6 Փետրվար 2026 - 09:20 AMT
Հայաստանի ազգային հավաքականի նախկին դարպասապահ, հավաքականի դարպասապահների նախկին մարզչի Ռոման Բերեզովսկին բացատրել է մարզչի պաշտոնից հեռանալու պատճառը։
«Հավաքականի գլխավոր մարզիչ նշանակվելուց հետո Եղիշե Մելիքյանը զանգեց ինձ և ասաց, որ ունի իր մարզչական շտաբը, որը գոհացնում է իրեն։ Նա նշեց, որ այդ թիմի հետ վաղուց է աշխատում։ Չեմ կարող ասել, թե ինչպես կընդունեի, եթե հիմա ստանայի հավաքականի մարզչական շտաբ վերադառնալու առաջարկ: Հավաքականն ունի դարպասապահների մարզիչ և ճիշտ չի լինի խոսել այդ մասին»,- ասել է Բերեզովսկին, հայտնում է Factor.am-ը:
51-ամյա Բերեզովսկին իր խաղացողի կարիերան ավարտել է 2016 թվականին։ 2020 թվականից նա ստանձնել է Հայաստանի հավաքականի դարպասապահների մարզչի պարտականությունները, իսկ 2025 թվականի սեպտեմբերին դուրս է եկել ազգային թիմի մարզչական կազմից։
Որպես մարզիչ Բերեզովսկին աշխատել է նաև Մոսկվայի «Դինամո» ակումբում ու Երևանի «Նոայում»՝ որպես դարպասապահների մարզիչ, ինչպես նաև գլխավորել է ռուսական «Սոչին» ու Երևանի «Փյունիկը»։

Бывший вратарь сборной Армении и тренер вратарей национальной команды Роман Березовский объяснил, почему ушёл со своего поста в штабе сборной.
«После назначения главным тренером сборной Егише Меликян позвонил мне и сказал, что у него есть свой тренерский штаб, который его устраивает. Он отметил, что давно работает с этой командой», — рассказал Березовский в интервью Factor.am.
Отвечая на вопрос, принял бы он сейчас предложение вернуться в штаб, Березовский отметил: «У сборной уже есть тренер вратарей, и говорить об этом сейчас неправильно».
51-летний Березовский завершил игровую карьеру в 2016 году. С 2020 года он занимал пост тренера вратарей сборной Армении, но в сентябре 2025 года покинул штаб команды.
В качестве тренера Березовский работал в московском «Динамо» и ереванском «Ноа» как тренер вратарей, а также возглавлял российский «Сочи» и ереванский «Пюник».