործունեությունը, որը ներառում է մշակութային ժառանգության ոչնչացման ու պատմական փաստերի խեղաթյուրման բազմաթիվ օրինակներ։
Ավելի վաղ ԱՄՆ միջազգային կրոնական ազատության հանձնաժողովը՝ USCIRF-ի, զեկույցում ուշադրություն է հրավիրել նաև Արցախի հայկական կրոնական և մշակութային ժառանգության համակարգված ոչնչացման փաստերին։ USCIRF-ն ԱՄՆ կառավարությանն ու Կոնգրեսին առաջարկել է մի շարք քայլեր ձեռնարկել, մասնավորապես թիրախային պատժամիջոցներ սահմանել Ադրբեջանի նկատմամբ, թույլ տալ, որ անկախ միջազգային դիտորդները, օրինակ` ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչներն այցելեն Լեռնային Ղարաբաղ և հարակից տարածքներ՝ մշակութային և կրոնական ժաանգության ցանկը ստուգելու և փաստաթղթավորելու համար: Կառույցը նաև առաջարկել է լսումներ անցկացնել Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում։

3 Февраль 2026 - 10:57 AMT
Церковь Сурб Мариам Аствацацин в селе Вагухас Мартакертского района Арцаха подверглась вандализму со стороны азербайджанских сил. Об этом сообщает фонд «Гегард».
По словам фонда, Азербайджан систематически уничтожает следы армянского присутствия в Арцахе, подчиняя культурное наследие своим региональным амбициям.
«Объектом азербайджанского вандализма стала церковь Сурб Мариам Аствацацин в селе Вагухас. По меньшей мере один хачкар во дворе церкви был разрушен, с иконостаса сорваны иконы», — говорится в заявлении.
Фонд выразил сожаление в связи с молчанием международных структур и лиц, заявляющих о приверженности защите христианских ценностей, но игнорирующих проблему сохранения армянских христианских памятников, являющихся частью общего христианского наследия.
Азербайджан на протяжении многих лет стремится создать имидж «мультикультурной» и «терпимой» страны. Однако, как отмечает фонд «Гегард», этот имидж служит прикрытием антиармянской политики, проявляющейся, в том числе, в уничтожении или присвоении армянских культурных памятников на подконтрольной Азербайджану территории.
Фонд зафиксировал многочисленные случаи разрушения и искажения армянского историко-культурного наследия, рассматривая это как часть системной политики.
Ранее Комиссия США по международной религиозной свободе (USCIRF) также обращала внимание на систематическое уничтожение армянского религиозного и культурного наследия в Арцахе. USCIRF рекомендовала правительству США и Конгрессу ввести точечные санкции против Азербайджана, а также предоставить независимым международным наблюдателям, в частности, представителям ООН, доступ в Нагорный Карабах и прилегающие районы для проверки и документирования объектов религиозного и культурного наследия. Также предлагалось провести слушания в комитете Сената по международным делам.