2025 թվականի հոկտեմբերին ՀՀ կառավարությունը որոշում է ընդունել դադարեցնել արդարադատության նախարարության «Դատապարտյալների հիվանդանոց» քրեակատարողական հիմնարկի գործունեությունը։ Այս գործառույթն այսուհետ իրականացվում է «Արմավիր» ՔԿՀ-ի ներքո գործող նորաբաց բժշկական ստորաբաժանման միջոցով։ Ազգային ժողովում այդ մասին տեղեկացրել է արդարադատության նախարարի տեղակալ Գևորգ Քոչարյանը՝ նշելով, որ այս փոփոխության հետ կապված անհրաժեշտ է կատարել օրենսդրական հստակեցումներ։
««Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ-ի փակմամբ պայմանավորված՝ նախագծով առաջարկվում է կատարել համապատասխան փոփոխություններ քրեակատարողական օրենսգրքով, և առաջարկվում է հիվանդանոցային պայմաններում բժշկական օգնության ու սպասարկման կարիք ունեցող դատապարտյալներին տեղափոխել այն ՔԿՀ, որտեղ տեղակայված է բժշկական օգնության և սպասարկման՝ համապատասխան լիցենզիա ունեցող բժշկական ստորաբաժանումը»,-ասել է նա, հայտնում է 1lurer.am-ը:
Նրա խոսքով՝ փոփոխության տրամաբանությունը պայմանավորված է նրանով, որ արդյունավետ և ժամանակին բուժօգնություն ցուցաբերելու համար առավել նպատակահարմար է, երբ համապատասխան բժշկական ստորաբաժանումը տեղակայված է հենց քրեակատարողական հիմնարկի տարածքում, ինչը նվազեցնում է լոգիստիկ դժվարությունները։
«Նշված փոփոխության տրամաբանությունն այն է, որ առավել նպատակահարմար ենք համարել, որ այդ բժշկական օգնությունն առավել օպերատիվ և արդյունավետ իրականացնելու համար հաստատությունը լինի քրեակատարողական հիմնարկին շատ ավելի մոտ, տվյալ դեպքում՝ ՔԿՀ-ի տարածքում, որպեսզի լոգիստիկ տեղափոխության անհրաժեշտություններն էլ հնարավորինս նվազագույնի հասցվեն»,-ասել է նա:
Քոչարյանը հայտնել է նաև, որ ապագայում այլ քրեակատարողական հիմնարկներում ևս հնարավոր է ստեղծվեն երկարատև բուժման համար անհրաժեշտ հնարավորություններ, սակայն ներկայում այդ պայմանները ապահովված են միայն «Արմավիր» ՔԿՀ-ում։
Նրա ներկայացմամբ՝ «Արմավիր» ՔԿՀ-ում առկա է նորագույն բժշկական տեխնիկա և սարքավորումներ, համապատասխան միջավայր՝ ժամանակակից բուժհաստատություններին բնորոշ։ Արդեն կան դատապարտյալներ, որոնք «Դատապարտյալների հիվանդանոցից» տեղափոխվել են այնտեղ։

10 February 2026 - 15:05 AMT
In October 2025, the Armenian government decided to close the “Prisoners’ Hospital” correctional facility, previously operating under the Ministry of Justice. This medical function is now carried out by a newly established medical subdivision within the Armavir Correctional Facility, Deputy Justice Minister Gevorg Kocharyan announced in Parliament, noting that the legal framework must be adjusted accordingly.
“In light of the closure of the ‘Prisoners’ Hospital’ facility, we propose making amendments to the Penitentiary Code. The draft law stipulates that inmates requiring medical care in hospital conditions will be transferred to the correctional institution that houses a licensed medical subdivision,” he explained, as reported by 1lurer.am .
He emphasized that having the medical unit located within the correctional facility itself is more practical and ensures more efficient and timely care, reducing logistical challenges.
“The rationale is that medical care should be provided as close as possible to the correctional facility, and ideally within its premises. This minimizes the need for complex transfers,” he added.
Kocharyan also mentioned that, in the future, other penitentiaries may be equipped to provide long-term medical treatment, but currently only the Armavir Correctional Facility has the necessary conditions.
According to him, Armavir now hosts modern medical equipment and facilities comparable to those of civilian hospitals. Several inmates have already been transferred from the former Prisoners’ Hospital to the new Armavir unit.