2025 թվականի հոկտեմբերին ՀՀ կառավարությունը որոշում է ընդունել դադարեցնել արդարադատության նախարարության «Դատապարտյալների հիվանդանոց» քրեակատարողական հիմնարկի գործունեությունը։ Այս գործառույթն այսուհետ իրականացվում է «Արմավիր» ՔԿՀ-ի ներքո գործող նորաբաց բժշկական ստորաբաժանման միջոցով։ Ազգային ժողովում այդ մասին տեղեկացրել է արդարադատության նախարարի տեղակալ Գևորգ Քոչարյանը՝ նշելով, որ այս փոփոխության հետ կապված անհրաժեշտ է կատարել օրենսդրական հստակեցումներ։
««Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ-ի փակմամբ պայմանավորված՝ նախագծով առաջարկվում է կատարել համապատասխան փոփոխություններ քրեակատարողական օրենսգրքով, և առաջարկվում է հիվանդանոցային պայմաններում բժշկական օգնության ու սպասարկման կարիք ունեցող դատապարտյալներին տեղափոխել այն ՔԿՀ, որտեղ տեղակայված է բժշկական օգնության և սպասարկման՝ համապատասխան լիցենզիա ունեցող բժշկական ստորաբաժանումը»,-ասել է նա, հայտնում է 1lurer.am-ը:
Նրա խոսքով՝ փոփոխության տրամաբանությունը պայմանավորված է նրանով, որ արդյունավետ և ժամանակին բուժօգնություն ցուցաբերելու համար առավել նպատակահարմար է, երբ համապատասխան բժշկական ստորաբաժանումը տեղակայված է հենց քրեակատարողական հիմնարկի տարածքում, ինչը նվազեցնում է լոգիստիկ դժվարությունները։
«Նշված փոփոխության տրամաբանությունն այն է, որ առավել նպատակահարմար ենք համարել, որ այդ բժշկական օգնությունն առավել օպերատիվ և արդյունավետ իրականացնելու համար հաստատությունը լինի քրեակատարողական հիմնարկին շատ ավելի մոտ, տվյալ դեպքում՝ ՔԿՀ-ի տարածքում, որպեսզի լոգիստիկ տեղափոխության անհրաժեշտություններն էլ հնարավորինս նվազագույնի հասցվեն»,-ասել է նա:
Քոչարյանը հայտնել է նաև, որ ապագայում այլ քրեակատարողական հիմնարկներում ևս հնարավոր է ստեղծվեն երկարատև բուժման համար անհրաժեշտ հնարավորություններ, սակայն ներկայում այդ պայմանները ապահովված են միայն «Արմավիր» ՔԿՀ-ում։
Նրա ներկայացմամբ՝ «Արմավիր» ՔԿՀ-ում առկա է նորագույն բժշկական տեխնիկա և սարքավորումներ, համապատասխան միջավայր՝ ժամանակակից բուժհաստատություններին բնորոշ։ Արդեն կան դատապարտյալներ, որոնք «Դատապարտյալների հիվանդանոցից» տեղափոխվել են այնտեղ։

В октябре 2025 года правительство Армении приняло решение прекратить деятельность тюремной больницы «Больница для заключённых», действовавшей при Министерстве юстиции. С этого момента её функции выполняет новое медицинское подразделение, созданное при Армавирском исправительном учреждении. Об этом сообщил в парламенте заместитель министра юстиции Геворг Кочарян, добавив, что необходимо внести соответствующие поправки в законодательство.
«В связи с закрытием учреждения “Больница для заключённых” предлагается внести изменения в Уголовно-исполнительный кодекс. Согласно проекту, осуждённые, нуждающиеся в стационарной медицинской помощи, будут переводиться в то исправительное учреждение, при котором действует лицензированное медицинское подразделение», — пояснил он, передаёт 1lurer.am .
Он отметил, что с точки зрения эффективности и своевременности лечения целесообразно, чтобы медицинская помощь оказывалась прямо на территории учреждения, что минимизирует логистические сложности.
«Логика изменений в том, чтобы медицинская помощь была максимально приближена к месту содержания. Это делает процесс более оперативным и снижает необходимость транспортировки», — добавил Кочарян.
По его словам, в будущем подобные условия могут быть созданы и в других исправительных учреждениях, но на данный момент необходимое оборудование и условия имеются только в Армавирском КПЗ.
Он также сообщил, что в Армавире установлено современное медицинское оборудование, создана инфраструктура, соответствующая стандартам гражданских лечебных учреждений, и уже некоторые заключённые были переведены туда из закрытого «Госпиталя для заключённых».