Իտալական «Ինտերը» մտադիր է երկարաձգել Հայաստանի ազգային հավաքականի նախկին ավագ Հենրիխ Մխիթարյանի գործող պայմանագիրը։ Ակումբը պատրաստվում է 37-ամյա կիսապաշտպանին առաջարկել մեկ տարվա նոր պայմանագիր։
Sempreinter.com-ը, հղում անելով FCInterNews-ին, հայտնել է, որ փոխադարձ համաձայնության դեպքում հայ ֆուտբոլիստը կարող է իր մասնագիտական ուղին ավարտել «Սան Սիրոյում»։
Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ ընթացիկ մրցաշրջանի ավարտին Մխիթարյանի հեռանալը «Ինտերից» գրեթե կանխորոշված էր թվում, սակայն նրա արդյունավետ և կայուն խաղը փոխել է ակումբի դիրքորոշումը։ Կողմերի միջև գործող պայմանագրի ժամկետը լրանում է այս տարվա ամռանը, գրում է Factor.am-ը:
«Ինտերի» գլխավոր մարզիչ Կրիստիան Կիվուն բարձր է գնահատել հայ կիսապաշտպանի դերը թիմում և կարևորությունը խաղային կառուցվածքում։
Միաժամանակ նշվել է, որ Սաուդյան Արաբիայի մի քանի ակումբներ ևս հետաքրքրված են Մխիթարյանի ծառայություններով։
Հայաստանի ազգային հավաքականի պատմության լավագույն ռմբարկուն 2022 թվականից հանդես է գալիս «Ինտերի» կազմում։ Ընթացիկ մրցաշրջանում նա մասնակցել է 23 հանդիպման՝ դառնալով 1 գոլի և 2 գոլային փոխանցման հեղինակ։
Իր կարիերայի ընթացքում Մխիթարյանը խաղացել է Երևանի «Փյունիկում» (2006-2009 թթ.), Դոնեցկի «Մետալուրգում» (2009-2010 թթ.) և «Շախտյորում» (2010-2013 թթ.), Դորտմունդի «Բորուսիայում» (2013-2016 թթ.), անգլիական «Մանչեսթեր Յունայթեդում» (2016-2018 թթ.) և «Արսենալում» (2018-2019 թթ.), ինչպես նաև իտալական «Ռոմայում» (2019-2022 թթ.)։

12 February 2026 - 12:02 AMT
Italian club Inter Milan intend to extend the current contract of former Armenia national team captain Henrikh Mkhitaryan by offering the 37-year-old midfielder a new one-year deal.
According to Sempreinter.com , citing FCInterNews, if a mutual agreement is reached, the Armenian footballer could conclude his professional career at San Siro.
The source notes that Mkhitaryan’s departure at the end of the current season had appeared almost certain, but his consistent and effective performances have shifted the club’s position. His existing contract with Inter expires this summer, Factor.am reports.
Inter head coach Cristian Chivu has highly praised the Armenian midfielder’s role within the team and his importance in the tactical structure.
At the same time, several clubs from Saudi Arabia are also reportedly interested in securing Mkhitaryan’s services.
Mkhitaryan, Armenia’s all-time leading scorer, has played for Inter since 2022. This season, he has made 23 appearances, scoring one goal and providing two assists.