5 Փետրվար 2026 - 14:13 AMT
Կառավարությունը կատարել է փոփոխություններ ու լրացումներ նախկինում ընդունված որոշման մեջ՝ նպատակ ունենալով կատարելագործել ՀՀ-ում գործող ֆունկցիոնալության գնահատման օրենսդրական դաշտը։
Սահմանվել է, որ ֆունկցիոնալության գնահատման դիմումները պետք է ներկայացվեն միայն առցանց եղանակով՝ հաշվի առնելով, որ ամբողջ գործընթացը՝ սկսած դիմումի մուտքագրումից մինչև որոշման ընդունում, թվայնացված է, հայտնում է 1lurer.am-ը:
Ըստ փոփոխությունների՝ նախատեսվել է ամրապնդել գնահատող հանձնաժողովների մասնագիտական կազմի ձևավորման վերահսկելիությունը։ Սահմանվել է, որ հանձնաժողովի կազմում կարող են ընդգրկվել բացառապես այն մասնագետները, ովքեր գրանցված են սահմանված ռեեստրում։
Քաղաքացիները կարող են դիմումը մուտքագրել հետևյալ հղումով: Բացի այդ, եթե քաղաքացին դժվարություն ունենա դիմումի էլեկտրոնային լրացման հարցում, կարող է այցելել ծառայության ցանկացած տարածքային կենտրոն՝ տեղում անհրաժեշտ աջակցություն ստանալու նպատակով։

5 Февраль 2026 - 14:35 AMT
Кабинет министров внёс изменения и дополнения в ранее принятое постановление с целью совершенствования законодательной базы, регулирующей сферу оценки функциональности в Армении.
Как сообщает 1lurer.am , отныне подача заявлений будет осуществляться исключительно в онлайн-режиме, поскольку весь процесс — от подачи до принятия решения — переведён в цифровую среду.
Согласно изменениям, усиливается контроль над формированием профессионального состава оценочных комиссий. В их состав смогут входить только специалисты, зарегистрированные в соответствующем реестре.
Граждане могут подать заявление по специальной онлайн-ссылке. В случае затруднений при заполнении электронной формы они могут обратиться в любой территориальный центр обслуживания и получить необходимую помощь на месте.