11 Փետրվար 2026 - 14:33 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱԺ-ում հայտարարել է, որ այն պահից, երբ Հայաստանում կգործեն կենսաչափական անձնագրերը, ինչը նախատեսվում է 2027-ի աշնանը, «Զվարթնոց» օդանավակայանում ու մյուս սահմանային կետերում պետք է գործեն «անշփում» անցման ուղիներ:
«Բիոմետրիկ անձնագիր ունեցող, կենսաչափական անձնագիր ունեցող քաղաքացիները պետք է գնան ուղղակի իրեց կենսաչափական տվյալները… Այսինքն՝ առանց կոնտակտի պետք է գնան օդանավ մտնեն կամ դուրս գան, կամ սահմանը հատեն»,- մանրամասնել է նա, հայտնում է «Ազատությունը»:
Վարչապետն ընդգծել է, որ «անշփում անցման» տեխնոլոգիան ներդնելու համար անհրաժեշտ է ԱՄՆ-ի օժանդակությունը։
«Պետք է, որ Միացյալ նահանգները, որը տիրապետում է այդ տեխնոլոգիաներին, այդ տեխնոլոգիաներով կիսվեն մեզ հետ»,-ասել է նաԼ
Ըստ Փաշինյանի՝ այս հարցով քննարկում է տեղի ունեցել Երևան այցելած ԱՄՆ փոխնախագահի հետ։
«Մեր գործընկերներից ստացել եմ հավաստիացում, որ այդ տեխնոլոգիաներով կկիսվեն Հայաստանի հետ»,- ասել է վարչապետը:

11 Февраль 2026 - 14:38 AMT
Премьер-министр Никол Пашинян в ходе заседания парламента заявил, что с момента внедрения биометрических паспортов — ориентировочно осенью 2027 года — в аэропорту «Звартноц» и на других границах Армении будут действовать «бесконтактные» коридоры пересечения.
«Граждане с биометрическими паспортами должны просто пройти, отсканировав свои данные без контакта, чтобы войти в самолёт, выйти из него или пересечь границу», — пояснил он, передаёт Азатутюн.
Пашинян отметил, что для внедрения таких технологий необходима поддержка США.
«Нужно, чтобы Соединённые Штаты, обладающие этими технологиями, поделились ими с нами», — сказал он.
По словам премьера, этот вопрос обсуждался с вице-президентом США во время его визита в Ереван.
«Мы получили заверения от наших партнёров, что они поделятся этими технологиями с Арменией», — добавил Пашинян.