7 Փետրվար 2026 - 09:11 AMT
Փետրվարի 6-ին ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանությունը, ԱՄՆ 250-ամյակի միջոցառումների շրջանակում, համագործակցելով Care for Children միջազգային կազմակերպության հետ, կազմակերպել է «Journey of Reform for Children in Care» խորագրով միջազգային համաժողով։
Միջոցառումը մի հարկի տակ է համախմբել ԱՄՆ-ից, Մեծ Բրիտանիայից, Նեպալից, Իսլանդիայից և Հնդկաստանից ժամանած բարձրաստիճան պաշտոնյաների ու ոլորտային փորձագետների՝ խնամատարության համակարգի բարեփոխումներն ու քաղաքականությունները քննարկելու նպատակով, հայտնում է ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանությունը։
Care for Children կազմակերպության հիմնադիր և գործադիր տնօրեն Ռոբերտ Գլովերն իր խոսքում անդրադարձել է կազմակերպության հաջողություններին՝ Հայաստանը ներկայացնելով որպես օրինակելի երկիր և արտահայտելով իր երախտագիտությունը ՀՀ կառավարությանը՝ համագործակցության և առաջնորդության համար։
Ելույթներով հանդես են եկել նաև Schwarzman Scholars ծրագրի գործադիր տնօրեն և Care for Children U.S.-ի խորհրդի անդամ Էմի Սելիկոն, ինչպես նաև Tech For Good Institute-ի հիմնադիր նախագահ, Care for Children-ի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ Իլարիա Չանը։
Բացման խոսքով հանդես է եկել ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Նարեկ Մկրտչյանը՝ ընդգծելով երեխաների բարեկեցության ոլորտում միջազգային համագործակցության կարևորությունը և Հայաստանի գրանցած շոշափելի առաջընթացը։
Համաժողովի հիմնական բանախոսն է եղել Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանի Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Իեն Դանկըն Սմիթը։

7 Февраль 2026 - 09:41 AMT
6 февраля посольство Армении в США в рамках мероприятий к 250-летию США, совместно с международной организацией Care for Children, провело международную конференцию под названием «Путь реформ для детей, находящихся под опекой».
Как сообщает посольство, мероприятие объединило высокопоставленных представителей и экспертов из США, Великобритании, Непала, Исландии и Индии для обсуждения реформ и политики в сфере приёмных семей.
Роберт Гловер, основатель и исполнительный директор Care for Children, в своей речи отметил достижения организации, назвав Армению примером для подражания и выразив благодарность правительству Армении за сотрудничество и лидерство.
С докладами выступили также Эми Селико, исполнительный директор программы Schwarzman Scholars и член совета Care for Children U.S., и Илария Чан, основательница Tech For Good Institute и член попечительского совета Care for Children.
С приветственным словом выступил посол Армении в США Нарек Мкртчян, подчеркнув важность международного сотрудничества в сфере благополучия детей и заметный прогресс, достигнутый Арменией.