5 Փետրվար 2026 - 11:51 AMT
Հայաստանի ամբողջ տարածքում բնակվող այն քաղաքացիները, որոնց 100 տարին լրացրել է կամ լրանալու է 2026 թվականին, 1 միլիոն դրամ աջակցություն կստանան: Որոշումն ընդունվել է կառավարության նիստում։ Գումարը կտրամադրվի 71 անձի:
Որոշման նպատակն է պետականորեն արտահայտել հարգանքն ու երախտագիտությունը այն քաղաքացիների հանդեպ, ովքեր իրենց մեկդարյա կյանքը նվիրել են ընտանիքին, պետությանը, հայրենիքին, աշխատանքի ու հանրային ծառայությանը, հայտնում է Auroranews.am-ը:
«Այս նախաձեռնությունը, բացի ֆինանսական բաղադրիչից, բարոյական գնահատանք է մի ամբողջ սերնդի, որն ապրել է մեր ժողովրդի ամենատարբեր կենսափուլերում, այդ թվում՝ ծանր փորձություններով լի ժամանակաշրջաններում` Հայրենական մեծ պատերազմ, հետպատերազմական բարդ շրջան, երկրաշարժ, 1990-ականների ծանր պատերազմական ժամանակահատված, սոցիալ-տնտեսական ու քաղաքական տրանսֆորմացիաներ։ Այս մարդիկ մեր ազգային հիշողության կենդանի կրողներն են, նրանց կենսագրությունը՝ մեր պատմության մի մասնիկը»,– ասված է որոշման հիմնավորման մեջ։
Միաժամանակ սահմանվում է, որ այդ գումարը չի տրամադրվի այն քաղաքացիներին, ովքեր կորցրել են կենսաթոշակի իրավունքը կամ մահացել են մինչև գումարի տրամադրումը։ Բացի այդ, աջակցությունը չեն ստանա նաև նրանք, ում արդեն հատկացվել է նման աջակցություն Երևանի ավագանու կողմից։

Все граждане Армении, которым исполнилось или исполнится 100 лет в 2026 году, получат государственную поддержку в размере 1 млн драмов. Такое решение было принято на заседании правительства. Финансовую помощь получат 71 человек.
Как сообщает Auroranews.am , цель инициативы — выразить государственное уважение и благодарность тем гражданам, которые посвятили свою вековую жизнь семье, родине, труду и общественной службе.
«Эта инициатива, помимо финансовой составляющей, является моральной оценкой целого поколения, прошедшего через разные этапы истории нашего народа — Великую Отечественную войну, сложные послевоенные годы, землетрясение, тяжелые военные годы 1990-х, социально-экономические и политические трансформации. Эти люди — живые носители нашей национальной памяти, их биография — часть нашей истории», — говорится в обосновании решения.
Одновременно устанавливается, что поддержка не предоставляется гражданам, утратившим право на получение пенсии, либо умершим до момента выплаты. Также выплаты не получат те, кто ранее уже получил аналогичную поддержку от Совета старейшин Еревана.