17 Փետրվար 2026 - 14:42 AMT
Հայաստանից պատանի ջութակահար Էդուարդ Դայանը Գրան պրիի է արժանացել Վիլհելմ Շպետի անվան լարային-աղեղնային գործիքների կատարողների 3-րդ միջտարածաշրջանային բաց մրցույթում:
Մրցույթն անցել է ՌԴ Օմսկ քաղաքում: Մրցութային ծրագիրն ընդգրկել է «Ջութակ», «Ալտ», «Թավջութակ» անվանակարգերը, հայտնում է ԿԳՄՍ նախարարությունը:
«Ջութակ» անվանակարգում Էդուարդ Դայանն արժանացել է առաջին մրցանակին: Գլխավոր պարգևին՝ Գրան պրիին, Էդուարդ Դայանն արժանացել է երեք անվանակարգերի առաջին մրցանակակիրների միջև կազմակերպված ընտրության արդյունքով։
Գալա համերգի շրջանակում Էդուարդ Դայանը ներկայացրել է Նիկոլո Պագանինիի Ջութակի թիվ 1 կոնցերտը՝ ելույթ ունենալով Օմսկի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ և դիրիժոր Միխայիլ Գոլիկովի ղեկավարությամբ։
Էդուարդ Դայանը «Մեկնարկ» տաղանդի զարգացման նպատակային ծրագրի անդամ է և այժմ կրթությունը շարունակում է «Զախար Բրոնի» ակադեմիայում (Շվեյցարիա)։
Մրցույթին մասնակցել է 7-23 տարեկան ավելի քան 200 երիտասարդ երաժիշտ:
Վիլհելմ Շպետի անվան 3-րդ միջտարածաշրջանային բաց մրցույթը դարձել է կարևոր հարթակ երիտասարդ կատարողների ստեղծագործական առաջընթացի և մասնագիտական կայացման համար՝ մեկտեղելով տարբեր տարածաշրջաններից ժամանած տաղանդավոր երաժիշտներին։

Юный скрипач из Армении Эдуард Даян удостоен Гран-при III Межрегионального открытого конкурса исполнителей на струнно-смычковых инструментах имени Вильгельма Шпета.
Конкурс прошел в российском городе Омск. Программа включала номинации «Скрипка», «Альт» и «Виолончель», сообщает Министерство образования, науки, культуры и спорта.
В номинации «Скрипка» Эдуард Даян стал обладателем первой премии. Главную награду — Гран-при — он получил по итогам отбора среди лауреатов первых премий всех трех номинаций.
В рамках гала-концерта Даян исполнил Концерт №1 для скрипки с оркестром Никколо Паганини, выступив с Омским филармоническим оркестром под управлением дирижера Михаила Голикова.
Эдуард Даян является участником целевой программы развития талантов «Мекнарк» и в настоящее время продолжает обучение в академии «Захар Брон» в Швейцарии.
В конкурсе приняли участие более 200 молодых музыкантов в возрасте от 7 до 23 лет.
III Межрегиональный открытый конкурс имени Вильгельма Шпета стал важной площадкой для творческого роста и профессионального становления молодых исполнителей, объединив талантливых музыкантов из разных регионов.