10 Փետրվար 2026 - 09:01 AMT
Ազգային ժողովի փետրվարի 10-ի նիստում «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Անդրանիկ Քոչարյանը նշել է, որ Հայաստանում վարչարարության խստացման անհրաժեշտություն է հասունացել՝ հատկապես ճանապարհային երթևեկության անվտանգության ոլորտում։ Պատգամավորը կարևորել է մինչև 10 տարեկան երեխաների՝ մեքենայի մեջ գտնվելիս նրանց մասով պահանջների պահպանման հարցը:
«Բյուջետային քննարկման ժամանակ պարզվեց՝ 10 երեխա մահացել է ավտովթարներից քարսիթ չունենալու պատճառով»,- ասել է նա նա:
Պատգամավորը քննադատել է երկրում գործող չափազանց մեղմ մոտեցումները՝ համեմատելով միջազգային փորձի հետ։
«Վարչարարության խստացման եզրին ենք կանգնած: Անընդհատ խոսում ենք հեռախոսի օգտագործման պատճառով ուշադրությունը շեղելու պարագայում վթարների հավանականության մասին, այդ մասով ամբողջ աշխարհում շատ խիստ է, իսկ մենք շատ լիբերալ ենք»,– ասել է Քոչարյանը։
ԱԺ-ում քննարկվում է «Ճանապարհային երթևեկության անվտանգության ապահովման մասին» օրենքում լրացումների և փոփոխությունների նախագիծը, որի նպատակն է բարձրացնել երթևեկության ընդհանուր անվտանգությունը։

10 Февраль 2026 - 10:15 AMT
На заседании Национального собрания 10 февраля депутат от фракции «Гражданский договор» Андраник Кочарян заявил, что в Армении назрела необходимость ужесточения административного регулирования, особенно в сфере безопасности дорожного движения. Он особо подчеркнул важность соблюдения требований по перевозке детей младше 10 лет в автомобилях.
«Во время обсуждения бюджета выяснилось, что 10 детей погибли в результате ДТП из-за отсутствия детских автокресел», — сообщил он.
Кочарян раскритиковал действующий в стране слишком мягкий подход, сравнив его с международной практикой.
«Мы на грани ужесточения административных мер. Во всём мире очень строго относятся к отвлекающим факторам при вождении, например, использованию телефона. А у нас слишком либеральный подход», — отметил он.
В парламенте обсуждаются поправки в закон «Об обеспечении безопасности дорожного движения», цель которых — повышение общей безопасности на дорогах.