16 Փետրվար 2026 - 07:52 AMT
Սպորտի կառավարման կենտրոնում ավարտվել է ծանրամարտի Հայաստանի առաջնությունը, որին ընդհանուր առմամբ մասնակցել է 110 ծանրորդ։
Մրցումների վերջին օրը՝ փետրվարի 15-ին, հայտնի են դարձել 94 կգ, 110 կգ և +110 կգ քաշային կարգերի Հայաստանի չեմպիոններն ու մեդալակիրները։ Տղամարդկանց +110 կգ քաշային կարգում Հայաստանի չեմպիոնի կոչմանն արժանացել է Վարազդատ Լալայանը՝ երկամարտում գրանցելով 440 կգ արդյունք։ Արծաթե մեդալը նվաճել է Սիմոն Մարտիրոսյանը՝ 405 կգ արդյունքով, իսկ լավագույն եռյակը եզրափակել է Աշոտ Մովսիսյանը՝ 377 կգ ցուցանիշով։
110 կգ քաշային կարգում Հայաստանի չեմպիոն է դարձել Գարիկ Կարապետյանը՝ երկամարտում ցույց տալով 380 կգ արդյունք։ 94 կգ քաշային կարգում լավագույնի կոչմանն արժանացել է Արա Աղանյանը՝ երկամարտում գրանցելով 370 կգ արդյունք, հայտնում է ԿԳՄՍՆ-ն:
Ավելի վաղ Հայաստանի չեմպիոնի տիտղոսին արժանացել են նաև 60 կգ քաշային կարգում Գառնիկ Չոլաքյանը (երկամարտ՝ 272 կգ), 65 կգ քաշային կարգում Ժորա Գրիգորյանը (երկամարտ՝ 254 կգ), 71 կգ քաշային կարգում Գոռ Սահակյանը (երկամարտ՝ 330 կգ), 79 կգ քաշային կարգում Մարտին Պողոսյանը (երկամարտ՝ 337 կգ) և 88 կգ քաշային կարգում Ռաֆիկ Հարությունյանը (երկամարտ՝ 350 կգ)։

The Armenian Weightlifting Championship has concluded at the Sports Management Center, with a total of 110 athletes taking part.
On the final day of competition, February 15, the national champions and medalists were determined in the 94 kg, 110 kg and +110 kg weight categories. In the men’s +110 kg division, Varazdat Lalayan claimed the title of Armenian champion with a combined total of 440 kg. The silver medal went to Simon Martirosyan with 405 kg, while Ashot Movsisyan completed the top three with 377 kg.
In the 110 kg weight class, Garik Karapetyan became national champion with a total of 380 kg. In the 94 kg category, Ara Aghanyan secured the title with a combined result of 370 kg, the Ministry of Education, Science, Culture and Sports reported.
Earlier, national titles were also claimed by Garnik Cholakyan in the 60 kg category (total: 272 kg), Zhora Grigoryan in the 65 kg category (254 kg total), Gor Sahakyan in the 71 kg division (330 kg total), Martin Poghosyan in the 79 kg category (337 kg total) and Rafik Harutyunyan in the 88 kg division (350 kg total).