ՀՀ արդարադատության նախարարությունը տեղեկացրել է, որ այսուհետ երեխայի ծնունդը կարելի է գրանցնել առցանց եղանակով՝ համապատասխան էլեկտրոնային ծառայության միջոցով։
Քայլերի հաջորդականությունը հետևյալն է՝
- այցելե՛ք կայք, ինչը կարող եք անել նաև QR կոդի օգնությամբ,
- ընտրե՛ք «Երեխայի ծնունդ» բաժինը,
- «Ծննդյան վկայականի ստացում» բաժնից ընտրե՛ք «Առցանց ստանալ ծննդյան վկայականը» և սեղմե՛ք «Սկսել» կոճակը,
- սեղմե՛ք «Շարունակել», ծառայությունից օգտվելու համար անհրաժեշտ է նույնականանալ «Ես Եմ» ազգային նույնականացման հարթակի միջոցով,
- սեղմե՛ք «Լրացնել դիմումը» կոճակը,
- «Անձնական տվյալներ» բաժնում մուտքագրե՛ք անձնագրի համարը, էլ-փոստի հասցեն և հեռախոսահամարը: Համակարգի բոլոր ծանուցումները կուղարկվեն այդ հեռախոսահամարին կամ էլ-փոստին: Սեղմե՛ք «Հաջորդ էջ»,
- «Ընտանեկան կարգավիճակ» բաժնում ցուցադրվում են ամուսնության մեջ գտնվելու/չգտնվելու վերաբերյալ էլեկտրոնային գրանցամատյանում առկա տվյալները: Հաստատե’ք ցուցադրվող տեղեկատվությունը՝ ընտրելով այն: Սեղմե՛ք «Հաջորդ էջ»,
- «Վկայականի մուտքագրում» բաժնում ցուցադրվում են Ձեզ ծննդօգնություն տրամադրած առողջապահական կենտրոնի կողմից տրամադրված ծննդյան բժշկական վկայագր(եր)ի տվյալները: Խնդրում ենք ընտրե՛լ մեկ վկայագիր և անցնե՛լ «Հաջորդ էջ»,
- «Երեխայի տվյալներ» բաժնում լրացրե՛ք երեխայի անունը և ազգանունը՝ հայերեն տառերով,
- ազգանունը դաշտում լրացրե՛ք հոր կամ մոր ազգանունը, ազգությունը՝ հոր կամ մոր ընտրությամբ, հասցեն՝ հոր կամ մոր հաշվառմամբ,
- նշված դիմումի հետ միաժամանակ հնարավոր է դիմում ներկայացնել նաև երեխայի ծննդյան միանվագ նպաստ ստանալու համար,
- այս էջում ցուցադրվում են, թե որերորդ երեխայի ծննդյան միանվագ նպաստի համար կարող է դիմել ծնողներից յուրաքանչյուրը: Ընտրե՛ք այն ծնողին, ում անունից ցանկանում եք ներկայացնել ծննդյան միանվագ նպաստը:
- ընտրե՛ք Ձեզ հարմար բանկ և անձնագիրը, որով ներկայանալու եք բանկ, սեղմե՛ք «Հաջորդ էջ»
- տվյալների ստուգում էջում համոզվեք, որ բոլոր լրացված տվյալները ճիշտ են և սեղմե՛ք «Հանձնել դիմումը» կոճակը:
- հաստատե՛ք «Սուտ տեղեկություններ չտրամադրելու մասին» տեղեկացված լինելը և սեղմե՛ք «Հաջորդ էջ»,
- սեղմե՛ք «Ստորագրել» կոճակը:
- կրկին ստուգեք դիմումի տվյալները և սեղմե՛ք «Ստորագրել» կոճակը՝ ընտրելով Ձեզ հարմար ստորագրության տեսակը:
- Սեղմե՛ք «Վերադառնալ դիմումին» կոճակը, ապա «Հանձնել»:
- դիմումն էլեկտրոնային եղանակով ստորագրելուց և հաստատելուց հետո դրա ընդունման մասին կստանաք համապատասխան ծանուցում:

Armenia’s Ministry of Justice has announced that child birth registration can now be completed online through a dedicated electronic service.
The procedure is as follows:
- Visit hartak.am, which can also be accessed via QR code.
- Select the “Child Birth” section.
- In the “Obtain Birth Certificate” section, choose “Receive Birth Certificate Online” and click “Start.”
- Click “Continue.” To use the service, identification through the “Yes Em” national identification platform is required.
- Click “Fill in Application.”
- In the “Personal Data” section, enter your passport number, email address and phone number. All system notifications will be sent to the указанному phone number or email. Click “Next page.”
- In the “Marital Status” section, the system displays information from the electronic registry regarding whether you are married. Confirm the displayed information and click “Next page.”
- In the “Certificate Entry” section, the system displays data from the medical birth certificate(s) issued by the healthcare institution that provided delivery services. Select one certificate and proceed to the “Next page.”
- In the “Child Data” section, enter the child’s first name and surname in Armenian letters.
- In the surname field, enter either the father’s or mother’s surname; select nationality based on the father or mother; indicate the address according to the father’s or mother’s registration.
- Simultaneously, you may apply for the child’s one-time birth allowance.
- The page will indicate for which birth order each parent may apply for the allowance. Select the parent on whose behalf you wish to submit the request.
- Choose a bank convenient for you and the passport you will present at the bank, then click “Next page.”
- On the data verification page, ensure all information is correct and click “Submit application.”
- Confirm acknowledgment of the statement regarding non-provision of false information and click “Next page.”
- Click “Sign.”
- Review the application again and click “Sign,” selecting your preferred type of electronic signature.
- Click “Return to application,” then “Submit.”
After electronically signing and submitting the application, you will receive a notification confirming its acceptance.