Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանը հայտնել է, որ նախարարությունն աջակցելու է այն թոշակառուներին, ովքեր չեն կարողանում անձամբ ներկայանալ բանկ՝ նոր քարտ ստանալու կամ տարեկան հաստատման գործընթացն անցնելու համար՝ հենաշարժողական, առողջական կամ այլ օբյեկտիվ պատճառներով։
«Մենք ունենք քաղաքացիներ, որոնք չեն կարողանում տեղաշարժվել տարբեր պատճառներով՝ հիմնականում առողջական: Ես պաշտոնապես հայտարարում եմ՝ մենք այդ քաղաքացիների հարցը լուծելու ենք, իրենք անհանգստանալու խնդիր չունեն: Մենք արդեն փորձնական 10 նման քաղաքացու վարժություն ենք արել և «Հայփոստի» միջոցով քարտը և PIN-ն ուղարկել ենք տուն»,- ասել է նա, հայտնում է Auroranews.am-ը:
Նախարարն ընդգծել է, որ նման մոտեցումը կիրականացվի նաև մնացած քաղաքացիների համար, ովքեր ունեն տեղաշարժման խնդիր, և նրանց քարտերը կփոխանցվեն անմիջապես բնակության վայր։
«Որևէ խնդիր չի առաջանա, որևէ մեկը չի զրկվելու իր կենսաթոշակը կամ նպաստը ստանալու իրավունքից: Մինչև ապրիլի 1-ն այդ հարցը լուծած կլինենք»,– հավելել է Թորոսյանը։
Նրա խոսքով՝ բանկային քարտերի առաքման գործընթացը կիրականացվի հստակ և համակարգված ձևով, իսկ մյուս ծառայությունների հասանելիությունը կարգավորվելու է նորարարական մեթոդներով։

Министр труда и социальных вопросов Арсен Торосян сообщил, что министерство окажет помощь тем пенсионерам, которые не могут лично обратиться в банк для получения новой карты или прохождения ежегодной верификации по причине ограниченной подвижности, состояния здоровья или других объективных обстоятельств.
«У нас есть граждане, которые не могут передвигаться по разным причинам, в основном по состоянию здоровья. Официально заявляю — мы решим их проблему, им не о чем беспокоиться. Мы уже провели пробную доставку карт и PIN-кодов 10 гражданам через “Айпост” прямо домой», — сообщил он, передаёт «Auroranews.am ».
Министр отметил, что такой подход будет применён ко всем пенсионерам с ограниченной подвижностью, и их карты будут доставлены непосредственно по месту жительства.
«Никаких проблем не возникнет, никто не лишится права на получение пенсии или пособия. До 1 апреля мы решим этот вопрос», — добавил Торосян.
По его словам, доставка банковских карт будет организована чётко и системно, а доступ к другим услугам будет обеспечен с использованием инновационных методов.
С 1 апреля все пенсионеры в Армении будут получать пенсии и пособия исключительно в безналичной форме.