Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը հայտարարել է, որ 2026 թվականին կապիտալ ներդրումների շնորհիվ Հայաստանի տարբեր մարզերում և Երևանում կտեղադրվի 10 մամոգրաֆիկ սարքավորում։
Դա հնարավորություն կտա կանանց սքրինինգային հետազոտություններն անցնել իրենց բնակավայրերին առավել մոտ գտնվող բուժհաստատություններում, հայտնում է 1lurer.am-ը:
Նրա խոսքով՝ պետպատվերի և առողջության ապահովագրության շրջանակում այս տարի սքրինինգային ծրագրերը զգալիորեն ընդլայնվել են։
«Հայաստանում այսօր գործում են վերջին, լավագույն ստանդարտին համապատասխան, մարդու պապիլոմավիրուսի թեստավորման համակարգեր, որոնք տրամադրվում են կանանց տարիքային խմբի շրջանակներում: Սա, կարծում եմ, շատ մեծ ձեռքբերում է: Այն շատ ավելի պարզ է, շատ ավելի խնայող է, հեշտ է, և, վստահաբար, ավելի մեծ արդյունքներ է տալու արգանդի վզիկի քաղցկեղի կանխարգելման գործում»,- ասել է նա:
Նախարարը հիշեցրել է, որ 2024 թվականից Հայաստանում գործարկվել է նաև կոլոռեկտալ քաղցկեղի սքրինինգային ծրագիր՝ միտված վաղ հայտնաբերման միջոցով հիվանդության կանխարգելմանը։

Министр здравоохранения Анаит Аванесян заявила, что в 2026 году благодаря капитальным вложениям в Ереване и регионах Армении будет установлено 10 маммографов, сообщает 1lurer.am .
Это позволит женщинам проходить обследования в более близких к их месту проживания медицинских учреждениях.
По словам министра, программы онкологического скрининга в этом году существенно расширились в рамках государственного заказа и системы всеобщего медицинского страхования.
«В Армении уже действуют системы тестирования на вирус папилломы человека (ВПЧ), соответствующие последним международным стандартам. Они доступны женщинам определённых возрастных групп. Это, на мой взгляд, большое достижение: тесты проще, дешевле, удобнее и, безусловно, будут более эффективными в предотвращении рака шейки матки», — отметила она.
Аванесян напомнила также, что с 2024 года в Армении действует программа скрининга колоректального рака, направленная на профилактику заболевания за счёт раннего выявления.
Система всеобщего медицинского страхования начала работу в Армении 1 января 2026 года. На первом этапе в неё включены граждане с зарплатой от 200 000 драмов, а также все лица младше 18 и старше 65 лет независимо от дохода. Для этих групп государство обеспечивает 100% финансирование на 2026 год.