10 Փետրվար 2026 - 08:10 AMT
Մոնիկա Արսինե Հարությունյանը հաղթել է «Հայաստանի գեղեցկուհի» 2026 թ․ մրցույթում և կներկայացնի Հայաստանը «Միսս աշխարհ 2026» միջազգային մրցույթում: Այդ մասին հայտնել են մրցույթի կազմակերպիչները։
Մոնիկան ծնվել և մեծացել է Պրահայում։ Նա պրոֆեսիոնալ մարզիկ է՝ Չեխիայի գեղասահքի եռակի չեմպիոն և Չեխիայի ազգային հավաքականի կազմում գեղասահքի աշխարհի առաջնության կրկնակի մասնակից։ Սպորտին զուգահեռ՝ Մոնիկան նաև ատամնաբույժ է․ ավարտել է Եվրոպայի ամենահին համալսարաններից մեկը՝ Պրահայի Կառլի համալսարանը»,–հայտնում են մրցույթի կազմակերպիչները։
2020 թվականի պատերազմի ավարտից հետո Մոնիկան Չեխիայում մասնակցել է հաշմանդամություն ստացած հայ զինվորների պրոթեզավորման աշխատանքներին:
Բացի այդ, Մոնիկան ակտիվորեն զբաղվում է բարեգործական գործունեությամբ՝ նպատակ ունենալով օգնել քաղցկեղով հիվանդ երեխաներին։

10 February 2026 - 09:22 AMT
Monika Arsine Harutyunyan has won the title of Miss Armenia 2026 and will represent the country at the upcoming Miss World 2026 international competition, the event organizers announced.
Born and raised in Prague, Monika is a professional athlete — a three-time Czech national figure skating champion and a two-time participant in the World Figure Skating Championships as part of the Czech national team.
Alongside her athletic career, Monika is also a qualified dentist, having graduated from Charles University in Prague, one of the oldest universities in Europe.
After the end of the 2020 war, she was involved in prosthetic rehabilitation efforts for wounded Armenian soldiers in the Czech Republic.