Միլանի ձմեռային Օլիմպիական խաղերում Հայաստանը ներկայացնող Կարինա Ակոպովա-Նիկիտա Ռախմանին զույգը զբաղեցրել է 14-րդ հորիզոնականը:
Ազատ ծրագրում նրանց կատարումն ուղեկցվել է «Միլիոնատերը ետնախորշից» հայտնի ֆիլմի երաժշտությամբ։ Նրանք վաստակել են 180.66 միավոր։
Առաջին անգամ է, որ Օլիմպիական խաղերում ՀՀ-ն ներկայացնում է սպորտային զույգ:
Փետրվարի 15-ին սպորտային պարերի կարճ ծրագրում զույգը հանդես է եկել Արա Գևորգյանի «Արցախ» ստեղծագործության ներքո:
Ակոպովա–Ռախմանին զույգը հանդես է եկել «Արցախ» ստեղծագործության հնչյունների ներքո, չնայած Բաքվի բողոքներին, սակայն անվանումը չի նշվել՝ հայտարարվել է միայն հեղինակ Արա Գևորգյանի անունը:

Armenia’s figure skating pair Karina Akopova and Nikita Rakhmanin finished 14th at the Winter Olympics in Milan, in the country’s debut appearance in the pairs discipline.
Representing Armenia at the Milan Winter Olympic Games, the pair of Karina Akopova and Nikita Rakhmanin placed 14th overall.
Their free skate was performed to music from the renowned film “Slumdog Millionaire.” They earned a total of 180.66 points.
It is the first time Armenia has been represented by a pairs team at the Olympic Games.
On February 15, in the short program of figure skating, the duo performed to Ara Gevorgyan’s composition “Artsakh.”
The Akopova–Rakhmanin pair skated to the sounds of “Artsakh” despite objections from Baku; however, the title of the piece was not announced, and only the name of composer Ara Gevorgyan was stated.