Պատմության թանգարանի նմուշները կցուցադրվեն Ակրոպոլիսի թանգարանում: Այդ մասին Ազգային ժողովում հայտարարել է Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը՝ ներկայացնելով ՀՀ և Հունաստանի միջև մշակութային արժեքների ապօրինի շրջանառությունը կանխարգելող համաձայնագրի վավերացման մասին օրենքի նախագիծը։
«Բառացիորեն մի քանի օր հետո Ակրոպոլիսի թանգարանի հետ հուշագիր կստորագրի մեր Պատմության թանգարանը, և այս տարի արդեն մեր Պատմության թանգարանի նմուշները կցուցադրվեն Ակրոպոլիսի թանգարանում»,- ասել է նա, հայտնում է 1lurer.am-ը:
Անդրադառնալով նախագծին՝ նախարարը նշել է, որ համաձայնագրի շրջանակում կձևավորվի համագործակցություն այն ոլորտներում, որոնք վերաբերում են մշակութային արժեքների հափշտակմանը, անօրինական պեղումներին, ներմուծմանը, արտահանմանը, տարանցմանն ու սեփականության իրավունքի փոխանցման կանխմանը։
«Հնարավորություն կունենանք Հունաստանի հետ տեղեկություններ փոխանցել հետաքրքրություն ներկայացնող մշակութային արժեքների հափշտակման, անօրինակ պեղումների և ապօրինի ներմուծման, արտահանման, տարանցման ուղղություններով, ինչպես նաև կկարողանանք իրականացնել մասնագետների փոխանակման ու վերապատրաստման ծրագրեր»,– նշել է նախարարը։
Նրա խոսքով՝ սա կնպաստի նաև միմյանց տարածքից ապօրինաբար դուրս բերված մշակութային արժեքների հայտնաբերմանն ու վերադարձին։

Экспонаты Исторического музея Армении будут выставлены в Музее Акрополя в Афинах. Об этом заявила министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян в Национальном собрании, представляя законопроект о ратификации соглашения между Арменией и Грецией о предотвращении незаконного оборота культурных ценностей.
«Буквально через несколько дней Исторический музей Армении подпишет меморандум с Музеем Акрополя, и уже в этом году наши экспонаты будут представлены там», — сообщила она, передаёт «1lurer.am».
Комментируя соглашение, министр отметила, что оно предусматривает сотрудничество в сферах, касающихся похищения культурных ценностей, незаконных раскопок, импорта, экспорта, транзита и предотвращения незаконной передачи прав собственности.
«Мы получим возможность обмениваться с Грецией информацией о похищении, нелегальных раскопках и незаконном ввозе, вывозе и транзите культурных ценностей. Кроме того, мы сможем реализовать программы по обмену и повышению квалификации специалистов», — добавила она.
По словам Андреасян, это также будет способствовать выявлению и возвращению культурных ценностей, незаконно вывезенных с территорий обеих стран.