ՆԳՆ Քրեական ոստիկանության գլխավոր և Լոռու մարզային վարչությունների ծառայողները համատեղ իրականացրած ծավալուն օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզել են, որ մի խումբ անձինք, ստեղծելով հանցավոր խումբ և ձեռք բերելով ապօրինի զենք-զինամթերք, նախապատրաստել են սպանություններ, իրականացրել են ավազակային հարձակում և կատարել են բնակարանային գողություններ։
«Միջամտելով տարբեր անձանց միջանձնային ու ֆինանսական խնդիրներին՝ դիմել են, այսպես կոչված, քրեական հեղինակության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող անձանց, ինչպես նաև մասնակցել են քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման հավաքներին ու գործողություններին»,– Ասվում է ՆԳՆ նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ։
Դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։ Հանցավոր խմբի անդամների նկատմամբ առաջադրվել են մեղադրանքներ սպանության նախապատրաստության, սպանության փորձի, քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորմանը մասնակցելու, ապօրինի զենք-զինամթերք կրելու, խուլիգանության, ավազակության, գողության, գույք ոչնչացնելու կամ վնասելու, ինչպես նաև թմրամիջոցներ իրացնելու հատկանիշներով։
Կատարված օպերատիվ-հետախուզական գործողությունների արդյունքում հանցավոր խմբի անդամները հայտնաբերվել և ձերբակալվել են։
Քննչական կոմիտեի ծառայողների հետ համատեղ իրականացված խոշորամասշտաբ խուզարկությունների ընթացքում նրանց բնակության վայրերում հայտնաբերվել են ապօրինի զենք-զինամթերք և թմրամիջոցներ։
Հանցավոր խմբի 10 անդամների նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում։ Նախաքննությունը շարունակվում է։

9 Февраль 2026 - 14:52 AMT
В результате масштабных оперативно-розыскных мероприятий, проведённых совместно сотрудниками Главного управления криминальной полиции и Лорийского областного управления Министерства внутренних дел, была выявлена группа лиц, создавших преступное объединение, незаконно приобретавших оружие и боеприпасы, готовивших убийства, совершивших разбойное нападение и квартирные кражи.
«Вмешиваясь в межличностные и финансовые конфликты различных лиц, они обращались к так называемым криминальным авторитетам высшего статуса, а также участвовали в собраниях и действиях групп, придерживающихся криминальной субкультуры», — говорится в сообщении МВД.
По факту возбуждено уголовное производство. Членам преступной группы предъявлены обвинения по статьям о подготовке убийства, покушении на убийство, участии в группировке с криминальной субкультурой, незаконном ношении оружия и боеприпасов, хулиганстве, разбое, краже, уничтожении или повреждении имущества, а также незаконном обороте наркотиков.
В ходе проведённых оперативных мероприятий участники преступной группы были установлены и задержаны.
В результате масштабных обысков, проведённых совместно с сотрудниками Следственного комитета, по местам их проживания были обнаружены незаконное оружие, боеприпасы и наркотические средства.
В отношении 10 участников группы начато публичное уголовное преследование. Предварительное следствие продолжается.