Կառավարությունը որոշում է ընդունել, ըստ որի պետական միջոցառումների ընթացքում օրհներգը պարտադիր հնչելու է կենդանի կատարմամբ։
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ասել է․ «Ցանկացած միջոցառում, որ պլանավորվում է պետական կառույցների կողմից, առավել ևս՝ երբ խոսում ենք արարողակարգային միջոցառումների ժամանակ, պետք է ապահովել օրհներգի կենդանի կատարման հնարավորությունը, որ կարող է լինել նվագախմբային, նվագախմբային ու երգչախմբային կամ երգչախմբային տարբերակով», հայտնում է Radar Armenia-ն:
Նախարարը նաև նշել է, որ գործող օրենքով սահմանված է, որ ուսումնական հաստատություններում շաբաթվա սկզբում պետք է հնչի օրհներգը։
«Օրհներգի կատարման կարգով հստակեցվում է, որ օրհներգը պետք է կատարվի հաստատության սաների կենդանի ձայնակցությամբ։ Այսինքն՝ մենք պարտադիր ենք դարձնում, որ օրհներգի կատարումը ներառի նաև բոլոր անձանց, որոնք ներգրավված են, և սա ունի շատ կոնկրետ նպատակ», – ասել է նա։
Անդրեասյանի գնահատմամբ՝ նախաձեռնությունը կարևոր ուղենիշ է պետականության գիտակցման և ամրապնդման համար։ Նա հավելել է նաև, որ օրհներգի ունկնդրումն ու ձայնակցությունը պետք է իրականացվեն հանդիսավոր ձևով՝ աջ ձեռքը կրծքին դնելով։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ևս անդրադարձել է հարցին՝ նշելով, որ մի շարք գերատեսչություններ արդեն ունեն նվագախմբեր և երգչախմբեր, իսկ չունեցողները կարող են համապատասխան խմբեր հրավիրել։
«Եթե միջոցառում է, որ օրհներգ պետք է հնչի, նշանակում է՝ այդ միջոցառումը բյուջե ունի, կարելի է այդ բյուջեից ուրիշ ատրիբուտների ավելի քիչ տրամադրել ու հրավիրել երգչախմբերի ու նվագախմբերի», – ասել է վարչապետը՝ հավելելով, որ խոսքը ֆինանսական հոսքերի որոշակի վերաուղղման մասին է դեպի մշակույթի և արվեստի ոլորտներ։
Նրա խոսքով՝ պետական հիմնարկներում ևս հնարավոր է ձևավորել խմբեր և երգչախմբեր, որոնք կկատարեն օրհներգը։
«Իհարկե այդտեղ մի քիչ երգելու ընդունակության ու տաղանդի հարց կա, բայց սա էլ մի հարց է, որ ևս մի հետաքրքիր էլեմենտ կմտնի պետական համակարգում աշխատելու երբեմն միօրինակ առօրյայի մեջ»,-ասել է նա:

Правительство приняло решение, согласно которому государственный гимн на официальных мероприятиях будет исполняться исключительно вживую.
Министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян заявила, что любое мероприятие, организуемое государственными структурами, особенно в рамках протокольных церемоний, должно предусматривать возможность живого исполнения гимна в оркестровом, оркестрово-хоровом или хоровом формате, сообщает «Radar Armenia».
Министр также напомнила, что действующее законодательство уже предусматривает обязательное звучание гимна в начале каждой учебной недели в образовательных учреждениях.
«Порядком исполнения гимна уточняется, что он должен исполняться с живым подпеванием учащихся учреждения. Иными словами, мы делаем обязательным участие всех вовлеченных лиц в исполнении гимна, и это имеет вполне конкретную цель», — отметила она.
По оценке Андреасян, инициатива является важным ориентиром для осознания и укрепления государственности. Она добавила, что прослушивание и подпевание гимну должно происходить в торжественной форме с приложенной к груди правой рукой.
Премьер-министр Никол Пашинян также затронул данный вопрос, подчеркнув, что ряд ведомств уже располагают оркестрами и хорами, а при их отсутствии можно приглашать соответствующие коллективы.
«Если это мероприятие, на котором должен звучать гимн, значит, у него есть бюджет. Можно сократить расходы на другие атрибуты и пригласить хоры и оркестры», — заявил премьер, добавив, что речь идет о перераспределении определенных финансовых потоков в пользу сфер культуры и искусства.
По его словам, в государственных учреждениях также возможно формировать коллективы и хоры для исполнения гимна.
«Конечно, здесь есть вопрос певческих способностей и таланта, но это тоже может внести интересный элемент в порой однообразную повседневную работу в государственной системе», — отметил он.