5 Փետրվար 2026 - 13:49 AMT
Քաղաքացուն հարվածած ոստիկանության ծառայող Հայկ Հակոբյանի դեմ պաշտոնական քրեական հետապնդում է սկսվել՝ խոշտանգման գործով։ Այդ մասին հայտնել են Գլխավոր դատախազությունից, տեղեկացնում է Factor.am-ը:
«04.02.2026 թվականին նախաձեռնվել է քրեական վարույթ: 05.02.2026 թվականին դատախազի կողմից հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել Ոստիկանության ծառայողի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 450-րդ հոդվածի 1-ին մասով»,-հայտնել են դատախազությունից:
Քննչական կոմիտեն որոշ մանրամասներ է հայտնել:
«Առերևույթ հանցանքի մասին հաղորդման առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության խոշտանգումների և պաշտոնատար անձանց կողմից բռնություն գործադրելով լիազորությունները չարաշահելու կամ անցնելու հանցագործությունների քննության վարչությունում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված փաստական տվյալների հիման վրա Հ.Հ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ խոշտանգումը՝ պաշտոնատար անձի կողմից կամ նրա դրդմամբ, կարգադրությամբ կամ գիտությամբ որևէ անձի դիտավորությամբ ֆիզիկական ուժեղ ցավ կամ հոգեկան ուժեղ տառապանք պատճառելը` այդ կամ երրորդ անձից տեղեկություն կամ խոստովանություն ստանալու նպատակով հոդվածի հատկանիշներով: Որոշում է կայացվել վերջինիս ձերբակալելու մասին: Նախաքննությունը շարունակվում է»,-հայտնել են ՔԿ-ից:
Տեսանյութի տարածվելուց հետո երեք օր անց է միայն սկսվել քրեական վարույթը։ Այս ուշացումը անհանգստացրել է մի շարք իրավապաշտպանների, որոնք մտահոգություն են հայտնել՝ նշելով, որ այդ ընթացքում ոստիկանը կարող էր ազդել վկաների վրա։
Դեպքը մեծ արձագանք է ստացել փետրվարի 3-ին՝ լրագրող Սյուզի Բադոյանի հրապարակած տեսանյութից հետո, որտեղ երևում է՝ ինչպես է ոստիկանության աշխատակիցը հարվածում քաղաքացուն, նվաստացնում ու հայհոյում՝ փորձելով ցուցմունք կորզել։
Նախնական տեղեկությունների համաձայն՝ բռնության դեպքը տեղի է ունեցել դեռևս հոկտեմբերին, սակայն տեսագրությունն ի հայտ է եկել միայն վերջին օրերին։ Այս պահին իրավապահները հրաժարվում են հրապարակել այն անձի ինքնությունը, ով լուսանկարել ու տարածել է խոշտանգման կադրերը։

5 February 2026 - 14:03 AMT
Criminal prosecution has been officially launched against police officer Hayk Hakobyan for committing acts of torture. The Armenian Prosecutor General’s Office confirmed that the case was initiated under Article 450, Part 1 of the Criminal Code, Factor.am reports.
According to the Investigative Committee, a criminal case was opened on February 4, 2026. On February 5, the prosecutor initiated public prosecution against the officer.
The Investigative Committee detailed that the proceedings were launched by the General Department for Investigation of Particularly Important Cases, specifically the division handling crimes of torture and abuse of authority involving violence by officials.
“Based on evidence obtained during the preliminary investigation, public prosecution has been initiated against H.H. under torture-related charges: causing severe physical or psychological pain intentionally to obtain information or a confession, either directly or at the direction or consent of an official. A decision has been made to detain the suspect. The investigation is ongoing,” the statement said.
The criminal case began only three days after a video of the incident, posted by journalist Syuzi Badoyan on February 3, drew widespread attention. Human rights activists have expressed concern over the delay, warning that the officer may have had time to influence witnesses.
The video, reportedly filmed in October, shows a police officer hitting, insulting, and humiliating a citizen in an apparent attempt to force a confession. Law enforcement officials have not disclosed the identity of the person who recorded and shared the footage.