5 Փետրվար 2026 - 13:49 AMT
Քաղաքացուն հարվածած ոստիկանության ծառայող Հայկ Հակոբյանի դեմ պաշտոնական քրեական հետապնդում է սկսվել՝ խոշտանգման գործով։ Այդ մասին հայտնել են Գլխավոր դատախազությունից, տեղեկացնում է Factor.am-ը:
«04.02.2026 թվականին նախաձեռնվել է քրեական վարույթ: 05.02.2026 թվականին դատախազի կողմից հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել Ոստիկանության ծառայողի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 450-րդ հոդվածի 1-ին մասով»,-հայտնել են դատախազությունից:
Քննչական կոմիտեն որոշ մանրամասներ է հայտնել:
«Առերևույթ հանցանքի մասին հաղորդման առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության խոշտանգումների և պաշտոնատար անձանց կողմից բռնություն գործադրելով լիազորությունները չարաշահելու կամ անցնելու հանցագործությունների քննության վարչությունում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված փաստական տվյալների հիման վրա Հ.Հ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ խոշտանգումը՝ պաշտոնատար անձի կողմից կամ նրա դրդմամբ, կարգադրությամբ կամ գիտությամբ որևէ անձի դիտավորությամբ ֆիզիկական ուժեղ ցավ կամ հոգեկան ուժեղ տառապանք պատճառելը` այդ կամ երրորդ անձից տեղեկություն կամ խոստովանություն ստանալու նպատակով հոդվածի հատկանիշներով: Որոշում է կայացվել վերջինիս ձերբակալելու մասին: Նախաքննությունը շարունակվում է»,-հայտնել են ՔԿ-ից:
Տեսանյութի տարածվելուց հետո երեք օր անց է միայն սկսվել քրեական վարույթը։ Այս ուշացումը անհանգստացրել է մի շարք իրավապաշտպանների, որոնք մտահոգություն են հայտնել՝ նշելով, որ այդ ընթացքում ոստիկանը կարող էր ազդել վկաների վրա։
Դեպքը մեծ արձագանք է ստացել փետրվարի 3-ին՝ լրագրող Սյուզի Բադոյանի հրապարակած տեսանյութից հետո, որտեղ երևում է՝ ինչպես է ոստիկանության աշխատակիցը հարվածում քաղաքացուն, նվաստացնում ու հայհոյում՝ փորձելով ցուցմունք կորզել։
Նախնական տեղեկությունների համաձայն՝ բռնության դեպքը տեղի է ունեցել դեռևս հոկտեմբերին, սակայն տեսագրությունն ի հայտ է եկել միայն վերջին օրերին։ Այս պահին իրավապահները հրաժարվում են հրապարակել այն անձի ինքնությունը, ով լուսանկարել ու տարածել է խոշտանգման կադրերը։

5 Февраль 2026 - 14:03 AMT
Сотрудник полиции Айк Акопян стал фигурантом уголовного дела по статье о пытках. Об этом сообщили в Генеральной прокуратуре Армении, передаёт Factor.am .
«4 февраля 2026 года было возбуждено уголовное производство. 5 февраля 2026 года прокурор инициировал публичное уголовное преследование в отношении сотрудника полиции по части 1 статьи 450 Уголовного кодекса», — заявили в прокуратуре.
Следственный комитет уточнил, что дело ведёт главное управление по особо важным делам, в частности подразделение по расследованию пыток и злоупотреблений полномочиями с применением насилия.
«На основании собранных в ходе предварительного следствия фактических данных в отношении А.А. возбуждено публичное уголовное преследование по признакам преступления, заключающегося в причинении сильной физической боли или психических страданий с целью получения информации или признания, совершённого должностным лицом, по его указанию, подстрекательству или с его ведома. Принято решение об аресте подозреваемого. Следствие продолжается», — сообщили в СК.
Уголовное дело было возбуждено лишь через три дня после того, как 3 февраля журналистка Сюзи Бадоян опубликовала видео, вызвавшее широкий резонанс. Правозащитники выразили обеспокоенность задержкой, указав, что за это время полицейский мог повлиять на свидетелей.
По предварительной информации, инцидент произошёл ещё в октябре, однако запись появилась в публичном доступе только недавно. Власти пока отказываются раскрывать личность автора видео с кадрами предполагаемых пыток.