7 Փետրվար 2026 - 09:11 AMT
Փետրվարի 6-ին ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանությունը, ԱՄՆ 250-ամյակի միջոցառումների շրջանակում, համագործակցելով Care for Children միջազգային կազմակերպության հետ, կազմակերպել է «Journey of Reform for Children in Care» խորագրով միջազգային համաժողով։
Միջոցառումը մի հարկի տակ է համախմբել ԱՄՆ-ից, Մեծ Բրիտանիայից, Նեպալից, Իսլանդիայից և Հնդկաստանից ժամանած բարձրաստիճան պաշտոնյաների ու ոլորտային փորձագետների՝ խնամատարության համակարգի բարեփոխումներն ու քաղաքականությունները քննարկելու նպատակով, հայտնում է ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանությունը։
Care for Children կազմակերպության հիմնադիր և գործադիր տնօրեն Ռոբերտ Գլովերն իր խոսքում անդրադարձել է կազմակերպության հաջողություններին՝ Հայաստանը ներկայացնելով որպես օրինակելի երկիր և արտահայտելով իր երախտագիտությունը ՀՀ կառավարությանը՝ համագործակցության և առաջնորդության համար։
Ելույթներով հանդես են եկել նաև Schwarzman Scholars ծրագրի գործադիր տնօրեն և Care for Children U.S.-ի խորհրդի անդամ Էմի Սելիկոն, ինչպես նաև Tech For Good Institute-ի հիմնադիր նախագահ, Care for Children-ի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ Իլարիա Չանը։
Բացման խոսքով հանդես է եկել ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Նարեկ Մկրտչյանը՝ ընդգծելով երեխաների բարեկեցության ոլորտում միջազգային համագործակցության կարևորությունը և Հայաստանի գրանցած շոշափելի առաջընթացը։
Համաժողովի հիմնական բանախոսն է եղել Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանի Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Իեն Դանկըն Սմիթը։

7 February 2026 - 09:41 AMT
On February 6, the Embassy of Armenia in the United States, in collaboration with the international organization Care for Children, held a global conference titled “Journey of Reform for Children in Care” as part of the U.S. 250th anniversary events.
The conference brought together senior officials and experts from the United States, United Kingdom, Nepal, Iceland, and India to discuss reforms and policies in the foster care system, according to the Armenian embassy in the U.S.
Robert Glover, founder and CEO of Care for Children, spoke about the organization’s accomplishments, calling Armenia a model country and expressing gratitude to the Armenian government for its collaboration and leadership.
Other speakers included Amy Celico, Executive Director of the Schwarzman Scholars program and U.S. board member of Care for Children, and Ilaria Chan, Founding Chair of the Tech For Good Institute and member of Care for Children’s board of trustees.
Ambassador of Armenia to the U.S., Narek Mkrtchyan, delivered opening remarks, emphasizing the importance of international cooperation in child welfare and Armenia’s significant progress in this domain.
The conference’s keynote address was delivered by Ian Duncan Smith, a Member of the UK House of Commons.