5 Փետրվար 2026 - 08:33 AMT
Ձմեռային Օլիմպիական խաղերի անցկացման հեռանկարը հայտնվել է սպառնալիքի տակ՝ կլիմայի փոփոխության հետևանքով։ Այդ մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է ՀՀ Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոնի ղեկավար Լևոն Ազիզյանը։
«Ներկայումս աշխարհում հաշվարկվում է 93 քաղաք, որոնք ունեն ձմեռային Օլիմպիական և Պարաօլիմպիական խաղերի անցկացման համար անհրաժեշտ ենթակառուցվածքներ։ Սակայն, մոլորակի շարունակական տաքացման պայմաններում այդ հնարավոր քաղաքների շրջանակը արագորեն նեղանում է։ Այս շաբաթ հրապարակված ուսումնասիրության համաձայն՝ մինչև 2050 թվականը ընդամենը չորս քաղաք կկարողանան ընդունել ձմեռային Օլիմպիական խաղերը առանց արհեստական ձյան օգտագործման»,-ասվում է գրառման մեջ:
Ազիզյանի խոսքով՝ այս հարցը դարձել է առաջնահերթ Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի (ՄՕԿ) համար, որը պատրաստվում է փետրվարին մեկնարկող 2026 թվականի ձմեռային խաղերին Իտալիայում՝ Միլան և Կորտինա դ’Ամպեցո քաղաքներում։
ՄՕԿ-ը քննարկում է մի շարք հնարավորություններ՝ բարձր ջերմաստիճաններին արձագանքելու համար, այդ թվում՝ Օլիմպիական և Պարաօլիմպիական խաղերի միավորումը, մրցումների անցկացումը տարբեր քաղաքներում կամ անգամ խաղերի ավանդական մեկնարկի ամսաթվի փոփոխությունը՝ տարվա ամենացուրտ շրջաններում առավելագույն հնարավորությունից օգտվելու նպատակով։
Ըստ հրապարակված հետազոտության՝ ներկայումս գոյություն ունեցող 93 հնարավոր հյուրընկալող վայրերից մինչև 2050 թվականը կլիմայական պահանջներին համապատասխան կկարողանան մոտ 45–55-ը, իսկ մինչև 2080-ականները՝ ընդամենը 30–54-ը։
Ջերմաստիճանի բարձրացումը ազդեցություն է թողնում ոչ միայն ձմեռային, այլև ամառային Օլիմպիական խաղերի վրա։
Լևոն Ազիզյանը հիշեցրել է, որ 2020 թվականի Տոկիոյի ամառային Օլիմպիական խաղերի ժամանակ մարաթոնի մրցաշարերը տեղափոխվել են Սապպորո՝ սաստիկ շոգից խուսափելու նպատակով։ Բացի այդ, 2032 թվականին նախատեսվող Բրիսբենի ամառային Օլիմպիական խաղերը տեղի կունենան ձմռանը՝ ավելի բարենպաստ կլիմայական պայմաններից օգտվելու նպատակով։

Проведение Зимних Олимпийских игр оказалось под угрозой в результате климатических изменений. Об этом на своей странице в Facebook сообщил глава Центра гидрометеорологии и мониторинга Армении Левон Азизян.
«В настоящее время в мире насчитывается 93 города, располагающие необходимой инфраструктурой для проведения зимних Олимпийских и Паралимпийских игр. Однако в условиях продолжающегося глобального потепления число таких городов быстро сокращается. Согласно исследованию, опубликованному на этой неделе, к 2050 году только четыре города смогут принимать зимние Игры без использования искусственного снега», — говорится в публикации.
По словам Азизяна, этот вопрос стал приоритетным для Международного олимпийского комитета, который готовится к Играм 2026 года в итальянских Милане и Кортина-д’Ампеццо.
МОК рассматривает ряд возможных решений для адаптации к повышающимся температурам, включая объединение Олимпийских и Паралимпийских игр, проведение соревнований в разных городах или даже перенос традиционных сроков начала Игр на более холодные месяцы.
Согласно исследованию, из 93 потенциальных городов-хозяев только 45–55 смогут соответствовать климатическим требованиям к 2050 году, а к 2080-м — всего 30–54.
Повышение температур влияет не только на зимние, но и на летние Олимпиады. Азизян напомнил, что во время Игр 2020 года в Токио марафонские забеги были перенесены в Саппоро из-за сильной жары. Кроме того, летние Олимпийские игры 2032 года в Брисбене планируется провести зимой с целью использовать более благоприятные погодные условия.