Երևանի ավագանու նիստի օրակարգում ներառվել է Հրազդանի կիրճ փողոցի անվանափոխության հարցը։
Սա վեցերորդ նստաշրջանի առաջին նիստն է, որի ընթացքում կքննարկվի 20 օրակարգային հարց, սակայն միայն երկուսն են զեկուցվող, հայտնում է Factor.am-ը:
Զեկուցվող նախագծերից մեկն առնչվում է Երևանի կայուն էներգետիկ զարգացման և կլիմայի գործողությունների ծրագրին, իսկ մյուսը՝ փողոցի անվանափոխության նախաձեռնությանը։
Մասնավորապես, «Մայր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Մանուկ Սուքիասյանն առաջարկել է Կենտրոն վարչական շրջանի Հրազդանի կիրճ փողոցը վերանվանել՝ լեգենդար խորհրդային ֆուտբոլիստ, մարզիչ, օլիմպիական չեմպիոն և «Արարատ-73» թիմի գլխավոր մարզիչ Նիկիտա Սիմոնյանի պատվին՝ «քաղաք Երևան, Նիկիտա Սիմոնյան փողոց» անվանմամբ։

10 Февраль 2026 - 08:13 AMT
В повестку дня заседания ереванского городского совета шестого созыва включён вопрос о переименовании улицы в районе Разданского ущелья. Это первое заседание нового созыва, на котором будет рассмотрено 20 пунктов, но только два из них вынесены в качестве докладов, сообщает Factor.am .
Один из докладных вопросов касается программы устойчивого энергетического развития и действий по климату в Ереване. Второй — инициатива по переименованию улицы.
Руководитель фракции «Мать Армения» Манук Сукиасян предложил переименовать улицу Разданского ущелья, расположенную в административном районе Кентрон, в честь легендарного советского футболиста, олимпийского чемпиона и главного тренера команды «Арарат-73» Никиты Симоняна. Предлагаемое название — «город Ереван, улица Никиты Симоняна».