ՀՀ արդարադատության նախարարությունը տեղեկացրել է, որ այսուհետ երեխայի ծնունդը կարելի է գրանցնել առցանց եղանակով՝ համապատասխան էլեկտրոնային ծառայության միջոցով։
Քայլերի հաջորդականությունը հետևյալն է՝
- այցելե՛ք կայք, ինչը կարող եք անել նաև QR կոդի օգնությամբ,
- ընտրե՛ք «Երեխայի ծնունդ» բաժինը,
- «Ծննդյան վկայականի ստացում» բաժնից ընտրե՛ք «Առցանց ստանալ ծննդյան վկայականը» և սեղմե՛ք «Սկսել» կոճակը,
- սեղմե՛ք «Շարունակել», ծառայությունից օգտվելու համար անհրաժեշտ է նույնականանալ «Ես Եմ» ազգային նույնականացման հարթակի միջոցով,
- սեղմե՛ք «Լրացնել դիմումը» կոճակը,
- «Անձնական տվյալներ» բաժնում մուտքագրե՛ք անձնագրի համարը, էլ-փոստի հասցեն և հեռախոսահամարը: Համակարգի բոլոր ծանուցումները կուղարկվեն այդ հեռախոսահամարին կամ էլ-փոստին: Սեղմե՛ք «Հաջորդ էջ»,
- «Ընտանեկան կարգավիճակ» բաժնում ցուցադրվում են ամուսնության մեջ գտնվելու/չգտնվելու վերաբերյալ էլեկտրոնային գրանցամատյանում առկա տվյալները: Հաստատե’ք ցուցադրվող տեղեկատվությունը՝ ընտրելով այն: Սեղմե՛ք «Հաջորդ էջ»,
- «Վկայականի մուտքագրում» բաժնում ցուցադրվում են Ձեզ ծննդօգնություն տրամադրած առողջապահական կենտրոնի կողմից տրամադրված ծննդյան բժշկական վկայագր(եր)ի տվյալները: Խնդրում ենք ընտրե՛լ մեկ վկայագիր և անցնե՛լ «Հաջորդ էջ»,
- «Երեխայի տվյալներ» բաժնում լրացրե՛ք երեխայի անունը և ազգանունը՝ հայերեն տառերով,
- ազգանունը դաշտում լրացրե՛ք հոր կամ մոր ազգանունը, ազգությունը՝ հոր կամ մոր ընտրությամբ, հասցեն՝ հոր կամ մոր հաշվառմամբ,
- նշված դիմումի հետ միաժամանակ հնարավոր է դիմում ներկայացնել նաև երեխայի ծննդյան միանվագ նպաստ ստանալու համար,
- այս էջում ցուցադրվում են, թե որերորդ երեխայի ծննդյան միանվագ նպաստի համար կարող է դիմել ծնողներից յուրաքանչյուրը: Ընտրե՛ք այն ծնողին, ում անունից ցանկանում եք ներկայացնել ծննդյան միանվագ նպաստը:
- ընտրե՛ք Ձեզ հարմար բանկ և անձնագիրը, որով ներկայանալու եք բանկ, սեղմե՛ք «Հաջորդ էջ»
- տվյալների ստուգում էջում համոզվեք, որ բոլոր լրացված տվյալները ճիշտ են և սեղմե՛ք «Հանձնել դիմումը» կոճակը:
- հաստատե՛ք «Սուտ տեղեկություններ չտրամադրելու մասին» տեղեկացված լինելը և սեղմե՛ք «Հաջորդ էջ»,
- սեղմե՛ք «Ստորագրել» կոճակը:
- կրկին ստուգեք դիմումի տվյալները և սեղմե՛ք «Ստորագրել» կոճակը՝ ընտրելով Ձեզ հարմար ստորագրության տեսակը:
- Սեղմե՛ք «Վերադառնալ դիմումին» կոճակը, ապա «Հանձնել»:
- դիմումն էլեկտրոնային եղանակով ստորագրելուց և հաստատելուց հետո դրա ընդունման մասին կստանաք համապատասխան ծանուցում:

Министерство юстиции Республики Армения сообщило, что отныне регистрацию рождения ребенка можно осуществить онлайн посредством соответствующей электронной услуги.
Последовательность действий следующая:
- Посетите сайт, также можно воспользоваться QR-кодом.
- Выберите раздел «Рождение ребенка».
- В разделе «Получение свидетельства о рождении» выберите «Получить свидетельство о рождении онлайн» и нажмите кнопку «Начать».
- Нажмите «Продолжить». Для использования услуги необходимо пройти идентификацию через национальную платформу «Yes Em».
- Нажмите кнопку «Заполнить заявление».
- В разделе «Персональные данные» введите номер паспорта, адрес электронной почты и номер телефона. Все уведомления будут направляться на указанный номер или электронную почту. Нажмите «Следующая страница».
- В разделе «Семейное положение» отображаются данные из электронного реестра о наличии или отсутствии брака. Подтвердите отображенную информацию и нажмите «Следующая страница».
- В разделе «Ввод свидетельства» будут отображены данные медицинского свидетельства о рождении, выданного медицинским учреждением, принимавшим роды. Выберите одно свидетельство и перейдите на «Следующую страницу».
- В разделе «Данные ребенка» введите имя и фамилию ребенка армянскими буквами.
- В поле фамилии укажите фамилию отца или матери, национальность — по выбору отца или матери, адрес — по месту регистрации одного из родителей.
- Одновременно можно подать заявление на получение единовременного пособия при рождении ребенка.
- На странице будет указано, за какого по счету ребенка каждый из родителей может подать заявление на пособие. Выберите родителя, от имени которого будет подано заявление.
- Выберите удобный для вас банк и паспорт, с которым будете обращаться в банк, затем нажмите «Следующая страница».
- На странице проверки данных убедитесь в правильности заполненной информации и нажмите «Подать заявление».
- Подтвердите ознакомление с уведомлением о недопустимости предоставления ложных сведений и нажмите «Следующая страница».
- Нажмите кнопку «Подписать».
- Еще раз проверьте данные заявления и нажмите «Подписать», выбрав подходящий вид электронной подписи.