6 Փետրվար 2026 - 11:02 AMT
Փետրվարի 7-ին Դիլիջանի Կալինինի 5 հասցեում կբացվի Հայաստանի համար եզակի Հայկական գործվածքի թանգարանը։ Նախաձեռնությունը կյանքի է կոչվում Հովհաննես Շարամբեյանի ծննդյան 100-ամյակի հոբելյանական ծրագրի շրջանակում։
Դիլիջանում գործող Հովհաննես Շարամբեյանի անվան ժողովրդական արվեստների թանգարանը վերածվել է գործվածքի թեմայով մասնագիտացված թանգարանի՝ նոր հայեցակարգով ներկայացնելով հայկական գեղարվեստական գործվածքի դարավոր ավանդույթներն ու դրանց զարգացումը։
Նոր ցուցադրությունը տեղակայված է 1896 թվականին կառուցված պատմամշակութային նշանակության շենքում, որը կապված է հայ մշակույթի հայտնի գործիչների գործունեության հետ։ Թանգարանի նպատակն է վերաիմաստավորել գործվածքի դերը՝ դիտարկելով այն որպես հայ ինքնության, ոչ նյութական մշակութային ժառանգության և համայնքային զարգացման կարևոր տարր։
Դիլիջանի ժողովրդական արվեստի թանգարանը հիմնվել է 1979 թվականին Հովհաննես Շարամբեյանի նախաձեռնությամբ։ Շենքը կառուցել է Սամսոն Բեկ-Հարությունյանը, և այն ժամանակին ծառայել է իշխանուհի Մարիամ Թումանյանի ամառանոց։ Ավելի ուշ վերջին բնակիչը՝ Հովհաննես Շարամբեյանը, նախաձեռնել է շենքի վերափոխումը թանգարանի՝ նվիրելով իր անձնական հավաքածուն։ Թանգարանի հավաքածուն համալրվել է նաև Սերիկ Դավթյանի և Դիլիջանում գործող վարպետների գործերով։ Թեև թանգարանում ներկայացվել են տարբեր ճյուղեր, սակայն կենտրոնական տեղ է հատկացվել գործվածքին՝ ասեղնագործությանը, ժանյակին, գորգագործությանը։
Հովհաննես Շարամբեյանը և Սերիկ Դավթյանը համատեղ մշակել էին հայկական ասեղնագործության և ժանյակի վերածնման ծրագիր, որի հիմնական բաղադրիչը հենց թանգարանն էր։ Թանգարանի ձևավորման առաջին փուլից արդեն գործվածքը հանդիսացել է դրա առանցքային թեման, և միայն հետագայում են մյուս ժողովրդական արվեստի ճյուղերը սկսել ներկայացվել ավելի ընդգծված ձևով։
2022 թվականին ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության ֆինանսավորմամբ շենքում մեկնարկել են վերականգնման աշխատանքներ։ Մինչ այդ, պետական ցուցակում ընդգրկված այս հուշարձան շենքը եղել է վթարային վիճակում։
Ներկայում Հայկական գործվածքի թանգարանը ցուցադրում է գորգեր, կարպետներ, ասեղնագործություն և ժանյակ՝ ներկայացնելով դրանց տարբեր դպրոցները, տեխնիկաները, զարգացման փուլերն ու կիրառման ձևերը։ Բացի Դիլիջանի թանգարանի նմուշներից, ցուցադրության մեջ ընդգրկված են նաև Հայաստանի պատմության թանգարանի և «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայության» հավաքածուներից ընտրված նմուշներ։
Նոր ցուցադրության մեջ հատուկ տեղ է տրված Հովհաննես Շարամբեյանի դիլիջանյան թեմատիկ գեղանկարներին, որոնք հանդես են գալիս որպես գեղարվեստական վավերագրեր՝ պահպանելով քաղաքի պատմական դիմագիծն ու մթնոլորտը։ Թանգարանի մշտական ցուցադրության համադրողներն են Նարեկ Վան Աշուղաթոյանը (Շարամբեյանի թոռը) և գեղանկարիչ, ազգագրագետ Հրազդան Թոքմաջյանը։
Թանգարանը միտված է դառնալ ոչ միայն ցուցադրական, այլև կենդանի մշակութային միջավայր։ Նախատեսվում է կազմակերպել վարպետության դասեր, բացօթյա միջոցառումներ, ցուցահանդես-վաճառքներ, ավանդական տոների ու ծեսերի ներկայացումներ՝ ուղղված ոչ նյութական մշակութային ժառանգության հանրահռչակմանը։ Թանգարանը կարևորում է նաև կրթական բաղադրիչը՝ դառնալով ուսումնական ռեսուրս ինչպես դպրոցականների և ուսանողների, այնպես էլ ավելի լայն հանրության համար։
Մասնագիտացված ցուցադրությունը կոչված է խթանելու Դիլիջանի զբոսաշրջային գրավչությունը՝ ապահովելով ժամանակակից թանգարանային փորձ՝ հստակ կառուցվածքով ու կոմպակտ տարածքով։ Այցելուներին հնարավորություն կտրվի համապարփակ պատկերացում կազմել հայկական գործվածքի մշակույթի մասին՝ կարճ ժամանակում։
Հայկական գործվածքի թանգարանը նպատակ ունի ձևավորվել որպես Դիլիջանի մշակութային ակտիվ կենտրոն՝ միավորելով պատմությունն ու արվեստը, կրթությունն ու համայնքային զարգացումը։

7 февраля по адресу Калинина 5 в Дилижане откроется уникальный для Армении Музей армянского текстиля. Инициатива реализуется в рамках программы к 100-летию со дня рождения Ованеса Шарамбеяна.
Музей народного искусства имени Ованеса Шарамбеяна в Дилижане преобразован в специализированный музей, посвящённый текстилю. Новая концепция представляет многовековые традиции армянского художественного текстиля и их эволюцию.
Экспозиция размещена в здании культурно-исторического значения, построенном в 1896 году и связанном с деятельностью известных деятелей армянской культуры. Музей призван переосмыслить роль текстиля как важного элемента армянской идентичности, нематериального культурного наследия и развития общины.
Музей народного искусства был основан в 1979 году по инициативе Шарамбеяна. Здание построил Самсон Бек-Арутюнян и оно использовалось как летняя резиденция княгини Мариам Туманян. Позже, последним его жителем стал сам Ованес Шарамбеян, который инициировал создание музея, пожертвовав свою личную коллекцию. Позже к собранию добавились работы Серика Давтяна и мастеров из Дилижана. Хотя музей охватывал разные направления народного искусства, основное внимание уделялось текстилю — вышивке, кружеву и ковроткачеству.
Шарамбеян и Давтян совместно разработали программу по возрождению армянской вышивки и кружева, в центре которой стоял музей. С первых этапов создания именно текстиль был его основным направлением, а другие виды искусства начали широко представляться позже.
В 2022 году при финансовой поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта Армении в здании начались восстановительные работы. До этого памятник архитектуры находился в аварийном состоянии.
Сегодня в Музее армянского текстиля представлены ковры, паласы, вышивка и кружево. Экспозиция раскрывает разнообразие школ, техник, этапов развития и способов применения текстильных изделий. Помимо экспонатов дилижанского музея, представлены предметы из коллекций Исторического музея Армении и Службы охраны историко-культурной среды.
Особое место в новой экспозиции отведено тематическим живописным работам Шарамбеяна о Дилижане, которые служат художественными документами, сохраняя облик и атмосферу города. Кураторы постоянной экспозиции — Нарек Ван Ашугатоян (внук Шарамбеяна) и художник-этнограф Раздан Токмаджян.
Музей стремится стать не просто выставочным пространством, а живой культурной средой. Планируются мастер-классы, мероприятия на открытом воздухе, выставки-продажи, показы традиционных праздников и обрядов, направленные на популяризацию нематериального культурного наследия. Особое внимание уделяется образовательному компоненту — музей станет ресурсом как для школьников и студентов, так и для широкой публики.
Специализированная экспозиция призвана усилить туристическую привлекательность Дилижана, предлагая современный музейный опыт с чёткой структурой и компактным пространством. Посетители смогут получить целостное представление о культуре армянского текстиля за короткое время.
Музей армянского текстиля ставит цель стать активным культурным центром Дилижана, объединяя историю и искусство, образование и развитие общины.