Կառավարությունը որոշում է ընդունել, ըստ որի պետական միջոցառումների ընթացքում օրհներգը պարտադիր հնչելու է կենդանի կատարմամբ։
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ասել է․ «Ցանկացած միջոցառում, որ պլանավորվում է պետական կառույցների կողմից, առավել ևս՝ երբ խոսում ենք արարողակարգային միջոցառումների ժամանակ, պետք է ապահովել օրհներգի կենդանի կատարման հնարավորությունը, որ կարող է լինել նվագախմբային, նվագախմբային ու երգչախմբային կամ երգչախմբային տարբերակով», հայտնում է Radar Armenia-ն:
Նախարարը նաև նշել է, որ գործող օրենքով սահմանված է, որ ուսումնական հաստատություններում շաբաթվա սկզբում պետք է հնչի օրհներգը։
«Օրհներգի կատարման կարգով հստակեցվում է, որ օրհներգը պետք է կատարվի հաստատության սաների կենդանի ձայնակցությամբ։ Այսինքն՝ մենք պարտադիր ենք դարձնում, որ օրհներգի կատարումը ներառի նաև բոլոր անձանց, որոնք ներգրավված են, և սա ունի շատ կոնկրետ նպատակ», – ասել է նա։
Անդրեասյանի գնահատմամբ՝ նախաձեռնությունը կարևոր ուղենիշ է պետականության գիտակցման և ամրապնդման համար։ Նա հավելել է նաև, որ օրհներգի ունկնդրումն ու ձայնակցությունը պետք է իրականացվեն հանդիսավոր ձևով՝ աջ ձեռքը կրծքին դնելով։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ևս անդրադարձել է հարցին՝ նշելով, որ մի շարք գերատեսչություններ արդեն ունեն նվագախմբեր և երգչախմբեր, իսկ չունեցողները կարող են համապատասխան խմբեր հրավիրել։
«Եթե միջոցառում է, որ օրհներգ պետք է հնչի, նշանակում է՝ այդ միջոցառումը բյուջե ունի, կարելի է այդ բյուջեից ուրիշ ատրիբուտների ավելի քիչ տրամադրել ու հրավիրել երգչախմբերի ու նվագախմբերի», – ասել է վարչապետը՝ հավելելով, որ խոսքը ֆինանսական հոսքերի որոշակի վերաուղղման մասին է դեպի մշակույթի և արվեստի ոլորտներ։
Նրա խոսքով՝ պետական հիմնարկներում ևս հնարավոր է ձևավորել խմբեր և երգչախմբեր, որոնք կկատարեն օրհներգը։
«Իհարկե այդտեղ մի քիչ երգելու ընդունակության ու տաղանդի հարց կա, բայց սա էլ մի հարց է, որ ևս մի հետաքրքիր էլեմենտ կմտնի պետական համակարգում աշխատելու երբեմն միօրինակ առօրյայի մեջ»,-ասել է նա:

The government has adopted a decision requiring the national anthem to be performed live during state events.
Education, Science, Culture and Sports Minister Zhanna Andreasyan said that any event organized by state bodies, particularly ceremonial occasions, must ensure the possibility of a live performance of the anthem, whether instrumental, instrumental and choral, or purely choral, Radar Armenia reports.
The minister also noted that existing legislation already stipulates that the anthem must be played at the beginning of each week in educational institutions.
“The procedure for performing the anthem clarifies that it must be accompanied by live singing by the institution’s students. In other words, we are making it mandatory for the performance to involve all participants, and this has a very specific purpose,” she said.
According to Andreasyan, the initiative serves as an important guideline for strengthening awareness of statehood. She added that listening to and singing the anthem should be conducted in a solemn manner, with the right hand placed over the chest.
Prime Minister Nikol Pashinyan also addressed the issue, noting that a number of government agencies already have orchestras and choirs, while those that do not may invite appropriate ensembles.
“If it is an event where the anthem must be performed, it means the event has a budget. Funds allocated to other attributes can be reduced and choirs and orchestras invited,” the prime minister said, adding that this involves redirecting certain financial flows toward culture and the arts.
He also said that ensembles and choirs could be formed within state institutions to perform the anthem.
“Of course, there is a question of singing ability and talent, but this could also introduce an interesting element into the sometimes routine daily work within the public administration system,” he added.