4 Փետրվար 2026 - 14:40 AMT
Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանն արձագանքել է ոստիկանության ծառայողի մասնակցությամբ քաղաքացու խոշտանգման վերաբերյալ տեսանյութին՝ նշելով, որ բռնության ցանկացած դրսևորում դատապարտելի է:
Նա նշել է, որ ՄԻՊ աշխատակազմում սկսվել է ուսումնասիրություն
«Ի պատասխան լրատվամիջոցների հարցումների՝ տեղեկացնում ենք, որ փետրվարի 3-ին լրագրողի կողմից տեսանյութի հրապարակումից անմիջապես հետո Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանի հաձնարարությամբ ՄԻՊ աշխատակազմում սկսվել է ուսումնասիրություն: Քրեական վարույթ նախաձեռնելու և անձի արարքին քրեաիրավական գնահատական տալու նպատակով նույն օրը համապատասխան գրություն է ուղարկվել ՀՀ գլխավոր դատախազություն:
Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը բազմիցս է ընդգծել, որ բռնության ցանկացած դրսևորում խստորեն անընդունելի և դատապարտելի է։ Յուրաքանչյուր դեպք պետք է արժանանա պատշաճ իրավական գնահատականի, իսկ մեղավորները ենթարկվեն պատասխանատվության։ Պետությունն այս առումով ունի հստակ իրավական պարտավորություններ։
Մարդու իրավունքների պաշտպանն առանցքային է համարում նմանատիպ դեպքերով արագ, օբյեկտիվ ու բազմակողմանի քննության իրականացումն ու հանրությանը այդ առնչությամբ թույլատրելի ծավալի տեղեկատվության ներկայացումը: Նշենք, որ նմանատիպ բոլոր դեպքերը գտնվում են Մարդու իրավունքների պաշտպանի անմիջական ուշադրության ներքո, Պաշտպանի իրավասության շրջանակներում ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քայլեր»,- ասված է հաղորդագրությունում։
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ ծրագրերի համակարգող Դանիել Իոաննիսյանը ֆեյբուքյան իր էջում արձագանքել է ոստիկանության ծառայողի կողմից քաղաքացու նկատմամբ բռնություն կիրառելու տեսանյութին՝ նշելով, որ ոստիկանը պետք է կալանավորվի:Ըստ նրա՝ եթե դա չարվի, ստիպված կլինեն արձանագրել, որ ՔԿ-ն նպաստում է այդ հանցատեսակին:

Human Rights Defender Anahit Manasyan responded to a video showing a police officer allegedly abusing a citizen, stating that any form of violence is strictly unacceptable and condemnable.
She confirmed that the Human Rights Defender’s Office launched an investigation immediately after the video was published by a journalist on February 3. A formal letter was sent the same day to the Prosecutor General’s Office requesting a criminal investigation and legal assessment of the officer’s actions.
Manasyan stressed that all instances of violence must receive proper legal evaluation and that perpetrators must be held accountable. “The state has clear legal obligations in this regard,” she added.
She emphasized the importance of swift, objective, and thorough investigations in such cases, as well as providing the public with permissible levels of information. The Defender noted that such incidents are closely monitored and necessary steps are taken within her legal mandate.
Daniel Ioannisyan, Programs Coordinator at the Union of Informed Citizens NGO, also commented on Facebook, saying the officer should be arrested. He warned that failure to do so would imply that the Investigative Committee is facilitating such crimes.