Ադրբեջանական գերությունից վերադարձած Վիգեն Էուլջեքչյանի առողջական վիճակը վերջին շրջանում վատթարացել է, և ընտանիքը հայտնվել է ծանր սոցիալական պայմաններում։ Նրա կինը՝ Լինդա Էուլջեքչյանը, հայտնել է, որ ամուսնու արյան ճնշումը վտանգավոր բարձր է, հայտնում է «Փաստինֆոն»:
«Բժիշկներն ասում են՝ կա սրտի հանկարծակի կանգի վտանգ, և նրան անհրաժեշտ է սրտի վիրահատություն։ Բացի այդ, նա լյարդի խնդիրներ ունի և լեյկոցիտների բարձր քանակություն։ Իրավիճակը շատ բարդ է։ Տիկին Անահիտ Մանասյանը աջակցել է բժշկական օգնության հարցում, իսկ «Նաիրի» հիվանդանոցը՝ անվճար հետազոտություններ է կատարել»,-ասել է նա:
Լինդա Էուլջեքչյանը նշել է, որ առողջական խնդիրներին զուգահեռ ընտանիքն ունի նաև բնակարանային և սոցիալական դժվարություններ։
«Հիմա ապրում ենք մի տանը, որտեղ սոցիալական օգնություն չկա։ Իրավիճակը շատ վատ է դարձել։ Այս տունը մեկ ամսով վարձակալել են մի քանի ընկերներ։ Բայց սոցիալական օգնություն չի ստացել՝ վարձը վճարելու կամ սնունդ գնելու համար։ Ես չափազանց անհանգստացած եմ, այս իրավիճակը Վիգինին ավելի է անհանգստացնում, և դա լավ չէ նրա առողջության համար»,-ասել է նա:
Կնոջ խոսքով՝ Վիգեն Էուլջեքչյանը նաև դեռ չի կարողացել հանդիպել իր երեխաներին:
«Եթե իմ դուստրը գա, ի՞նչով կերակրեմ նրան։ Ի՞նչ կանեմ»։ Նա ամեն ինչի մասին է մտածում, և սա նաև հոգեբանական տառապանք է պատճառում նրան։ Ես ամաչում եմ այս իրավիճակից»,-ասել է նա:
Հունվարի 14-ին Ադրբեջանը Հայաստանին է հանձնել Դավիթ Դավթյանին, Գևորգ Սուջյանին, Վիգեն Էուլջեքջյանին և Վագիֆ Խաչատրյանին։ Գևորգ Սուջյանն ու Դավիթ Դավթյանը գերեվարվել են Լիբանանահայ Վիգեն Էուլջեքչյանը գերեվարվել էր 2020թ․ նոյեմբերի 10-ին՝ Շուշի տանող ճանապարհին, և դատապարտվել 20 տարվա ազատազրկման։

Состояние здоровья Вигена Эульджекчяна, недавно вернувшегося из азербайджанского плена, в последнее время ухудшилось, при этом семья оказалась в тяжёлых социальных условиях, сообщила его супруга Линда Эульджекчян.
По её словам, у Вигена очень высокое артериальное давление, и врачи предупреждают о риске внезапной остановки сердца.
«Врачи говорят, что существует риск внезапной остановки сердца, и ему необходима операция на сердце. Кроме того, у него проблемы с печенью и высокий уровень лейкоцитов. Ситуация крайне тяжёлая. Госпожа Анaит Манасян оказала содействие в вопросе медицинской помощи, а больница “Наири” провела бесплатные обследования», — сказала она, передаёт «Пастинфо».
Линда Эульджекчян отметила, что помимо проблем со здоровьем семья сталкивается и с жилищными, и с социальными трудностями.
«Сейчас мы живём в доме, где нет никакой социальной помощи. Ситуация стала очень тяжёлой. Этот дом на один месяц сняли несколько друзей. Но он не получил социальной помощи ни для оплаты аренды, ни для покупки еды. Я очень переживаю, и это ещё больше тревожит Вигена, а для его здоровья это крайне плохо», — сказала она.
По словам супруги, Виген Эульджекчян также до сих пор не смог встретиться со своими детьми.
«Если придёт моя дочь, чем я её накормлю? Что мне делать? Он обо всём думает, и это причиняет ему серьёзные психологические страдания. Мне стыдно за эту ситуацию», — добавила она.
14 января Азербайджан передал Армении Давида Давтяна, Геворга Суджяна, Вигена Эульджекчяна и Вагифа Хачатряна. Ливанский армянин Виген Эульджекчян был захвачен 10 ноября 2020 года на дороге в Шуши и приговорён к 20 годам лишения свободы.