Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը ներկայացրել է պարզաբանումներ կենսաթոշակների և նպաստների կանխիկ վճարումներից անկանխիկ ձևաչափին անցման կարգի վերաբերյալ։ Գերատեսչության կենսաթոշակային ապահովության և այլ դրամական վճարների վարչության պետ Անահիտ Գալստյանը ներկայացրել է, թե ինչ քայլեր պետք է իրականացնեն քաղաքացիները սահմանված վերջնաժամկետից առաջ, հայտնում է Panorama.am-ը:
Գործընթացը դյուրացնելու նպատակով գործարկվել է առցանց դիմելու տարբերակ, ինչը հնարավորություն է տվել խուսափել տարածքային կենտրոններում գոյացող հերթերից։ Քաղաքացիները պետք է նախընտրեն իրենց ցանկալի բանկը, այնուհետև կնքեն հաշվի սպասարկման պայմանագիր և ստանան բանկային քարտ։
Այն շահառուների պարագայում, որոնք մինչև մարտի 5-ը չեն իրականացրել բանկի ընտրություն, պետությունը կիրականացնի բանկի ավտոմատ որոշում։
«Եթե այդ անձը որևէ վճարատեսակ ստանում է անկանխիկ եղանակով, օրինակ՝ անապահովության նպաստը ստանում է բանկի միջոցով, բայց կենսաթոշակը ստանում է Հայփոստի միջոցով կանխիկ եղանակով, ապա նրա համար կընտրվի այդ անապահովության նպաստի բանկը… Իսկ եթե չկա այդպիսի բանկ, այս դեպքում ծրագրային մոդուլի ընտրությամբ մենք ընտրելու ենք այդ քաղաքացու համար բանկը»,- մանրամասնել է նա։
Բանկի ինքնաշխատ ընտրության դեպքում քաղաքացիները կտեղեկացվեն հետադարձ կապի միջոցներով՝ հեռախոսահամարի կամ էլեկտրոնային փոստի հասցեի առկայության դեպքում։ Բացի դրանից, ծառայության պաշտոնական կայքում գործարկվել է հատուկ հղում, որի միջոցով անձնագրային տվյալները կամ հանրային ծառայության համարանիշը մուտքագրելով՝ հնարավոր է պարզել ընտրված բանկը։
Մարտի 5-ը որպես վերջնաժամկետ սահմանվել է վճարման ցուցակների կազմման ընթացակարգով պայմանավորված։ Մարտի ցուցակները եղել են վերջինը, որտեղ ներառվել են կանխիկ եղանակով վճարում ստացողները, որից հետո սկսվել է ապրիլ ամսվա անկանխիկ վճարումների կազմակերպման փուլը։
«Մենք մարտի հինգը ընտրեցինք, որպեսզի մարտի հինգից ընկած ժամանակահատվածում հասցնենք կատարել այն գործողությունները, որոնք անհրաժեշտ են կենսաթոշակը անկանխիկ եղանակով ստանալու համար, և երբ որ ապրիլի մեկին մենք արդեն վճարման ցուցակները ձևավորենք և ուղարկենք բանկերին, գոնե թե մեր այ այս շահառուները… պատրաստ լինեն արդեն իսկ գումարը իրենց հաշիվներին նստելուց հետո կարողանան ստանալ կենսաթոշակը»- ասել է Գալստյանը։
Նախարարության ներկայացուցիչը հորդորել է քաղաքացիներին չուշացնել դիմումների ներկայացումը, քանի որ մարտի 5-ից հետո բանկ ընտրելու դեպքում ընթացակարգը կարող է ձգձգվել, և շահառուները ապրիլ ամսվա վճարումները կկարողանան ստանալ միայն ամսվա ավարտին։

Министерство труда и социальных вопросов представило разъяснения относительно порядка перехода от наличной формы выплаты пенсий и пособий к безналичному формату. Начальник управления пенсионного обеспечения и иных денежных выплат ведомства Анаит Галстян рассказала, какие шаги гражданам необходимо предпринять до установленного срока, сообщает «Panorama.am».
С целью упрощения процесса запущена возможность подачи онлайн-заявления, что позволило избежать очередей в территориальных центрах. Граждане должны выбрать предпочитаемый банк, заключить договор обслуживания счета и получить банковскую карту.
В отношении тех бенефициаров, которые до 5 марта не осуществили выбор банка, государство произведет автоматическое определение кредитной организации.
«Если гражданин уже получает какой-либо вид выплаты безналичным способом, например пособие по малообеспеченности через банк, но пенсию получает наличными через “Айпост”, то для него будет выбран тот же банк, через который он получает пособие. Если такого банка нет, то посредством программного модуля мы определим банк для данного гражданина», — пояснила она.
В случае автоматического выбора банка граждане будут уведомлены по имеющимся каналам обратной связи — при наличии номера телефона или адреса электронной почты. Кроме того, на официальном сайте службы размещена специальная ссылка, с помощью которой, введя паспортные данные или номер общественных услуг, можно узнать назначенный банк.
Дата 5 марта установлена в качестве крайнего срока в связи с процедурой формирования платежных списков. Мартовские списки стали последними, в которые были включены получатели наличных выплат, после чего начался этап организации безналичных выплат за апрель.
«Мы выбрали 5 марта, чтобы в последующий период успеть выполнить необходимые действия для получения пенсии в безналичной форме. Когда 1 апреля будут сформированы и направлены банкам платежные списки, наши бенефициары уже должны быть готовы получить средства после их зачисления на счета», — отметила Галстян.
Представитель министерства призвала граждан не затягивать с подачей заявлений, поскольку при выборе банка после 5 марта процедура может затянуться, и выплаты за апрель будут получены лишь к концу месяца.