Ադրբեջանի Ազգային օլիմպիական կոմիտեն բողոք և լուրջ մտահոգություն է հայտնել այն փաստի կապակցությամբ, որ XXV ձմեռային Օլիմպիական խաղերում Հայաստանը ներկայացնող Կարինա Ակոպովա-Նիկիտա Ռախմանին զույգն իր ելույթը կատարելու է «Արցախ» կոմպոզիցիայի ուղեկցությամբ՝ անվանելով այն «սեպարատիստական երաժշտություն»:
«ՄՕԿ-ի ուշադրությունը հրավիրվել է այն հանգամանքի վրա, որ «Արցախ» արտահայտությունը խորհրդանշում է Հայաստանի կողմից երկար տարիներ իրականացվող ապօրինի և անջատողական քաղաքականության գաղափարախոսական էությունը՝ Ադրբեջանի Հանրապետության միջազգային ճանաչված տարածքների նկատմամբ։ Այս առումով նման ծրագրի ընտրությունը մի միջազգային մարզական միջոցառման համար, ինչպիսին Օլիմպիական խաղերն են, որոնք պետք է զերծ լինեն քաղաքականությունից, ակնհայտորեն ունի քաղաքական և գաղափարական բովանդակություն ու հակասում է օլիմպիական արժեքներին», -ասվում է դիմումում, հայտնում է Minval.az-ը:
Կարինա Ակոպովա-Նիկիտա Ռախմանին զույգը «Արցախի« ներքո կատարում է կարճ ծրագիրը:
Մինչդեռ ավելի վաղ Ադրբեջանը փորձում էր Արա Գևորգյանի «Արցախ» երաժշտական կոմպոզիցիան ստեղծագործությունը վերագրել խորհրդային կոմպոզիտոր Ֆիքրեթ Ամիրովին։ 1998 թվականին հայ կոմպոզիտորն իր ստեղծած երաժշտության հեղինակային իրավունքները գրանցել է ԱՄՆ Կոնգրեսի գրադարանի հեղինակային իրավունքի բյուրոյում:
Արա Գևորգյանի նախաձեռնությամբ նկարահանվել է «Story about Artsakh music» ֆիլմը, որում պատմվում է «Արցախ» ստեղծագործության ստեղծման ողջ պատմությունը:

Национальный олимпийский комитет Азербайджана подал жалобу и выразил серьёзную обеспокоенность в связи с тем, что армянские фигуристы Карина Акопова и Никита Рахманин выбрали для своего выступления на XXV зимних Олимпийских играх композицию «Арцах» армянского композитора Ары Геворгяна. В заявлении музыка названа «сепаратистской», сообщает Minval.az.
В письме, адресованном Международному олимпийскому комитету (МОК), утверждается, что название «Арцах» символизирует «идеологическую сущность незаконной и сепаратистской политики, которую Армения проводила в отношении международно признанных территорий Азербайджанской Республики на протяжении многих лет». По мнению азербайджанской стороны, использование подобной программы на международном спортивном мероприятии, которое должно быть вне политики, носит «явно политический и идеологический характер» и противоречит олимпийским ценностям.
Пара Акопова–Рахманин использует музыку «Арцах» для короткой программы.
Ранее Азербайджан пытался приписать авторство композиции «Арцах» советскому композитору Фикрету Амирову. Однако в 1998 году армянский композитор Ара Геворгян официально зарегистрировал авторские права на своё произведение в Бюро авторского права Библиотеки Конгресса США. Позже по инициативе Геворгяна был снят документальный фильм «История музыки Арцаха», рассказывающий о создании этой композиции.