4 Փետրվար 2026 - 14:40 AMT
Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանն արձագանքել է ոստիկանության ծառայողի մասնակցությամբ քաղաքացու խոշտանգման վերաբերյալ տեսանյութին՝ նշելով, որ բռնության ցանկացած դրսևորում դատապարտելի է:
Նա նշել է, որ ՄԻՊ աշխատակազմում սկսվել է ուսումնասիրություն
«Ի պատասխան լրատվամիջոցների հարցումների՝ տեղեկացնում ենք, որ փետրվարի 3-ին լրագրողի կողմից տեսանյութի հրապարակումից անմիջապես հետո Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանի հաձնարարությամբ ՄԻՊ աշխատակազմում սկսվել է ուսումնասիրություն: Քրեական վարույթ նախաձեռնելու և անձի արարքին քրեաիրավական գնահատական տալու նպատակով նույն օրը համապատասխան գրություն է ուղարկվել ՀՀ գլխավոր դատախազություն:
Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը բազմիցս է ընդգծել, որ բռնության ցանկացած դրսևորում խստորեն անընդունելի և դատապարտելի է։ Յուրաքանչյուր դեպք պետք է արժանանա պատշաճ իրավական գնահատականի, իսկ մեղավորները ենթարկվեն պատասխանատվության։ Պետությունն այս առումով ունի հստակ իրավական պարտավորություններ։
Մարդու իրավունքների պաշտպանն առանցքային է համարում նմանատիպ դեպքերով արագ, օբյեկտիվ ու բազմակողմանի քննության իրականացումն ու հանրությանը այդ առնչությամբ թույլատրելի ծավալի տեղեկատվության ներկայացումը: Նշենք, որ նմանատիպ բոլոր դեպքերը գտնվում են Մարդու իրավունքների պաշտպանի անմիջական ուշադրության ներքո, Պաշտպանի իրավասության շրջանակներում ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քայլեր»,- ասված է հաղորդագրությունում։
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ ծրագրերի համակարգող Դանիել Իոաննիսյանը ֆեյբուքյան իր էջում արձագանքել է ոստիկանության ծառայողի կողմից քաղաքացու նկատմամբ բռնություն կիրառելու տեսանյութին՝ նշելով, որ ոստիկանը պետք է կալանավորվի:Ըստ նրա՝ եթե դա չարվի, ստիպված կլինեն արձանագրել, որ ՔԿ-ն նպաստում է այդ հանցատեսակին:

Защитник прав человека Анаит Манасян прокомментировала видео, на котором сотрудник полиции, предположительно, применяет насилие к гражданину, заявив, что любое проявление насилия строго неприемлемо и подлежит осуждению.
По её словам, сразу после публикации видео 3 февраля по поручению омбудсмена в аппарате начато изучение инцидента. В тот же день в Генеральную прокуратуру направлено официальное письмо с просьбой начать уголовное производство и дать правовую оценку действиям полицейского.
Манасян подчеркнула, что каждому случаю насилия должна быть дана надлежащая юридическая оценка, а виновные должны понести ответственность. «Государство в этом вопросе имеет чёткие правовые обязательства», — отметила она.
Также омбудсмен подчеркнула необходимость быстрого, объективного и всестороннего расследования и представления общественности допустимого объёма информации. Подобные случаи находятся под пристальным контролем офиса МПЧ, в рамках полномочий предпринимаются все необходимые шаги.
Координатор программ НПО «Союз информированных граждан» Даниел Иоаннисян также отреагировал на видео в Facebook, заявив, что полицейский должен быть арестован. В противном случае, по его словам, придётся констатировать, что Следственный комитет способствует совершению подобных преступлений.