2017 թ․-ից ի վեր առաջին անգամ այս տարվա հունվարին Սևանա լճում գրանցվել է ջրի մակարդակի բարրձրացում 1 սմ-ով։ Այդ մասին ԱԺ-ում հայտարարել էՇՄՆ նախարար Համբարձում Մաթևոսյանը:
Նա հայտարարել է, որ ստացել են հանձնարարական Սևանա լճից իրականացվող ջրառը չգերազանցել օրենքով սահմանված 170 միլիոն խորանարդ մետր չափաբաժնից, հայտնում է Panorama.am-ը:
«Ընդհանուր աշխատանքների հետ կապված կոյուղիների մաքրման և առհասարակ՝ կենցաղային աղբից մաքրելու, նաև ծրագրային մի շարք պրոյեկտներ ունենք, որոնք նույնպես կառավարությունում են և քննարկում ենք։ Մեր գնահատմամբ և Ասիական զարգացման բանկի գործընկերների օգնությամբ արված ուսումնասիրությունների արդյունքում՝ կազմում է 270 միլիոն եվրոյի չափով»,- ասել է նա։

12 Февраль 2026 - 08:14 AMT
Впервые с 2017 года в январе текущего года в озере Севан зафиксировано повышение уровня воды на 1 сантиметр. Об этом в Национальном собрании заявил министр окружающей среды Амбарцум Матевосян.
Он отметил, что получено поручение не превышать установленный законом лимит водозабора из озера Севан в размере 170 миллионов кубических метров в год, сообщает «Panorama.am».
«В рамках общей работы по очистке сточных вод и в целом по освобождению от бытового мусора, а также по ряду программных проектов, которые также находятся в правительстве и обсуждаются, по нашей оценке и по результатам исследований, проведенных при содействии партнеров из Азиатского банка развития, необходимый объем финансирования составляет 270 миллионов евро», — сказал он.