Ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունել է «Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին» և «Անձի ֆունկցիոնալության գնահատման մասին» օրենքներում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին նախագծերի փաթեթը։
Ըստ ընդունված կարգավորումների՝ աջակցող միջոցների տրամադրման կամ դրանց վերանորոգման փոխհատուցման գործընթացում պետության հետ համատեղ կարող են ներգրավվել նաև ոչ պետական կազմակերպություններ, հայտնում է 1lurer.am-ը:
Միաժամանակ հստակեցվել են անկախ կյանքի կենտրոնի հասկացությունն ու գործառույթները, սահմանվել են միասնական կանոններ և մոտեցումներ՝ նպատակ ունենալով ապահովել հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար մատչելի և որակյալ ծառայությունների մատուցումը։
Սահմանվել է նաև անձնական օգնականի ծառայությունների մատուցման նոր կարգ, որի արդյունքում գործընթացը դարձել է եռակողմ՝ մեկ միասնական պայմանագրի կնքմամբ։
Բացի այդ, ֆունկցիոնալության գնահատում անցած և գործող գնահատման որոշում ունեցող անձինք նոր ծառայություն ստանալու նպատակով կրկնակի գնահատում չեն անցնելու․ փոփոխությունը կատարվելու է միայն Ծառայությունների անհատական ծրագրում (ԾԱԾ)։

13 Февраль 2026 - 11:20 AMT
Национальное собрание во втором чтении и в целом приняло пакет поправок к законам «О правах лиц с инвалидностью» и «Об оценке функциональности лица».
Согласно принятым регулированиям, к процессу предоставления вспомогательных средств или компенсации их ремонта наряду с государством смогут привлекаться и неправительственные организации, сообщает 1lurer.am .
Одновременно уточнены понятие и функции центра независимой жизни, установлены единые правила и подходы с целью обеспечения доступных и качественных услуг для лиц с инвалидностью.
Определен новый порядок предоставления услуг личного помощника, в результате чего процесс стал трехсторонним с заключением единого договора.
Кроме того, лица, прошедшие оценку функциональности и имеющие действующее решение, не будут проходить повторную оценку для получения новой услуги. Изменения будут вноситься только в Индивидуальную программу услуг.