6 Փետրվար 2026 - 13:43 AMT
Մայիսի 25-29-ը Երևանում կանցկացվի Միջազգային աստղագիտական միության «Աստղագիտության հաղորդակցությունը հանրության հետ» խորագրով միջազգային CAP 2026 համաժողովը, որը Հայաստանում անցկացվելու է առաջին անգամ։ Համաժողովը կհյուրընկալի մոտ 200 մասնակից աշխարհի տարբեր երկրներից։
Բյուրականի աստղադիտարանի տնօրեն Արեգ Միքայելյանը հայտնել է, որ միջոցառմանը կմասնակցեն աստղագետներ, ուսուցիչներ, հաղորդակցության մասնագետներ, լրագրողներ ու տարբեր ոլորտների ներկայացուցիչներ, հայտնում է Արմենպրեսը:
«Մասնակցելու են աստղագետներ, ուսուցիչներ, աստղագիտության ոլորտում հաղորդակցության կազմակերպման մասնագետներ, լրագրողներ և այլ մասնագիտացում ունեցող մարդիկ: Ընդհանուր առմամբ, շուրջ 200 մասնակից ենք ունենալու: Սա հատուկ միջոցառում է, որն անցկացվում է երկու տարին մեկ: Նախատեսված է նաև առցանց մասնակցություն: Սա լինելու է աստղագիտության մասսայականացման մեթոդների քննարկման հարթակ: Նպատակն է՝ նպաստել աստղագետների, հասարակայնության հետ կապերի մասնագետների և լրագրողների միջև փորձի փոխանակմանը»,- տեղեկացրել է Բյուրականի աստղադիտարանի տնօրեն Արեգ Միքայելյանը։
Համաժողովի կազմակերպիչներն են Միջազգային աստղագիտական միությունը (ՄԱՄ) և ՀՀ ԳԱԱ Վիկտոր Համբարձումյանի անվան Բյուրականի աստղադիտարանը։ Գիտական կազմակերպչական կոմիտեի կազմում են Սամիր Դհուրդեն (Աստղագիտության և աստղաֆիզիկայի միջհամալսարանական կենտրոն, կոմիտեի նախագահ), Ավիվա Յամանին և Նաոմի Ասաբրե Ֆրիմպոնգը (ՄԱՄ-ի աստղագիտության տարածման գրասենյակից՝ համանախագահներ), Արեգ Միքայելյանը և այլ երկրների ներկայացուցիչներ։
Բացի CAP 2026 համաժողովից, նախատեսվում են աստղագիտական այլ միջոցառումներ։ Սեպտեմբերի 14-18-ը կկայանա Բյուրականի աստղադիտարանի հիմնադրման 80-ամյակին նվիրված միջազգային գիտաժողով՝ «Մեր անկայուն Տիեզերք»-ը խորագրով։
Նույն տարում նախատեսվում է գործարկել նաև Բյուրականի աստղադիտարանի նորաստեղծ աստղացուցարանը և հայտարարել Հայ աստղագիտության պատմության թանգարանի պաշտոնական բացումը։
Համաժողովի կազմակերպիչ և հովանավոր կառույցների թվում են ՄԱՄ C2 հանձնաժողովը, աստղագիտության տարածման գրասենյակը, Բյուրականի աստղադիտարանը, ՄԱՄ-ի Հարավ-արևմտյան և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանային գրասենյակը, Հայկական աստղագիտական ընկերությունը (ArAS) և Հայկական վիրտուալ աստղադիտարանը (ArVO)։

6 Февраль 2026 - 14:21 AMT
Международная конференция CAP 2026 (Communicating Astronomy with the Public), организуемая Международным астрономическим союзом (МАС), пройдёт с 25 по 29 мая 2026 года в Ереване. Это первый случай, когда мероприятие пройдёт в Армении. Ожидается участие около 200 представителей из разных стран.
По словам директора Бюраканской обсерватории Арега Микаэляна, участие примут астрономы, преподаватели, специалисты по научной коммуникации, журналисты и представители смежных областей, сообщает Арменпресс.
«Это специальное мероприятие, проводимое раз в два года. Предусмотрено также участие в онлайн-формате. Цель конференции — обсуждение методов популяризации астрономии и обмен опытом между астрономами, специалистами по связям с общественностью и научными журналистами», — сообщил Микаэлян.
Организаторами выступают МАС и Бюраканская астрофизическая обсерватория имени Виктора Амбарцумяна НАН Армении. В научный организационный комитет входят Самира Дхурде (Межвузовский центр астрономии и астрофизики, председатель), Авива Ямани и Наоми Асабре Фримпонг (сопредседатели из офиса МАС по популяризации астрономии), Арег Микаэлян и представители других стран.
В дополнение к конференции CAP 2026 в Армении запланированы и другие астрономические мероприятия. С 14 по 18 сентября пройдёт международная научная конференция «Наш нестабильный космос», посвящённая 80-летию основания Бюраканской обсерватории.
В том же году в обсерватории откроются новый планетарий и музей истории армянской астрономии.
Среди организаторов и партнёров конференции — Комиссия C2 МАС, офис по популяризации астрономии, Бюраканская обсерватория, региональное отделение МАС по Юго-Западной и Центральной Азии, Армянское астрономическое общество (ArAS) и Армянская виртуальная обсерватория (ArVO).