Ադրբեջանի Ազգային օլիմպիական կոմիտեն բողոք և լուրջ մտահոգություն է հայտնել այն փաստի կապակցությամբ, որ XXV ձմեռային Օլիմպիական խաղերում Հայաստանը ներկայացնող Կարինա Ակոպովա-Նիկիտա Ռախմանին զույգն իր ելույթը կատարելու է «Արցախ» կոմպոզիցիայի ուղեկցությամբ՝ անվանելով այն «սեպարատիստական երաժշտություն»:
«ՄՕԿ-ի ուշադրությունը հրավիրվել է այն հանգամանքի վրա, որ «Արցախ» արտահայտությունը խորհրդանշում է Հայաստանի կողմից երկար տարիներ իրականացվող ապօրինի և անջատողական քաղաքականության գաղափարախոսական էությունը՝ Ադրբեջանի Հանրապետության միջազգային ճանաչված տարածքների նկատմամբ։ Այս առումով նման ծրագրի ընտրությունը մի միջազգային մարզական միջոցառման համար, ինչպիսին Օլիմպիական խաղերն են, որոնք պետք է զերծ լինեն քաղաքականությունից, ակնհայտորեն ունի քաղաքական և գաղափարական բովանդակություն ու հակասում է օլիմպիական արժեքներին», -ասվում է դիմումում, հայտնում է Minval.az-ը:
Կարինա Ակոպովա-Նիկիտա Ռախմանին զույգը «Արցախի« ներքո կատարում է կարճ ծրագիրը:
Մինչդեռ ավելի վաղ Ադրբեջանը փորձում էր Արա Գևորգյանի «Արցախ» երաժշտական կոմպոզիցիան ստեղծագործությունը վերագրել խորհրդային կոմպոզիտոր Ֆիքրեթ Ամիրովին։ 1998 թվականին հայ կոմպոզիտորն իր ստեղծած երաժշտության հեղինակային իրավունքները գրանցել է ԱՄՆ Կոնգրեսի գրադարանի հեղինակային իրավունքի բյուրոյում:
Արա Գևորգյանի նախաձեռնությամբ նկարահանվել է «Story about Artsakh music» ֆիլմը, որում պատմվում է «Արցախ» ստեղծագործության ստեղծման ողջ պատմությունը:

Azerbaijan’s National Olympic Committee has raised a complaint and expressed serious concern over the decision by Armenian pair Karina Akopova and Nikita Rakhmanin to perform their Olympic figure skating routine to the composition “Artsakh” by Armenian composer Ara Gevorgyan. The committee labeled the music as “separatist,” Minval.az reports.
The letter addressed to the International Olympic Committee (IOC) claims that the term “Artsakh” symbolizes “the ideological essence of Armenia’s long-standing illegal and separatist policy toward the internationally recognized territories of the Republic of Azerbaijan.” It argues that the selection of such music for an international sporting event like the Olympics, an arena expected to remain free of political messaging, carries “obvious political and ideological content” and contradicts Olympic values.
The Akopova-Rakhmanin pair is performing their short program to “Artsakh.”
Previously, Azerbaijan had attempted to attribute Ara Gevorgyan’s “Artsakh” composition to Soviet composer Fikret Amirov. However, in 1998, Gevorgyan officially registered his copyright for the piece with the U.S. Library of Congress. The composer later produced a documentary titled “Story about Artsakh Music,” which details the creation of the piece.