Երևանի քաղաքապետարանի բնապահպանության վարչության պետ Սիրարփի Հայկազյանը գործակարգավարական խորհրդակցության ընթացքում ներկայացրել է օդի որակի չափման վերջին տվյալները, որոնք ստացվել են շինհրապարակներում տեղադրված 186 սարքերից, որի համաձայն հունվարին մայրաքաղաքի օդի որակը գնահատվել է «անառողջի» միջակայքում։
«Օդի որակի ինդեքսի միջինացված արժեքկը PM 2.5-ի համար կազմել 159 (անառողջ), իսկ PM 10-ի համար 88։ 2025 թվականի միևնույն ժամանակահատվածի համար այս երկու ցուցանիշները եղել են՝ PM 2.5-ի համար՝ 137 (անառողջ զգայուն հատվածի համար) և PM 10-ի համար՝ 71», – ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը:
Նա հայտնել է նաև, որ տվյալ հարթակում ընթանում է կանխատեսումների փորձարկում՝ համադրելով դրանք «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տրամադրած տեղեկատվության հետ։
«Այն հնարավարություն կտա բացահայտելու PM 2.5-ի բարձր ցուցանիշի մարդածին պատճառների բաշխվածությունը», – ասել է վարչության պետը։
Հայկազյանի խոսքով՝ այժմ մշակում են ավտոմեքենաների արտանետումերը չափող սարքերի տեխնիկական բնութագիրը՝ նպատակ ունենալով ձեռք բերել նման սարքեր և պարզել արտանետումների տարածման համաչափությունն ու դրանց ազդեցությունը օդի որակի վրա։ Այդ տվյալների հիման վրա քաղաքապետարանը նախատեսում է մշակել որոշ սահմանափակումներ։
Քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը, իր հերթին անդրադառնալով թեմային, հավելել է. «Մենք որոշակի ճշմարտություններ ենք բացահայտել, որոնք միշտը եղել են մեզ հետ, բայց երբևէ խորացված չեն ուսումնասիրվել»։
Նրա դիտարկմամբ՝ այս սարքերի շնորհիվ հնարավոր է դարձել պատկերացնել այն փոփոխությունները, որոնք արձանագրվել են տարեցտարի։
Նրա խոսքով՝ շրջանառվում են բազմաթիվ ոչ մասնագիտական և կիսատեղեկացված կարծիքներ, որոնց ֆոնին ինքը կարևորում է հստակ ու ամբողջական տեղեկատվության հավաքագրումը՝ ընդգծելով, որ Երևանի քաղաքապետարանն այժմ հանդիսանում է այդ տվյալների ամենախոշոր կուտակողը։
«Այս ինֆորմացիայով մենք պետք է կիսվենք քաղաքացիների հետ, որ, կներեք, այդ կիսագրագետ մտքերը քիչ հնչեն, որովհետև այդ կիսագրագետ մտքերը մարդկանց մոտ ստեղծում են որոշակի տպավորություններ: Իրականում մենք որքան տեղեկատվություն ունենանք, պետք է կիսվենք քաղաքացիների հետ, որպեսզի բոլորը հասկանան, թե ինչ է տեղի ունենում Երևան քաղաքում օդի որակի հետ», – ասել է Երևանի քաղաքապետը։

Руководитель управления охраны окружающей среды мэрии Еревана Сирарпи Айказян на оперативном совещании представила последние данные по качеству воздуха, полученные с 186 датчиков, установленных на стройплощадках. Согласно отчёту, в январе воздух в столице оценивался как «нездоровый».
«Среднее значение индекса качества воздуха по PM2.5 составило 159 (нездоровый уровень), а по PM10 — 88. Для сравнения, в январе 2025 года эти показатели составляли 137 (нездоровый для чувствительных групп) и 71 соответственно», — сообщила Айказян, передаёт Panorama.am .
Она также отметила, что в настоящее время тестируется система прогнозирования, сопоставляющая данные с информацией, предоставленной Гидрометеоцентром и Центром мониторинга.
«Это даст возможность выявить распределение антропогенных источников, влияющих на высокий уровень PM2.5», — пояснила она.
По её словам, мэрия разрабатывает технические параметры приборов для измерения выбросов автомобилей, чтобы впоследствии определить равномерность их распространения и воздействие на качество воздуха. На основе этих данных планируется выработка определённых ограничений.
Мэр Еревана Тигран Авинян, в свою очередь, отметил: «Мы выявили некоторые истины, которые всегда были рядом с нами, но никогда не изучались глубоко».
Он добавил, что благодаря датчикам теперь можно видеть изменения, происходящие с годами. По мнению мэра, в общественном поле циркулирует множество непрофессиональных и частично информированных мнений. В этом контексте он подчеркнул важность сбора достоверной и полной информации, отметив, что мэрия Еревана в настоящее время является крупнейшим накопителем подобных данных.
«Этой информацией мы обязаны делиться с гражданами, чтобы, извините, было меньше полуграмотных суждений, ведь они создают у людей ложные впечатления. На самом деле, чем больше у нас данных, тем больше мы должны делиться с обществом, чтобы все понимали, что происходит с качеством воздуха в Ереване», — заявил Авинян.