Երևանի ավագանու նիստի օրակարգում ներառվել է Հրազդանի կիրճ փողոցի անվանափոխության հարցը։
Սա վեցերորդ նստաշրջանի առաջին նիստն է, որի ընթացքում կքննարկվի 20 օրակարգային հարց, սակայն միայն երկուսն են զեկուցվող, հայտնում է Factor.am-ը:
Զեկուցվող նախագծերից մեկն առնչվում է Երևանի կայուն էներգետիկ զարգացման և կլիմայի գործողությունների ծրագրին, իսկ մյուսը՝ փողոցի անվանափոխության նախաձեռնությանը։
Մասնավորապես, «Մայր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Մանուկ Սուքիասյանն առաջարկել է Կենտրոն վարչական շրջանի Հրազդանի կիրճ փողոցը վերանվանել՝ լեգենդար խորհրդային ֆուտբոլիստ, մարզիչ, օլիմպիական չեմպիոն և «Արարատ-73» թիմի գլխավոր մարզիչ Նիկիտա Սիմոնյանի պատվին՝ «քաղաք Երևան, Նիկիտա Սիմոնյան փողոց» անվանմամբ։

10 February 2026 - 08:12 AMT
The Yerevan City Council has included the proposed renaming of Hrazdan Gorge Street on the agenda of its sixth session, the first meeting of this term. According to Factor.am , the session will address 20 items, though only two are set to be formally presented.
One of the two items is a report on Yerevan’s Sustainable Energy and Climate Action Plan, while the second concerns the proposal to rename a street.
Specifically, Manuk Sukiasyan, head of the Mother Armenia faction, has proposed renaming Hrazdan Gorge Street, located in the city’s Kentron administrative district, after legendary Soviet-Armenian footballer, coach, Olympic champion, and head coach of the famed “Ararat-73” team, Nikita Simonyan. The suggested new name is “Nikita Simonyan Street, Yerevan.”