Դիլիջանում բացվել է Հայկական գործվածքի թանգարան՝ դառնալով Հովհաննես Շարամբեյանի անվան ժողովրդական արվեստների թանգարանի տեղական մասնաճյուղը։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը:
«Պետության միջոցներով հուշարձան շենքն ամբողջությամբ վերականգնվել է, իսկ ներսում հրաշալի ցուցադրություն է, որը տեսնելը պետք է դառնա Դիլիջան գնալու ևս մեկ առիթ», – գրել է նախարարը։
Նոր ցուցադրությունը տեղակայված է 1896 թվականին կառուցված պատմամշակութային նշանակության շենքում, որը կապված է հայ մշակույթի հայտնի գործիչների գործունեության հետ։ Թանգարանի նպատակն է վերաիմաստավորել գործվածքի դերը՝ դիտարկելով այն որպես հայ ինքնության, ոչ նյութական մշակութային ժառանգության և համայնքային զարգացման կարևոր տարր։
Դիլիջանի ժողովրդական արվեստի թանգարանը հիմնվել է 1979 թվականին Հովհաննես Շարամբեյանի նախաձեռնությամբ։ Շենքը կառուցել է Սամսոն Բեկ-Հարությունյանը, և այն ժամանակին ծառայել է իշխանուհի Մարիամ Թումանյանի ամառանոց։ Ավելի ուշ վերջին բնակիչը՝ Հովհաննես Շարամբեյանը, նախաձեռնել է շենքի վերափոխումը թանգարանի՝ նվիրելով իր անձնական հավաքածուն։
Թանգարանի հավաքածուն համալրվել է նաև Սերիկ Դավթյանի և Դիլիջանում գործող վարպետների գործերով։ Թեև թանգարանում ներկայացվել են տարբեր ճյուղեր, սակայն կենտրոնական տեղ է հատկացվել գործվածքին՝ ասեղնագործությանը, ժանյակին, գորգագործությանը։
Նոր ցուցադրության մեջ հատուկ տեղ է տրված Հովհաննես Շարամբեյանի դիլիջանյան թեմատիկ գեղանկարներին, որոնք հանդես են գալիս որպես գեղարվեստական վավերագրեր՝ պահպանելով քաղաքի պատմական դիմագիծն ու մթնոլորտը։ Թանգարանի մշտական ցուցադրության համադրողներն են Նարեկ Վան Աշուղաթոյանը (Շարամբեյանի թոռը) և գեղանկարիչ, ազգագրագետ Հրազդան Թոքմաջյանը։

9 February 2026 - 09:31 AMT
The Armenian Textile Museum has opened in Dilijan, serving as a local branch of the Hovhannes Sharambeyan Museum of Folk Art, according to Minister of Education, Science, Culture and Sport Zhanna Andreasyan, who shared the news on Facebook.
“The historic building was fully restored with public funding, and the exhibition inside is a beautiful experience, another great reason to visit Dilijan,” she wrote.
The museum is housed in a culturally significant building dating back to 1896, associated with prominent Armenian cultural figures. Its goal is to reframe the role of textile as a key element of Armenian identity, intangible heritage, and community development.
The Dilijan Museum of Folk Art was originally founded in 1979 on the initiative of Hovhannes Sharambeyan. The building was constructed by Samson Bek-Harutyunyan and once served as the summer residence of Princess Mariam Tumanyan. Sharambeyan, its last resident, later transformed it into a museum by donating his personal collection.
The museum’s holdings have since expanded to include works by Serik Davtyan and local artisans. While it showcases various forms of folk art, textile arts, including embroidery, lacework, and carpet weaving, take center stage.
The new exhibition features a special section dedicated to Sharambeyan’s Dilijan-themed paintings, which serve as visual records of the town’s historical atmosphere. The permanent collection has been curated by Narek Van Ashughatoian (Sharambeyan’s grandson) and Hrazdan Tokmajyan, a painter and ethnographer.