Փետրվարի 5-ին կայացած վիճակահանությունից հետո հայտնի է դարձել, որ Ադրբեջանի բասկետբոլի թիմը չի մասնակցի Երևանում կայանալիք Եվրոպայի մինչև 16 տարեկանների C դիվիզիոնի առաջնությանը։
Հայաստանի բասկետբոլի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Արթուր Նազարյանն ասել է է, որ նման զարգացումը եղել է կանխատեսելի, հայտնում է Factor.am-ը:
«Նախորդ տարվա դեկտեմբերին Հայաստանի բասկետբոլի ֆեդերացիան դիմել էր կառավարությանը և ամենաբարձր մակարդակով ստացել էր երաշխավորագիր, որ Հայաստանն ապահովելու է Ադրբեջանի պատանեկան հավաքականի անվտանգությունը։ Մենք էլ այդ երաշխավորագիրը ներկայացրել էինք ՖԻԲԱ Եվրոպային։ Բայց հետագայում Ադրբեջանը հրաժարվել է մասնակցությունից։ Մեզ համար դա ինչ-որ տեղ սպասելի էր, քանի որ խոսքը պատանեկան հավաքականների մասին է, և այդտեղ որոշում ընդունողները հիմնականում ծնողներն են։ Երբ 2 տարի առաջ Բաքվում անցկացվում էր 18 տարեկանների առաջնությունը, մենք չկարողացանք մեկնել, քանի որ բասկետբոլիստների ծնողները կտրականապես դեմ էին, և այդ հարցը նույնիսկ չհասավ լուրջ քննարկման»,- ասել է Արթուր Նազարյանը։
Ադրբեջանի Մ20 հավաքականը ևս բաց է թողել 2025 թվականի ամռանը Երևանում կայացած Եվրոպայի B դիվիզիոնի մրցաշարը։
Երևանը հուլիսի 4-12-ը կընդունի Եվրոպայի մինչև 16 տարեկանների C դիվիզիոնի առաջնությունը։ Հայաստանը ներկայացնող Մ16 հավաքականն ընդգրկվել է B խմբում, որտեղ մրցելու է Ջիբրալթարի, Անդորրայի, Մալթայի և Մոնակոյի ընտրանիների դեմ։ A խմբում ընդգրկված են Կոսովոյի, Ալբանիայի, Սան Մարինոյի և Մոլդովայի հավաքականները։

7 February 2026 - 07:27 AMT
Following the group draw held on February 5, it was confirmed that Azerbaijan’s U16 basketball team will not take part in the upcoming European U16 C Division Championship in Yerevan.
Secretary General of the Basketball Federation of Armenia, Artur Nazaryan, told Factor.am that the withdrawal was not unexpected.
“In December last year, the Armenian Basketball Federation reached out to the government and received high-level assurances that Armenia would guarantee the safety of the Azerbaijani youth team. We submitted that security guarantee to FIBA Europe. However, Azerbaijan later withdrew from participation,” said Nazaryan.
“For us, this outcome was somewhat foreseeable, considering we’re dealing with youth teams, and decisions are largely made by parents. Two years ago, when the U18 championship was held in Baku, we couldn’t attend either as our players’ parents were firmly opposed, and the matter didn’t even reach serious discussion,” he added.
Azerbaijan’s U20 team also skipped the European B Division Championship held in Yerevan in the summer of 2025.
Yerevan will host the European U16 C Division Championship from July 4 to 12. Armenia’s U16 team is in Group B alongside Gibraltar, Andorra, Malta, and Monaco. Group A includes Kosovo, Albania, San Marino, and Moldova.