16 Փետրվար 2026 - 10:18 AMT
Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը Մեծ պահքի առիթով հայրապետական ուղերձում հորդորել է ապրել ազգի ու հայրենիքի նկատմամբ ամենայն նվիրումով, մեր ինքնությանն ու սրբազան արժեքների հանդեպ անբեկանելի նախանձախնդրությամբ, մեր Մայր եկեղեցուն հավատարիմ մնալու հաստատակամությամբ։
«Սիրելիներ, մեր օրերում, երբ ազգային ու հայրենական կյանքի խնդիրների, մեր Սուրբ Եկեղեցու դեմ տարատեսակ հարձակումների մտահոգություններով ալեկոծ են մեր հոգիները, խաղաղություն գտնենք մեր Տեր Հիսուս Քրիստոսով, Ում միջոցով հաշտվեցինք Աստծո հետ»,-ասել է նա:
Վեհափառը նշել է, որ հոգու նվիրական ապրումներով վերստին մուտք ենք գործում Մեծ պահքի շրջան։
«Ներաշխարհի քննությամբ, զղջման և ապաշխարության սրբարար ճանապարհով ընթանալու ենք դեպի բերկրալի և լուսավոր տոնը մեր Փրկչի Սուրբ և Հրաշափառ Հարության։ Մեր Տեր Հիսուս Քրիստոսի քարոզչությունը սկսվեց ապաշխարության կոչով. «Ապաշխարեցե՛ք, որովհետև երկնքի արքայությունը մոտեցել է» (Մատթ. 4.17):
․․․Տերունական այս հրավերին ընդառաջումն է, որ պահքը աղոթական իր խորհրդով զորացնում ու մաքրագործում է հոգին, ամրացնում որդիական կապը Երկնավոր Հոր հետ։ Ջերմեռանդ աղոթքը պիտի լուսավորի պահեցողության ընթացքը, չափավորությունը զարդարի հավատավոր անձի կենցաղավարությունը, նաև ներողամտություն դրսևորի զղջացող հոգին իր նմանի հանդեպ, ինչպես որ քաղցրորեն հորդորում է Տերը. «Ներեցե՛ք, որպեսզի ձեր Հայրն էլ, որ երկնքում է, ների ձեզ ձեր հանցանքները» (Մարկ. 11.25):
Աղոթենք միասին, որ պահեցողության խորհրդավոր այս ժամանակամիջոցը համընդհանուր զղջման և ապաշխարության գեղեցիկ առիթ լինի ամենքիս համար, որպեսզի մեր սխալներն ու թերությունները գիտակցելով և շտկելով կարողանանք միասնաբար հաղթահարել բոլոր նեղություններն ու դժվարությունները։ Թող Բարձրյալն Աստված խաղաղություն հաստատի աշխարհում, մեր հայրենիքում ու մեր սրտերում, և բարօրության ու շինության մեջ պահի ու պահպանի մեր ազգը, մեր պետությունն ու մեր Սուրբ Եկեղեցին. ամեն»,- ասվում է Վեհափառի ուղերձում։

In his patriarchal message on the occasion of Great Lent, Catholicos of All Armenians Karekin II urged believers to live with full dedication to the nation and the homeland, with unwavering zeal for their identity and sacred values, and with steadfast loyalty to the Mother Church.
“Beloved, in our days, when our souls are troubled by concerns over national and homeland issues and by various attacks against our Holy Church, let us find peace in our Lord Jesus Christ, through whom we were reconciled with God,” he said.
The Catholicos noted that with sacred feelings of the soul, the faithful once again enter the period of Great Lent.
“Through self-examination and by walking the sanctifying path of repentance and penance, we will proceed toward the joyful and radiant feast of the Holy and Glorious Resurrection of our Savior. The preaching of our Lord Jesus Christ began with a call to repentance: ‘Repent, for the kingdom of heaven has come near’ (Matthew 4:17).
…It is by responding to this divine invitation that fasting, in its prayerful mystery, strengthens and purifies the soul and reinforces the filial bond with the Heavenly Father. Fervent prayer must illuminate the course of fasting; moderation should adorn the daily life of the faithful; and the repentant soul must show forgiveness toward others, as the Lord gently exhorts: ‘Forgive, so that your Father in heaven may forgive you your trespasses’ (Mark 11:25).”
“Let us pray together that this sacred period of fasting may become a beautiful opportunity for universal repentance and renewal, so that by recognizing and correcting our faults and shortcomings, we may together overcome all trials and difficulties. May Almighty God establish peace in the world, in our homeland and in our hearts, and preserve our nation, our state and our Holy Church in prosperity and strength. Amen,” the Catholicos said in his message.