Պատմության թանգարանի նմուշները կցուցադրվեն Ակրոպոլիսի թանգարանում: Այդ մասին Ազգային ժողովում հայտարարել է Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը՝ ներկայացնելով ՀՀ և Հունաստանի միջև մշակութային արժեքների ապօրինի շրջանառությունը կանխարգելող համաձայնագրի վավերացման մասին օրենքի նախագիծը։
«Բառացիորեն մի քանի օր հետո Ակրոպոլիսի թանգարանի հետ հուշագիր կստորագրի մեր Պատմության թանգարանը, և այս տարի արդեն մեր Պատմության թանգարանի նմուշները կցուցադրվեն Ակրոպոլիսի թանգարանում»,- ասել է նա, հայտնում է 1lurer.am-ը:
Անդրադառնալով նախագծին՝ նախարարը նշել է, որ համաձայնագրի շրջանակում կձևավորվի համագործակցություն այն ոլորտներում, որոնք վերաբերում են մշակութային արժեքների հափշտակմանը, անօրինական պեղումներին, ներմուծմանը, արտահանմանը, տարանցմանն ու սեփականության իրավունքի փոխանցման կանխմանը։
«Հնարավորություն կունենանք Հունաստանի հետ տեղեկություններ փոխանցել հետաքրքրություն ներկայացնող մշակութային արժեքների հափշտակման, անօրինակ պեղումների և ապօրինի ներմուծման, արտահանման, տարանցման ուղղություններով, ինչպես նաև կկարողանանք իրականացնել մասնագետների փոխանակման ու վերապատրաստման ծրագրեր»,– նշել է նախարարը։
Նրա խոսքով՝ սա կնպաստի նաև միմյանց տարածքից ապօրինաբար դուրս բերված մշակութային արժեքների հայտնաբերմանն ու վերադարձին։

10 February 2026 - 12:19 AMT
Artifacts from Armenia’s History Museum will be exhibited at the Acropolis Museum in Athens, according to Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan, who spoke during a parliamentary session on the ratification of an agreement between Armenia and Greece to prevent the illegal circulation of cultural property.
“In just a few days, our History Museum will sign a memorandum with the Acropolis Museum, and this year, our museum's artifacts will already be on display there,” she said, as reported by 1lurer.am.
Regarding the agreement, the minister explained that it establishes cooperation in areas concerning the theft of cultural assets, illegal excavations, imports, exports, transit, and the prevention of unlawful ownership transfers.
“We will have the opportunity to share information with Greece on the theft, illicit excavation, import, export, and transit of cultural assets of interest. Additionally, we will be able to implement specialist exchange and training programs,” she said.
According to Andreasyan, this will also contribute to identifying and returning cultural assets that have been unlawfully removed from either country’s territory.