9 Փետրվար 2026 - 10:55 AMT
Հայաստանի նախաձեռնած «Հեմոֆիլիայով և արյան մակարդելիության այլ խանգարումներով անձանց համար առողջապահական հավասարության ապահովման գլոբալ գործողություններ» թեմայով բանաձևyմիաձայն ընդունվել է ԱՀԿ գործադիր խորհրդի նիստում: Այն ԱՀԿ գործադիր խորհրդի նիստում ներկայացրել է ՀՀ առողջապահության նախարարության միջազգային հարաբերությունների վարչության պետ Արմեն Մելքոնյանը:
Բանաձևը կազմվել է ՀՀ առողջապահության նախարարության և Հեմոֆիլիայի համաշխարհային ֆեդերացիայի համատեղ աշխատանքի արդյունքում։
ԱՀԿ անդամ պետությունների հետ կազմակերպված խորհրդակցությունների, ինչպես նաև մի շարք երկրների հետ իրականացված երկկողմ բանակցությունների շնորհիվ հնարավոր է դարձել նախագիծը ներկայացնել հաստատման՝ արդյունքում ապահովելով նրա միաձայն ընդունումը։
2026 թվականի մայիսին կայանալիք ԱՀԿ 79-րդ գլխավոր վեհաժողովում նախատեսվում է բանաձևի վերջնական հաստատումը բոլոր 194 անդամ պետությունների կողմից, որից հետո մեկնարկելու է դրանում նշված քայլերի իրականացումը՝ 2026–2028 թվականների համար մշակված ճանապարհային քարտեզի հիման վրա։
Այս բանաձևի ընդունումը մի կողմից հիմք է ստեղծում ամբողջ աշխարհում հեմոֆիլիայով և արյան մակարդելիության այլ խանգարումներով մարդկանց բուժման և խնամքի հասանելիության բարելավման համար՝ ձևավորելով համակարգված ու համահունչ շրջանակ, մյուս կողմից՝ ընդգծում է Հայաստանի առողջապահական քաղաքականության կարևորությունը, բարձրացնում է երկրի դերը ԱՀԿ հարթակում, ամրապնդում է միջազգային համագործակցությունը երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերում, ինչպես նաև նպաստում է Հայաստանի ճանաչելիության և հեղինակության բարձրացմանը գլոբալ մակարդակում։

9 Февраль 2026 - 11:08 AMT
Проект резолюции под названием «Глобальные действия по обеспечению равного доступа к здравоохранению для людей с гемофилией и другими нарушениями свертываемости крови», представленный Арменией, был единогласно одобрен на заседании Исполнительного совета Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ).
Документ представил Армен Мелконян, начальник управления международных связей Министерства здравоохранения Армении.
Резолюция стала результатом совместной работы Министерства здравоохранения Армении и Всемирной федерации гемофилии. Благодаря консультациям с государствами-членами ВОЗ и двусторонним переговорам с рядом стран, удалось обеспечить полное согласие по документу.
Окончательное утверждение резолюции ожидается в мае 2026 года на 79-й сессии Всемирной ассамблеи здравоохранения, после чего начнётся реализация предусмотренных шагов в рамках дорожной карты на 2026–2028 годы.
Резолюция:
• Закладывает основу для согласованных международных усилий по улучшению доступа к лечению и уходу за людьми с гемофилией и другими нарушениями свертываемости