Հայաստանի առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ քաղցկեղի դեպքերի առնվազն 40-60 տոկոսը հնարավոր է կանխարգելել, իսկ բազմաթիվ տեսակներ՝ ամբողջությամբ բուժել, եթե հիվանդությունն ախտորոշվել է վաղ փուլում։
Նրա խոսքով՝ այս ուղղությամբ ամենաարդյունավետ միջոցը սքրինինգային ծրագրերն են։
«Քաղցկեղի դեմ պայքարի օրն է․․․Մենք ներդրել և ընդլայնում ենք սքրինինգային ծրագրերը` կանխելու.
- կրծքագեղձի քաղցկեղը,
- արգանդի պարանոցի քաղցկեղը,
- կոլոռեկտալ քաղցկեղը:»
Սքրինինգային այս ծրագրերը գիտականորեն ապացուցված մեխանիզմներ են, որոնք ամբողջ աշխարհում նվազեցնում են քաղցկեղից մահացությունը։»
Միևնույն ժամանակ, Անահիտ Ավանեսյանն ընդգծել է, որ առանց առողջության համընդհանուր ապահովագրության համակարգի հնարավոր չէր լիարժեք պայքար քաղցկեղի դեմ։
«Հետազոտման և բուժման այնպիսի ժամանակակից մեթոդներ, ինչպիսիք են՝ ՊԵՏ/ԿՏ հետազոտումը, նորագույն սարքավորումներով ճառագայթային թերապիան, ռոբոտային վիրաբուժությունը և թանկարժեք արդիական դեղերի հասանելիությունն այսօր իրականություն է Հայաստանի բնակչության համար:
Վերջին 5 տարվա վիճակագրությունը ցույց է տվել Հայաստանում քաղցկեղից մահացության նվազում` 10%ով:
2024 թվականի տվյալներով` առաջնային հայտնաբերված պացիենտների թվի 18.4%-ն են կազմում քաղցկեղի 4-րդ փուլ ունեցող պացիենտները, որը արդյունք է վերջին տարիներին կատարված ծրագրերի:
Համեմատության համար նշեմ, որ 2019 թվականին 4-րդ փուլով պացիենտների մասնաբաժինն ընդհանուր առաջնային հայտնաբերվածների մեջ կազմել է 30.1%:
Ավելին, կրծքագեղձի քաղցկեղ ունեցող պացիենտների 29%-ը հայտնաբերվել է տեղային տարածված և մետաստատիկ փուլերում: 2024 թվականի տվյալներով` տեղային տարածված և մետաստատիկ փուլերում հայտնաբերվածները 15.5% են կազմում»,-ասվում է գրառման մեջ:

4 Февраль 2026 - 14:48 AMT
В День борьбы с раком министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян написала на своей странице в Facebook, что не менее 40–60% случаев рака можно предотвратить, а многие виды — полностью вылечить, если болезнь выявляется на ранней стадии.
По её словам, самым эффективным средством в этом направлении являются программы скрининга.
«Мы внедрили и расширяем скрининговые программы для профилактики:
• рака молочной железы
• рака шейки матки
• колоректального рака
Это научно доказанные методы, которые во всём мире снижают смертность от рака», — подчеркнула министр.
Аванесян также отметила, что без системы всеобщего медицинского страхования невозможно было бы вести полноценную борьбу с онкологическими заболеваниями.
«Сегодня для населения Армении стали доступны такие современные методы диагностики и лечения, как ПЭТ/КТ, лучевая терапия на новейшем оборудовании, роботизированная хирургия и дорогостоящие современные лекарства».
За последние пять лет смертность от рака в Армении снизилась на 10%.
По данным 2024 года, лишь 18,4% впервые выявленных пациентов имели рак четвёртой стадии, тогда как в 2019 году этот показатель составлял 30,1%.
Кроме того, ранее 29% пациенток с раком молочной железы диагностировались на местно-распространённых и метастатических стадиях, тогда как в 2024 году этот показатель снизился до 15,5%.