Իտալական «Ինտերը» մտադիր է երկարաձգել Հայաստանի ազգային հավաքականի նախկին ավագ Հենրիխ Մխիթարյանի գործող պայմանագիրը։ Ակումբը պատրաստվում է 37-ամյա կիսապաշտպանին առաջարկել մեկ տարվա նոր պայմանագիր։
Sempreinter.com-ը, հղում անելով FCInterNews-ին, հայտնել է, որ փոխադարձ համաձայնության դեպքում հայ ֆուտբոլիստը կարող է իր մասնագիտական ուղին ավարտել «Սան Սիրոյում»։
Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ ընթացիկ մրցաշրջանի ավարտին Մխիթարյանի հեռանալը «Ինտերից» գրեթե կանխորոշված էր թվում, սակայն նրա արդյունավետ և կայուն խաղը փոխել է ակումբի դիրքորոշումը։ Կողմերի միջև գործող պայմանագրի ժամկետը լրանում է այս տարվա ամռանը, գրում է Factor.am-ը:
«Ինտերի» գլխավոր մարզիչ Կրիստիան Կիվուն բարձր է գնահատել հայ կիսապաշտպանի դերը թիմում և կարևորությունը խաղային կառուցվածքում։
Միաժամանակ նշվել է, որ Սաուդյան Արաբիայի մի քանի ակումբներ ևս հետաքրքրված են Մխիթարյանի ծառայություններով։
Հայաստանի ազգային հավաքականի պատմության լավագույն ռմբարկուն 2022 թվականից հանդես է գալիս «Ինտերի» կազմում։ Ընթացիկ մրցաշրջանում նա մասնակցել է 23 հանդիպման՝ դառնալով 1 գոլի և 2 գոլային փոխանցման հեղինակ։
Իր կարիերայի ընթացքում Մխիթարյանը խաղացել է Երևանի «Փյունիկում» (2006-2009 թթ.), Դոնեցկի «Մետալուրգում» (2009-2010 թթ.) և «Շախտյորում» (2010-2013 թթ.), Դորտմունդի «Բորուսիայում» (2013-2016 թթ.), անգլիական «Մանչեսթեր Յունայթեդում» (2016-2018 թթ.) և «Արսենալում» (2018-2019 թթ.), ինչպես նաև իտալական «Ռոմայում» (2019-2022 թթ.)։

12 Февраль 2026 - 12:04 AMT
Итальянский клуб Inter Milan намерен продлить действующий контракт бывшего капитана сборной Армении Генрих Мхитарян, предложив 37-летнему полузащитнику новое соглашение сроком на один год.
Как сообщает Sempreinter.com со ссылкой на FCInterNews, при достижении взаимной договоренности армянский футболист может завершить профессиональную карьеру на «Сан-Сиро».
По данным источника, по окончании текущего сезона уход Мхитаряна из «Интера» казался практически предрешенным, однако его стабильная и результативная игра изменила позицию клуба. Срок действующего контракта истекает этим летом, пишет Factor.am .
Главный тренер «Интера» Кристиан Киву высоко оценил роль армянского полузащитника в команде и его значение в игровой структуре.
Одновременно отмечается, что несколько клубов из Саудовской Аравии также заинтересованы в услугах Мхитаряна.
Лучший бомбардир в истории сборной Армении выступает за «Интер» с 2022 года. В текущем сезоне он провел 23 матча, отметившись одним голом и двумя результативными передачами.