18 Փետրվար 2026 - 07:22 AMT
Առողջապահության նախարարությունը մեկնարկել է ծրագիր, որի համաձայն 29-40 տարիքային խմբում հաշվառված ինսուլինակախյալ շահառուները ևս կստանան երկու տեսակի ինսուլինային անալոգներ, ասեղներ, ինչպես նաև արյան մեջ գլյուկոզի որոշման սարքեր՝ յուրաքանչյուր եռամսյակում 150 թեստ-երիզով։ Այդ մասին ասել է առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը շաքարային դիաբետ ունեցող քաղաքացիների և նրանց ծնողների հետ հանդիպմանը:
Հանդիպմանը քննարկվել է նաև դեղապահովման հարցը, խոսվել առողջության համընդհանուր ապահովագրության շրջանակում ավելի շատ բուժծառայությունների հասանելիության մասին:
«Շահառուներն ու նրանց հարազատները բարձր են գնահատել շաքարային դիաբետ ունեցող երեխաների ու մեծահասակների համար պետական ծրագրերի վերջին տարիների շարունակական ընդլայնումը, վստահեցրել, որ պետական այս մոտեցման շնորհիվ վերջին տարիներին նկատելիորեն բարելավվել է իրենց կյանքի որակը: Շուրջ երկու ամիս առաջ էլ գլյուկոզի շարունակական մոնիտորինգի ժամանակակից համակարգեր է տրամադրվել երեխաներին ու դեռահասներին»,- ասվում է նախարարության հաղորդագրությունում:
Մոտ երկու ամիս առաջ գլյուկոզի շարունակական մոնիտորինգի ժամանակակից համակարգեր են տրամադրվել երեխաներին ու դեռահասներին:

18 Февраль 2026 - 08:53 AMT
Министерство здравоохранения Армении запустило программу, согласно которой инсулинозависимые пациенты в возрасте от 29 до 40 лет также будут обеспечиваться двумя видами инсулиновых аналогов, иглами, а также приборами для измерения уровня глюкозы в крови — по 150 тест-полосок ежеквартально.
Об этом заявила министр здравоохранения Анаит Аванесян на встрече с гражданами, страдающими сахарным диабетом, и их родителями.
В ходе встречи были обсуждены вопросы лекарственного обеспечения, а также расширение доступа к медицинским услугам в рамках всеобщего медицинского страхования.
«Бенефициары и их родственники высоко оценили последовательное расширение в последние годы государственных программ для детей и взрослых с сахарным диабетом, отметив, что благодаря данной государственной политике в последние годы заметно улучшилось качество их жизни. Около двух месяцев назад детям и подросткам были предоставлены современные системы непрерывного мониторинга глюкозы», — говорится в сообщении министерства.
Около двух месяцев назад детям и подросткам были предоставлены современные системы непрерывного мониторинга глюкозы.