6 Փետրվար 2026 - 08:05 AMT
Օտարերկրացիները, որոնք ՀՀ-ում հաշվառված տրանսպորտային միջոցով կատարել են տեխնիկական միջոցներով գրանցված ճանապարհային խախտումներ, վարչական տույժի մասին որոշումը կստանան ՀՀ սահմանային անցակետում՝ մուտքի կամ ելքի պահին, հայտնում է ՀՀ ներքին գործերի նախարարությունը:
«Օտարերկրացու տվյալները ներբեռնվելու են սահմանային էլեկտրոնային կառավարման տեղեկատվական համակարգից՝ անձնագրային տվյալներով հարցում կատարելու միջոցով, ուստի տրանսպորտային միջոցներն օտարերկրացիներին հանձնող ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց հորդորում ենք խախտումները նրանց կողմից կատարված լինելու վերաբերյալ վարչական մարմին ներկայացվող նյութերին կցել նաև այն փաստաթղթի պատճենը, որով իրականացվել է սահմանահատումը։
Հակառակ պարագայում՝ սահմանային էլեկտրոնային կառավարման տեղեկատվական համակարգ կատարված հարցմանը պատասխան չստանալու դեպքում խախտումն օտարերկրացու կողմից կատարված լինելու փաստն ապացուցված չի համարվի, և պատասխանատվությունը կկրի տրանսպորտային միջոցի սեփականատերը (իրավաբանական անձի ղեկավարը)»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ազգային ժողովը լրացում է ընդունել «Տեսանկարահանող կամ լուսանկարահանող սարքերով հայտնաբերված ճանապարհային երթևեկության կանոնների խախտումների վերաբերյալ գործերով իրականացվող վարչական վարույթի առանձնահատկությունների մասին» օրենքում:

Иностранные граждане, совершившие дорожные правонарушения на территории Армении с использованием зарегистрированных в стране транспортных средств и зафиксированные техническими средствами, отныне будут получать решения о штрафах на армянских пограничных пунктах — при въезде или выезде. Об этом сообщило Министерство внутренних дел Армении.
Данные о нарушителе будут извлекаться из электронной информационной системы пограничного управления на основе паспортной информации. В связи с этим физических и юридических лиц, передающих автомобили иностранцам, призывают прикладывать к материалам, подаваемым в административный орган, копию документа, подтверждающего пересечение границы.
В противном случае, если система не выдаст подтверждение пересечения, факт нарушения иностранцем не будет считаться доказанным, и ответственность понесёт владелец транспортного средства (или руководитель юридического лица).
Национальное собрание приняло дополнение в закон «Об особенностях административного производства по делам о нарушениях правил дорожного движения, зафиксированных фото- и видеокамерами».