11 Փետրվար 2026 - 12:08 AMT
Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն ասուլիսում ասել է, որ տարբեր տարածաշրջաններում նկատվող կարմրուկի բռնկումներն անհանգստություն են առաջացնում, քանի որ այս հիվանդությունն առանձնանում է վարակելիության բարձր մակարդակով ու լուրջ հետևանքներով։ Նա հավելել է, որ պատվաստումն այս վարակից պաշտպանվելու ամենաարդյունավետ միջոցն է:
«2025-ին մեր ռուտին պատվաստումների թիվը նույնպես ռեկորդային է։ Ուրախ եմ, որ հանրության վերաբերմունքը փոխվել է, Հայաստանը զերծ ենք պահում կարմրուկով դեպք ունենալու հնարավորությունից։ Կարևոր ձեռքբերում է»,-ասել է նա, հայտնում է «Փաստինֆոն»:
Նախարարի խոսքով՝ դեռևս նախորդ տարվանից մեկնարկած ջրծաղիկի դեմ պատվաստումների ծրագիրն էլ հաջող ընթացք է ունեցել՝ ապահովելով հասարակության լայն մասնակցություն։
Նա նշել է, որ այս պատվաստումների ընդգրկումը գերազանցել է 76.7 տոկոսը, ինչը վկայում է հանրության վստահության բարձր մակարդակի մասին։

Выступая на пресс-конференции, министр здравоохранения Ананит Аванесян отметила, что наблюдающиеся в ряде регионов вспышки кори вызывают обеспокоенность, так как болезнь отличается высокой заразностью и может иметь серьёзные последствия. Она подчеркнула, что вакцинация — самый эффективный способ защиты.
«В 2025 году количество рутинных прививок достигло рекордного уровня. Радует, что отношение общества изменилось — Армения избавлена от риска появления случаев кори. Это важное достижение», — сказала министр, передаёт «Пастинфо».
Аванесян также сообщила, что успешно проходит и программа вакцинации против ветряной оспы, начатая в прошлом году, с широким участием населения.
По её словам, охват этими прививками превысил 76,7%, что свидетельствует о высоком уровне доверия общества.