Դիլիջանում բացվել է Հայկական գործվածքի թանգարան՝ դառնալով Հովհաննես Շարամբեյանի անվան ժողովրդական արվեստների թանգարանի տեղական մասնաճյուղը։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը:
«Պետության միջոցներով հուշարձան շենքն ամբողջությամբ վերականգնվել է, իսկ ներսում հրաշալի ցուցադրություն է, որը տեսնելը պետք է դառնա Դիլիջան գնալու ևս մեկ առիթ», – գրել է նախարարը։
Նոր ցուցադրությունը տեղակայված է 1896 թվականին կառուցված պատմամշակութային նշանակության շենքում, որը կապված է հայ մշակույթի հայտնի գործիչների գործունեության հետ։ Թանգարանի նպատակն է վերաիմաստավորել գործվածքի դերը՝ դիտարկելով այն որպես հայ ինքնության, ոչ նյութական մշակութային ժառանգության և համայնքային զարգացման կարևոր տարր։
Դիլիջանի ժողովրդական արվեստի թանգարանը հիմնվել է 1979 թվականին Հովհաննես Շարամբեյանի նախաձեռնությամբ։ Շենքը կառուցել է Սամսոն Բեկ-Հարությունյանը, և այն ժամանակին ծառայել է իշխանուհի Մարիամ Թումանյանի ամառանոց։ Ավելի ուշ վերջին բնակիչը՝ Հովհաննես Շարամբեյանը, նախաձեռնել է շենքի վերափոխումը թանգարանի՝ նվիրելով իր անձնական հավաքածուն։
Թանգարանի հավաքածուն համալրվել է նաև Սերիկ Դավթյանի և Դիլիջանում գործող վարպետների գործերով։ Թեև թանգարանում ներկայացվել են տարբեր ճյուղեր, սակայն կենտրոնական տեղ է հատկացվել գործվածքին՝ ասեղնագործությանը, ժանյակին, գորգագործությանը։
Նոր ցուցադրության մեջ հատուկ տեղ է տրված Հովհաննես Շարամբեյանի դիլիջանյան թեմատիկ գեղանկարներին, որոնք հանդես են գալիս որպես գեղարվեստական վավերագրեր՝ պահպանելով քաղաքի պատմական դիմագիծն ու մթնոլորտը։ Թանգարանի մշտական ցուցադրության համադրողներն են Նարեկ Վան Աշուղաթոյանը (Շարամբեյանի թոռը) և գեղանկարիչ, ազգագրագետ Հրազդան Թոքմաջյանը։

9 Февраль 2026 - 09:31 AMT
В Дилижане открылся Музей армянского текстиля, став местным филиалом Музея народного искусства имени Ованнеса Шарамбеяна, сообщила в Facebook министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян.
«Историческое здание полностью восстановлено за счёт государства. Внутри — замечательная экспозиция, ради которой стоит поехать в Дилижан», — написала она.
Музей разместился в здании 1896 года, имеющем культурно-историческое значение и связанном с деятельностью известных армянских деятелей. Цель музея — переосмыслить текстиль как часть армянской идентичности и нематериального наследия, важную для развития общин.
Музей народного искусства в Дилижане был основан в 1979 году по инициативе Ованнеса Шарамбеяна. Здание построил Самсон Бек-Арутюнян, и оно служило летней резиденцией княгини Мариам Туманян. Последним его жителем был сам Шарамбеян, который передал здание под музей и подарил свою личную коллекцию.
Фонд музея пополнился также работами Серика Давтяна и мастеров из Дилижана. Несмотря на разнообразие направлений, основное внимание уделяется текстилю — вышивке, кружеву, ковроткачеству.
Особое место в новой экспозиции занимают живописные работы Шарамбеяна о Дилижане, которые выступают в роли художественных документов, сохраняя облик и атмосферу города. Постоянную экспозицию курировали Нарек Ван Ашугатоян (внук Шарамбеяна) и художник, этнограф Раздан Токмаджян.