16 Փետրվար 2026 - 10:18 AMT
Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը Մեծ պահքի առիթով հայրապետական ուղերձում հորդորել է ապրել ազգի ու հայրենիքի նկատմամբ ամենայն նվիրումով, մեր ինքնությանն ու սրբազան արժեքների հանդեպ անբեկանելի նախանձախնդրությամբ, մեր Մայր եկեղեցուն հավատարիմ մնալու հաստատակամությամբ։
«Սիրելիներ, մեր օրերում, երբ ազգային ու հայրենական կյանքի խնդիրների, մեր Սուրբ Եկեղեցու դեմ տարատեսակ հարձակումների մտահոգություններով ալեկոծ են մեր հոգիները, խաղաղություն գտնենք մեր Տեր Հիսուս Քրիստոսով, Ում միջոցով հաշտվեցինք Աստծո հետ»,-ասել է նա:
Վեհափառը նշել է, որ հոգու նվիրական ապրումներով վերստին մուտք ենք գործում Մեծ պահքի շրջան։
«Ներաշխարհի քննությամբ, զղջման և ապաշխարության սրբարար ճանապարհով ընթանալու ենք դեպի բերկրալի և լուսավոր տոնը մեր Փրկչի Սուրբ և Հրաշափառ Հարության։ Մեր Տեր Հիսուս Քրիստոսի քարոզչությունը սկսվեց ապաշխարության կոչով. «Ապաշխարեցե՛ք, որովհետև երկնքի արքայությունը մոտեցել է» (Մատթ. 4.17):
․․․Տերունական այս հրավերին ընդառաջումն է, որ պահքը աղոթական իր խորհրդով զորացնում ու մաքրագործում է հոգին, ամրացնում որդիական կապը Երկնավոր Հոր հետ։ Ջերմեռանդ աղոթքը պիտի լուսավորի պահեցողության ընթացքը, չափավորությունը զարդարի հավատավոր անձի կենցաղավարությունը, նաև ներողամտություն դրսևորի զղջացող հոգին իր նմանի հանդեպ, ինչպես որ քաղցրորեն հորդորում է Տերը. «Ներեցե՛ք, որպեսզի ձեր Հայրն էլ, որ երկնքում է, ների ձեզ ձեր հանցանքները» (Մարկ. 11.25):
Աղոթենք միասին, որ պահեցողության խորհրդավոր այս ժամանակամիջոցը համընդհանուր զղջման և ապաշխարության գեղեցիկ առիթ լինի ամենքիս համար, որպեսզի մեր սխալներն ու թերությունները գիտակցելով և շտկելով կարողանանք միասնաբար հաղթահարել բոլոր նեղություններն ու դժվարությունները։ Թող Բարձրյալն Աստված խաղաղություն հաստատի աշխարհում, մեր հայրենիքում ու մեր սրտերում, և բարօրության ու շինության մեջ պահի ու պահպանի մեր ազգը, մեր պետությունն ու մեր Սուրբ Եկեղեցին. ամեն»,- ասվում է Վեհափառի ուղերձում։

Католикос всех армян Гарегин II в своем патриаршем послании по случаю Великого поста призвал верующих жить с полной преданностью нации и родине, с незыблемым усердием к собственной идентичности и священным ценностям, с твердой верностью Церкви.
«Возлюбленные, в наши дни, когда наши души волнуются заботами о национальной и отечественной жизни, различными нападками на нашу Святую Церковь, обретем мир в нашем Господе Иисусе Христе, через Которого мы примирились с Богом», — сказал он.
Предстоятель отметил, что с благоговейными чувствами верующие вновь вступают в период Великого поста.
«Через испытание внутреннего мира, следуя освящающему пути покаяния и раскаяния, мы будем идти к радостному и светлому празднику Святого и Славного Воскресения нашего Спасителя. Проповедь Господа нашего Иисуса Христа началась с призыва к покаянию: “Покайтесь, ибо приблизилось Царство Небесное” (Мф. 4:17).
…Ответом на этот Божественный призыв становится пост, который в своей молитвенной тайне укрепляет и очищает душу, утверждает сыновнюю связь с Небесным Отцом. Горячая молитва должна озарять путь поста, умеренность украшать жизнь верующего, а кающаяся душа проявлять прощение к ближнему, как сладостно наставляет Господь: “Прощайте, и прощены будете” (Мк. 11:25).»
«Помолимся вместе, чтобы этот священный период поста стал прекрасной возможностью всеобщего покаяния, чтобы, осознавая и исправляя свои ошибки и недостатки, мы могли сообща преодолеть все испытания и трудности. Да установит Всевышний Бог мир в мире, в нашей родине и в наших сердцах и сохранит в благоденствии и созидании наш народ, наше государство и нашу Святую Церковь. Аминь», — говорится в послании Католикоса.