10 Փետրվար 2026 - 08:10 AMT
Մոնիկա Արսինե Հարությունյանը հաղթել է «Հայաստանի գեղեցկուհի» 2026 թ․ մրցույթում և կներկայացնի Հայաստանը «Միսս աշխարհ 2026» միջազգային մրցույթում: Այդ մասին հայտնել են մրցույթի կազմակերպիչները։
Մոնիկան ծնվել և մեծացել է Պրահայում։ Նա պրոֆեսիոնալ մարզիկ է՝ Չեխիայի գեղասահքի եռակի չեմպիոն և Չեխիայի ազգային հավաքականի կազմում գեղասահքի աշխարհի առաջնության կրկնակի մասնակից։ Սպորտին զուգահեռ՝ Մոնիկան նաև ատամնաբույժ է․ ավարտել է Եվրոպայի ամենահին համալսարաններից մեկը՝ Պրահայի Կառլի համալսարանը»,–հայտնում են մրցույթի կազմակերպիչները։
2020 թվականի պատերազմի ավարտից հետո Մոնիկան Չեխիայում մասնակցել է հաշմանդամություն ստացած հայ զինվորների պրոթեզավորման աշխատանքներին:
Բացի այդ, Մոնիկան ակտիվորեն զբաղվում է բարեգործական գործունեությամբ՝ նպատակ ունենալով օգնել քաղցկեղով հիվանդ երեխաներին։

Моника Арсине Арутюнян стала победительницей конкурса «Мисс Армения 2026» и будет представлять страну на международном конкурсе «Мисс Мира 2026», сообщили организаторы.
Моника родилась и выросла в Праге. Она профессиональная спортсменка, трёхкратная чемпионка Чехии по фигурному катанию и дважды представляла Чехию на чемпионате мира.
Помимо спортивной карьеры, Моника — дипломированный стоматолог, выпускница одного из старейших университетов Европы — Карлова университета в Праге.
После завершения войны 2020 года она участвовала в программе протезирования раненых армянских солдат в Чехии.
Также Моника активно занимается благотворительной деятельностью, в частности оказывает помощь детям, больным раком.