13 Փետրվար 2026 - 10:22 AMT
Ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը հայտարարել է, որ ընթացիկ տարվա աշնանը Հայաստանում կներդրվի կենսաչափական համակարգը։
Նրա խոսքով՝ կենսաչափական անձնագրի և նույնականացման քարտի արժեքը վերջնականացման փուլում է, շուտով գինը կհանրայնացվի, հայտնում է Radar Armenia-ն:
«Այս պահին աշխատում ենք կենսաչափական անձնագրերի դիզայնի վերջնականացման վրա։ Առաջիկայում դրանց նկարագիրը կներկայացվի հանրությանը»,- ասել է նախարարը։
Միաժամանակ նախարարն ընդգծել է, որ հին նմուշի անձնագրերը չեն դադարելու գործել և շարունակելու են վավեր մնալ մինչև գործողության ժամկետի ավարտը, իսկ նոր փաստաթղթերի ստացման հարցում որոշումը թողնվելու է քաղաքացիների կամարտահայտությանը։
Նա նաև նշել է, որ քննարկվել են այնպիսի մեխանիզմների ներդրման տարբերակներ, որոնք քաղաքացիներին կմոտիվացնեն ավելի հաճախ դիմել կենսաչափական անձնագիր ստանալու նպատակով։

Министр внутренних дел Арпине Саргсян заявила, что осенью текущего года в Армении будет внедрена биометрическая система.
По ее словам, стоимость биометрического паспорта и удостоверения личности находится на завершающей стадии определения и вскоре будет обнародована, сообщает «Radar Armenia».
«В настоящее время мы работаем над окончательной версией дизайна биометрических паспортов. В ближайшее время их описание будет представлено общественности», — отметила министр.
Одновременно она подчеркнула, что паспорта старого образца не утратят силу и будут действительны до окончания срока их действия, а решение о получении новых документов будет оставлено на усмотрение граждан.
Министр также сообщила, что рассматриваются механизмы, которые позволят мотивировать граждан чаще обращаться за получением биометрических паспортов.