16 Փետրվար 2026 - 14:45 AMT
«Պարտադիր առողջության ապահովագրություն Հայաստանում․ ռիսկերն ու չլուծված հարցերը» թեմայով կազմակերպված քննարկման ընթացքում բժիշկ Գևորգ Գրիգորյանը մի շարք խնդիրներ բարձրաձայնել՝ անդրադառնալով համակարգի գործարկման առաջին շաբաթների փորձին։
Նրա խոսքով՝ թեև համընդհանուր առողջության ապահովագրությունը Հայաստանի համար անհրաժեշտություն է և կարող է դառնալ «փրկօղակ» պացիենտների համար, սակայն ներկայումս այն ներդրվում է լուրջ թերություններով, իսկ փոխհատուցումներից բժշկի աշխատավարձի տոկոսը չնչին է, հայտնում է Aysor.am-ը:
«Գրեթե ամիսուկես է՝ համակարգը գործում է, բայց բազմաթիվ բուժկենտրոններ դեռ չունեն գնացուցակներ, համապատասխան կոդեր և չեն կարողանում այդ կոդերով պացիենտներին սպասարկել։ Իմ ծանոթներն ասում են, որ որոշ բուժկենտրոններում առաջարկում են այլ կոդերով սպասարկել՝ մինչև խնդիրը կլուծվի։ Նման կերպ առողջության ապահովագրություն չեն ներդնում»,-ասել է Գրիգորյանը։
Բժշկի գնահատմամբ՝ համակարգը պետք է լուծի առողջապահական ոլորտում առկա խնդիրները, այլ ոչ թե նոր բարդություններ ստեղծի։
«Մենք վստահ ենք, որ համընդհանուր առողջության ապահովագրությունն անհրաժեշտ է Հայաստանի համար։ Բայց ոչ այս կերպով, ոչ բուժաշխատողի տանջանքը կոպեկներով վարձատրելու հաշվին, և ոչ այն մեթոդաբանությամբ, որ հիմա կիրառվում է։ Համակարգը պետք է հարցեր լուծի, ոչ թե նոր հարցեր առաջացնի»,-ասել է նա:
Քննարկման կազմակերպիչները, ըստ նրա, պաշտոնական հրավերներ են ուղարկել առողջապահության նախարարությանը, Ազգային ժողովի առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովին և այլ պատասխանատու կառույցների՝ լսելու հակափաստարկներն ու ձևավորելու կառուցողական քննարկում։ Սակայն, բժիշկի փոխանցմամբ, պատասխանատու մարմինների ներկայացուցիչները չեն մասնակցել հանդիպմանը։
Գրիգորյանը նաև ասել է, որ ընդունված և արդեն գործող օրենքը, իր կարծիքով, խախտում է պացիենտի հիմնարար իրավունքները։

16 Февраль 2026 - 15:00 AMT
В ходе обсуждения на тему «Обязательное медицинское страхование в Армении: риски и нерешенные вопросы» врач Геворг Григорян поднял ряд проблем, касающихся первых недель функционирования системы.
По его словам, несмотря на то что всеобщее медицинское страхование является необходимостью для Армении и может стать «спасательным кругом» для пациентов, в настоящее время оно внедряется с серьезными недостатками, а процент компенсаций, приходящийся на заработную плату врача, ничтожен, сообщает «Aysor.am ».
«Почти полтора месяца система действует, однако многие медицинские центры до сих пор не имеют прейскурантов, соответствующих кодов и не могут обслуживать пациентов по этим кодам. Мои знакомые говорят, что в некоторых центрах предлагают обслуживать по другим кодам, пока проблема не будет решена. Так медицинское страхование не внедряют», — заявил Григорян.
По оценке врача, система должна решать существующие проблемы в сфере здравоохранения, а не создавать новые сложности.
«Мы убеждены, что всеобщее медицинское страхование необходимо для Армении. Но не таким способом — не за счет того, чтобы труд медработника оплачивался копейками, и не по той методологии, которая применяется сейчас. Система должна решать вопросы, а не порождать новые», — подчеркнул он.
По словам Григоряна, организаторы обсуждения направили официальные приглашения Министерству здравоохранения, постоянной комиссии Национального собрания по вопросам здравоохранения и другим ответственным структурам, чтобы заслушать контраргументы и сформировать конструктивную дискуссию. Однако представители профильных органов на встрече не присутствовали.
Григорян также заявил, что, по его мнению, принятый и уже действующий закон нарушает фундаментальные права пациентов.
Закон о всеобщем медицинском страховании вступил в силу с 1 января 2026 года и реализуется поэтапно. На первом этапе в него включены граждане с ежемесячной заработной платой свыше 200 тыс. драмов. Для них установлен страховой пакет стоимостью 129 600 драмов, включающий профилактические, скрининговые и диагностические услуги, стационарное лечение, лекарственное обеспечение и услуги скорой помощи.