4 Փետրվար 2026 - 11:37 AMT
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանը ԱԺ-ում ունեցած ելույթում ներկայացրել է աղքատության ցուցանիշները՝ նշելով, որ ծայրահեղ աղքատության մակարդակը ներկայում կազմում է 0.6 տոկոս, իսկ միջին աղքատության գծով չափվող ընդհանուր աղքատությունը՝ 21.7 տոկոս։
«Նախկինում ավելի բարձր են եղել ոչ միայն այս թվի համեմատ, մենք նաև տենդենց ենք տեսնում իջնելու: 2023-ին եղել է 1.1, 2024-ին՝ 0.6, ու վստահ եմ, որ 2025-ին ավելի ցածր է լինելու»,-ասել է նա, հայտնում է 1iurer.am-ը:
Նախարարը հավելել է, որ նույնը ոչ ծայրահեղ աղքատության մասին է՝ 26.5, 24.8, 23.7, և նոր մեթոդաբանությամբ՝ 21.7:
«Մեր իրականացրած քաղաքականության արդյունքն է սա իհարկե՝ և՛ ներքին, և՛ արտաքին: Անում ենք բարեփոխումներ բոլոր ուղղություններով, շեշտը դնում ենք աշխատանքի և անհատական ջանքի վրա՝ չմոռանալով մեր քաղաքացիներին, որոնք օբյեկտիվ պատճառներով չեն կարողանում աշխատել»,- նշել է Թորոսյանը։

Выступая в Национальном собрании, министр труда и социальных вопросов Арсен Торосян представил текущие показатели бедности, отметив, что уровень крайней бедности составляет 0,6%, а общий уровень бедности по средней границе — 21,7%.
«Раньше цифры были выше, и сейчас мы видим тенденцию к снижению. В 2023 году было 1,1%, в 2024 — 0,6%, и я уверен, что в 2025 году будет ещё ниже», — сказал он, передаёт 1lurer.am .
Министр добавил, что та же динамика наблюдается и по некрайней бедности: 26,5%, затем 24,8%, 23,7%, и теперь — 21,7% по новой методике.
«Это, конечно, результат нашей политики, как внутренней, так и внешней. Мы проводим реформы по всем направлениям, делаем акцент на трудоустройство и личные усилия, не забывая о гражданах, которые по объективным причинам не могут работать», — заявил Торосян.