Փետրվարի 5-ին կայացած վիճակահանությունից հետո հայտնի է դարձել, որ Ադրբեջանի բասկետբոլի թիմը չի մասնակցի Երևանում կայանալիք Եվրոպայի մինչև 16 տարեկանների C դիվիզիոնի առաջնությանը։
Հայաստանի բասկետբոլի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Արթուր Նազարյանն ասել է է, որ նման զարգացումը եղել է կանխատեսելի, հայտնում է Factor.am-ը:
«Նախորդ տարվա դեկտեմբերին Հայաստանի բասկետբոլի ֆեդերացիան դիմել էր կառավարությանը և ամենաբարձր մակարդակով ստացել էր երաշխավորագիր, որ Հայաստանն ապահովելու է Ադրբեջանի պատանեկան հավաքականի անվտանգությունը։ Մենք էլ այդ երաշխավորագիրը ներկայացրել էինք ՖԻԲԱ Եվրոպային։ Բայց հետագայում Ադրբեջանը հրաժարվել է մասնակցությունից։ Մեզ համար դա ինչ-որ տեղ սպասելի էր, քանի որ խոսքը պատանեկան հավաքականների մասին է, և այդտեղ որոշում ընդունողները հիմնականում ծնողներն են։ Երբ 2 տարի առաջ Բաքվում անցկացվում էր 18 տարեկանների առաջնությունը, մենք չկարողացանք մեկնել, քանի որ բասկետբոլիստների ծնողները կտրականապես դեմ էին, և այդ հարցը նույնիսկ չհասավ լուրջ քննարկման»,- ասել է Արթուր Նազարյանը։
Ադրբեջանի Մ20 հավաքականը ևս բաց է թողել 2025 թվականի ամռանը Երևանում կայացած Եվրոպայի B դիվիզիոնի մրցաշարը։
Երևանը հուլիսի 4-12-ը կընդունի Եվրոպայի մինչև 16 տարեկանների C դիվիզիոնի առաջնությունը։ Հայաստանը ներկայացնող Մ16 հավաքականն ընդգրկվել է B խմբում, որտեղ մրցելու է Ջիբրալթարի, Անդորրայի, Մալթայի և Մոնակոյի ընտրանիների դեմ։ A խմբում ընդգրկված են Կոսովոյի, Ալբանիայի, Սան Մարինոյի և Մոլդովայի հավաքականները։

7 Февраль 2026 - 07:28 AMT
После жеребьёвки, состоявшейся 5 февраля, стало известно, что сборная Азербайджана по баскетболу (до 16 лет) не примет участия в чемпионате Европы дивизиона C, который этим летом пройдёт в Ереване.
Генеральный секретарь Федерации баскетбола Армении Артур Назарян в интервью Factor.am отметил, что подобное развитие событий было ожидаемым.
«В декабре прошлого года мы обратились в правительство и получили официальное подтверждение на высшем уровне, что безопасность азербайджанской юношеской сборной будет обеспечена. Этот документ мы направили в ФИБА Европа. Тем не менее, позже Азербайджан отказался от участия. Для нас это было в какой-то степени ожидаемо, ведь речь идёт о юношеских сборных, где решения в основном принимают родители. Два года назад, когда в Баку проходил турнир U18, мы тоже не смогли поехать так как родители армянских игроков были категорически против, и вопрос даже не был серьёзно обсуждён», — пояснил Назарян.
Сборная Азербайджана U20 также не участвовала в чемпионате Европы дивизиона B, который прошёл в Ереване летом 2025 года.
С 4 по 12 июля Ереван примет чемпионат Европы среди юношеских команд (до 16 лет) дивизиона C. Сборная Армении выступит в группе B вместе с командами Гибралтара, Андорры, Мальты и Монако. В группу A вошли сборные Косово, Албании, Сан-Марино и Молдовы.