16 Փետրվար 2026 - 07:52 AMT
Սպորտի կառավարման կենտրոնում ավարտվել է ծանրամարտի Հայաստանի առաջնությունը, որին ընդհանուր առմամբ մասնակցել է 110 ծանրորդ։
Մրցումների վերջին օրը՝ փետրվարի 15-ին, հայտնի են դարձել 94 կգ, 110 կգ և +110 կգ քաշային կարգերի Հայաստանի չեմպիոններն ու մեդալակիրները։ Տղամարդկանց +110 կգ քաշային կարգում Հայաստանի չեմպիոնի կոչմանն արժանացել է Վարազդատ Լալայանը՝ երկամարտում գրանցելով 440 կգ արդյունք։ Արծաթե մեդալը նվաճել է Սիմոն Մարտիրոսյանը՝ 405 կգ արդյունքով, իսկ լավագույն եռյակը եզրափակել է Աշոտ Մովսիսյանը՝ 377 կգ ցուցանիշով։
110 կգ քաշային կարգում Հայաստանի չեմպիոն է դարձել Գարիկ Կարապետյանը՝ երկամարտում ցույց տալով 380 կգ արդյունք։ 94 կգ քաշային կարգում լավագույնի կոչմանն արժանացել է Արա Աղանյանը՝ երկամարտում գրանցելով 370 կգ արդյունք, հայտնում է ԿԳՄՍՆ-ն:
Ավելի վաղ Հայաստանի չեմպիոնի տիտղոսին արժանացել են նաև 60 կգ քաշային կարգում Գառնիկ Չոլաքյանը (երկամարտ՝ 272 կգ), 65 կգ քաշային կարգում Ժորա Գրիգորյանը (երկամարտ՝ 254 կգ), 71 կգ քաշային կարգում Գոռ Սահակյանը (երկամարտ՝ 330 կգ), 79 կգ քաշային կարգում Մարտին Պողոսյանը (երկամարտ՝ 337 կգ) և 88 կգ քաշային կարգում Ռաֆիկ Հարությունյանը (երկամարտ՝ 350 կգ)։

В Спортивном центре управления завершился чемпионат Армении по тяжелой атлетике, в котором в общей сложности приняли участие 110 спортсменов.
В последний день соревнований, 15 февраля, стали известны чемпионы и призеры в весовых категориях 94 кг, 110 кг и +110 кг. В мужской категории +110 кг титул чемпиона Армении завоевал Вараздат Лалаян, показав в двоеборье результат 440 кг. Серебряную медаль получил Симон Мартиросян с результатом 405 кг, тройку призеров замкнул Ашот Мовсисян — 377 кг.
В весовой категории 110 кг чемпионом Армении стал Гарик Карапетян с результатом 380 кг в двоеборье. В категории 94 кг лучшим стал Ара Аганян, набравший в сумме двоеборья 370 кг, сообщает Министерство образования, науки, культуры и спорта.
Ранее титулы чемпионов Армении также завоевали Гарник Чолакян в весовой категории 60 кг (двоеборье — 272 кг), Жора Григорян в категории 65 кг (254 кг), Гор Саакян в категории 71 кг (330 кг), Мартин Погосян в категории 79 кг (337 кг) и Рафик Арутюнян в категории 88 кг (350 кг).