6 Փետրվար 2026 - 13:43 AMT
Մայիսի 25-29-ը Երևանում կանցկացվի Միջազգային աստղագիտական միության «Աստղագիտության հաղորդակցությունը հանրության հետ» խորագրով միջազգային CAP 2026 համաժողովը, որը Հայաստանում անցկացվելու է առաջին անգամ։ Համաժողովը կհյուրընկալի մոտ 200 մասնակից աշխարհի տարբեր երկրներից։
Բյուրականի աստղադիտարանի տնօրեն Արեգ Միքայելյանը հայտնել է, որ միջոցառմանը կմասնակցեն աստղագետներ, ուսուցիչներ, հաղորդակցության մասնագետներ, լրագրողներ ու տարբեր ոլորտների ներկայացուցիչներ, հայտնում է Արմենպրեսը:
«Մասնակցելու են աստղագետներ, ուսուցիչներ, աստղագիտության ոլորտում հաղորդակցության կազմակերպման մասնագետներ, լրագրողներ և այլ մասնագիտացում ունեցող մարդիկ: Ընդհանուր առմամբ, շուրջ 200 մասնակից ենք ունենալու: Սա հատուկ միջոցառում է, որն անցկացվում է երկու տարին մեկ: Նախատեսված է նաև առցանց մասնակցություն: Սա լինելու է աստղագիտության մասսայականացման մեթոդների քննարկման հարթակ: Նպատակն է՝ նպաստել աստղագետների, հասարակայնության հետ կապերի մասնագետների և լրագրողների միջև փորձի փոխանակմանը»,- տեղեկացրել է Բյուրականի աստղադիտարանի տնօրեն Արեգ Միքայելյանը։
Համաժողովի կազմակերպիչներն են Միջազգային աստղագիտական միությունը (ՄԱՄ) և ՀՀ ԳԱԱ Վիկտոր Համբարձումյանի անվան Բյուրականի աստղադիտարանը։ Գիտական կազմակերպչական կոմիտեի կազմում են Սամիր Դհուրդեն (Աստղագիտության և աստղաֆիզիկայի միջհամալսարանական կենտրոն, կոմիտեի նախագահ), Ավիվա Յամանին և Նաոմի Ասաբրե Ֆրիմպոնգը (ՄԱՄ-ի աստղագիտության տարածման գրասենյակից՝ համանախագահներ), Արեգ Միքայելյանը և այլ երկրների ներկայացուցիչներ։
Բացի CAP 2026 համաժողովից, նախատեսվում են աստղագիտական այլ միջոցառումներ։ Սեպտեմբերի 14-18-ը կկայանա Բյուրականի աստղադիտարանի հիմնադրման 80-ամյակին նվիրված միջազգային գիտաժողով՝ «Մեր անկայուն Տիեզերք»-ը խորագրով։
Նույն տարում նախատեսվում է գործարկել նաև Բյուրականի աստղադիտարանի նորաստեղծ աստղացուցարանը և հայտարարել Հայ աստղագիտության պատմության թանգարանի պաշտոնական բացումը։
Համաժողովի կազմակերպիչ և հովանավոր կառույցների թվում են ՄԱՄ C2 հանձնաժողովը, աստղագիտության տարածման գրասենյակը, Բյուրականի աստղադիտարանը, ՄԱՄ-ի Հարավ-արևմտյան և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանային գրասենյակը, Հայկական աստղագիտական ընկերությունը (ArAS) և Հայկական վիրտուալ աստղադիտարանը (ArVO)։

From May 25 to 29, Yerevan will host the CAP 2026 conference (Communicating Astronomy with the Public), organized by the International Astronomical Union (IAU), marking the first time the event will be held in Armenia. The conference is expected to bring together around 200 participants from various countries.
According to Areg Mickaelian, director of the Byurakan Astrophysical Observatory, attendees will include astronomers, educators, science communicators, journalists, and professionals from various fields, Armenpress reports.
“This is a special event held every two years. In addition to in-person attendance, online participation will also be available. The conference will serve as a platform to discuss methods of popularizing astronomy. Its goal is to promote experience-sharing among astronomers, public relations specialists, and science journalists,” Mickaelian explained.
The event is jointly organized by the IAU and the Viktor Ambartsumian Byurakan Astrophysical Observatory of the National Academy of Sciences of Armenia. The scientific organizing committee includes Samir Dhurde (Inter-University Centre for Astronomy and Astrophysics, chair), Aviva Yamani and Naomi Asabre Frimpong (co-chairs, IAU Office for Astronomy Outreach), Areg Mickaelian, and other international representatives.
Beyond CAP 2026, other astronomy events are planned in Armenia. From September 14 to 18, an international scientific conference titled “Our Unstable Universe” will be held, marking the 80th anniversary of the founding of the Byurakan Observatory.
In the same year, Byurakan Observatory will also inaugurate its newly established planetarium and officially open the Museum of the History of Armenian Astronomy.
The conference is supported by the IAU’s Commission C2, the Office for Astronomy Outreach, the Byurakan Observatory, the IAU South-West and Central Asia Regional Office, the Armenian Astronomical Society (ArAS), and the Armenian Virtual Observatory (ArVO).