5 Փետրվար 2026 - 09:06 AMT
Երևանի «Ռոսիա» տոնավաճառի աշխատակիցները դուրս են եկել բողոքի ակցիայի՝ իրենց ստիպում են լքել զբաղեցրած տարածքը։
Պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանի ընտանիքին պատկանող տոնավաճառի աշխատակիցները հավաքվել են տոնավաճառի մուտքի մոտ, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«Մենք 30 տարի այստեղ ենք աշխատել, տեղ ենք վարձակալել, այն տեղերը, որ մեզ առաջարկում են, մեր սրտով չեն։ Լավ, մենք այս երկրում չե՞նք կարողանալու մեր շահերի համար պայքարել»,–ասել է վաճառականներից մեկը։
Տոնավաճառի ղեկավարության ներկայացուցիչներից մեկը, որը դուրս է եկել ցուցարարների հետ քննարկման, նշել է, որ աշխատակիցներին աշխատանքից չեն ազատում, այլ առաջարկում են տեղափոխվել այլ վայր, ինչին վերջիններս դեմ են արտահայտվել։ Տարածված տեղեկությունների համաձայն՝ վաճառականներին առաջարկվել են տաղավարներ «Երևան» տոնավաճառում։
«Պատկերացրեք դուք վարձակալն եք, տանտերն ուզում է իր տունը վերանորոգել, ասում եք մենք դեմ ենք։ Ձեզ չեն հանում ու ասում` գնացեք ձեր տները»,–ցուցարարների հետ զրույցում ասել է ղեկավարության ներկայացուցիչը։
Աշխատակիցներից մեկը նշել է, որ խնդիրը կապված է այն հանգամանքի հետ, որ իրենց կողմից վարձակալած տարածքը նախատեսվում է փոխանցել մի քանի հայտնի բրենդների։
«Այսքան մարդ մնում է առանց գործի, մարդիկ վարկերի տակ են։ Թող էլի վերանորոգեն, սիրուն բուտիկներ սարքեն, բայց տան մեզ։ Թող վարձն էլ մի քիչ ավել լինի, բայց մենք մեր տեղերում լինենք»,–ասel 1 վաճառական կինը։
Մասնակիցներից ոմանք նաև հորդորել են լրագրողներին չքաղաքականացնել խնդիրը։
Նրանցից մեկը լրագրողներին է ներկայացրել իրենց վարձակալության պայմանագիրը, որը, ըստ նրա, գործում է մինչև 2030 թվականը։
«Եթե մենք ուզենք ավելի շուտ հրաժարվել վարձակալության պայմանագրից, ապա պարտավոր ենք իրենց 20 օր շուտ տեղեկացնել, բայց իրենք պայմանագրով իրավունք չունեն մեզ դուրս անել»,– ասել նա։
Ցուցարարները բողոքի ակցիայի ընթացքում կազմակերպել են ստորագրահավաք՝ պահանջելով, որ վերանորոգումից հետո տաղավարները վերադարձվեն իրենց, ինչպես նաև տրվի մեկ տարվա ժամանակահատված ներկրած ապրանքները վաճառելու համար։

Employees of Yerevan’s Rossia market staged a protest after being asked to vacate their current spaces. According to Sputnik Armenia, the vendors gathered at the market’s entrance to voice opposition to their proposed relocation.
“We’ve been working here for 30 years, renting our spaces. The alternatives they’re offering don’t suit us. Can’t we defend our interests in this country?” said one vendor.
A representative of the market’s management, speaking with demonstrators, clarified that workers are not being dismissed but are being offered relocation to other premises — reportedly at the Yerevan market. However, many vendors have rejected the offer.
“Imagine you're renting a house, and the owner wants to renovate. You can’t just say, ‘we’re against it.’ No one is evicting you; they’re just asking you to return later,” said the management representative.
One vendor claimed the true reason behind the move is that their rented space is intended to be handed over to several well-known retail brands.
“All these people are about to lose their jobs. Many of us have outstanding loans. Let them renovate, build fancy boutiques even, but let us return. Even if the rent increases a bit, we want to stay in our spots,” said a female vendor.
Some participants asked journalists not to politicize the issue.
One protester showed reporters their lease agreement, which is valid until 2030. “If we want to terminate early, we must notify them 20 days in advance. But according to the contract, they have no right to remove us,” he explained.
During the protest, vendors organized a petition demanding the right to return to their stalls after renovations and requested at least one year to sell their imported goods.