17 Փետրվար 2026 - 14:42 AMT
Հայաստանից պատանի ջութակահար Էդուարդ Դայանը Գրան պրիի է արժանացել Վիլհելմ Շպետի անվան լարային-աղեղնային գործիքների կատարողների 3-րդ միջտարածաշրջանային բաց մրցույթում:
Մրցույթն անցել է ՌԴ Օմսկ քաղաքում: Մրցութային ծրագիրն ընդգրկել է «Ջութակ», «Ալտ», «Թավջութակ» անվանակարգերը, հայտնում է ԿԳՄՍ նախարարությունը:
«Ջութակ» անվանակարգում Էդուարդ Դայանն արժանացել է առաջին մրցանակին: Գլխավոր պարգևին՝ Գրան պրիին, Էդուարդ Դայանն արժանացել է երեք անվանակարգերի առաջին մրցանակակիրների միջև կազմակերպված ընտրության արդյունքով։
Գալա համերգի շրջանակում Էդուարդ Դայանը ներկայացրել է Նիկոլո Պագանինիի Ջութակի թիվ 1 կոնցերտը՝ ելույթ ունենալով Օմսկի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ և դիրիժոր Միխայիլ Գոլիկովի ղեկավարությամբ։
Էդուարդ Դայանը «Մեկնարկ» տաղանդի զարգացման նպատակային ծրագրի անդամ է և այժմ կրթությունը շարունակում է «Զախար Բրոնի» ակադեմիայում (Շվեյցարիա)։
Մրցույթին մասնակցել է 7-23 տարեկան ավելի քան 200 երիտասարդ երաժիշտ:
Վիլհելմ Շպետի անվան 3-րդ միջտարածաշրջանային բաց մրցույթը դարձել է կարևոր հարթակ երիտասարդ կատարողների ստեղծագործական առաջընթացի և մասնագիտական կայացման համար՝ մեկտեղելով տարբեր տարածաշրջաններից ժամանած տաղանդավոր երաժիշտներին։

Young Armenian violinist Eduard Dayan has been awarded the Grand Prix at the 3rd Interregional Open Competition for String Instrument Performers named after Wilhelm Speth.
The competition took place in Omsk, Russia. The program included the “Violin,” “Viola,” and “Cello” categories, the Ministry of Education, Science, Culture and Sports reported.
Dayan won first prize in the “Violin” category. He was awarded the Grand Prix following a final selection among the first-prize winners of the three categories.
As part of the gala concert, Dayan performed Niccolò Paganini’s Violin Concerto No. 1, appearing with the Omsk Philharmonic Orchestra under the baton of conductor Mikhail Golikov.
Eduard Dayan is a member of the “Meknark” targeted talent development program and is currently continuing his studies at the Zakhar Bron Academy in Switzerland.
More than 200 young musicians aged 7 to 23 participated in the competition.
The 3rd Interregional Open Competition named after Wilhelm Speth has become an important platform for the creative growth and professional development of young performers, bringing together talented musicians from various regions.