14 Փետրվար 2026 - 09:00 AMT
Կարատեի Եվրոպայի մինչև 21 տարեկանների 54-րդ առաջնությունը 2027 թվականին անցկացվելու է Հայաստանում։ Այդ մասին հայտարարվել է Կիպրոսի Լիմասոլ քաղաքում վերջերս կայացած մինչև 21 տարեկանների 53-րդ առաջնության փակման հանդիսավոր արարողության ընթացքում։
Միջոցառման շրջանակում Եվրոպայի կարատեի ֆեդերացիայի փոխնախագահ Ժիրի Բոչեկը կազմակերպության դրոշը հանձնել է Հայաստանի կարատեի ազգային ֆեդերացիայի նախագահ Վազգեն Հարությունյանին։
Եվրոպայի պատանիների, երիտասարդների և Մ21 տարեկանների առաջնությանը մասնակցել են Դավիթ Պողոսյանը, Նանե Հարությունյանը, Նարեկ Սարգսյանը, Արամ Կարապետյանը, Գոռ Մուշեղյանը, Էրիկ Պողոսյանը, Արեն Աբգարյանը, Ալեն Գրիգորյանը, Ալվարդ Դավթյանը, Գևորգ Հակոբյանը, Տարոն Պետրոսյանը, Հովիկ Վարդանյանը, Էմանուել Գասպարյանը, Ալեն Գևորգյանը և Սուրեն Քոսակյանը, հայտնում է ԿԳՄՍ նախարարությունը։
2025 թվականի մայիսին Հայաստանը հյուրընկալել էր կարատեի Եվրոպայի մեծահասակների 60-րդ առաջնությունը, որին 54 երկրից մոտ 1000 մարզիկ մասնակցել է։

The 54th European Under-21 Karate Championship will be held in Armenia in 2027. The announcement was made during the closing ceremony of the 53rd U21 Championship, recently held in Limassol, Cyprus.
As part of the ceremony, European Karate Federation Vice President Jiri Bocek handed over the organization’s flag to Vazgen Harutyunyan, President of the Karate Federation of Armenia.
Armenia was represented at the European Cadet, Junior and U21 Championships by Davit Poghosyan, Nane Harutyunyan, Narek Sargsyan, Aram Karapetyan, Gor Musheghyan, Erik Poghosyan, Aren Abgaryan, Alen Grigoryan, Alvard Davtyan, Gevorg Hakobyan, Taron Petrosyan, Hovik Vardanyan, Emanuel Gasparyan, Alen Gevorgyan and Suren Kosakyan, the Ministry of Education, Science, Culture and Sport reported.
In May 2025, Armenia hosted the 60th European Senior Karate Championship, which brought together around 1,000 athletes from 54 countries.