18 Փետրվար 2026 - 10:13 AMT
Արևադարձային տաք օդի ալիքի ներթափանցման հետևանքով վերջին հինգ օրերի ընթացքում Հայաստանում արձանագրվել է արտասովոր բարձր ջերմային ֆոն։
Փետրվարի 17-ին օդի օրական միջին ջերմաստիճանը նորմայից բարձր է եղել 7-12 աստիճանով, իսկ մի շարք շրջաններում ցերեկը գրանցված առավելագույն ջերմաստիճանը գերազանցել է տվյալ օրվա երբևիցե դիտված առավելագույն արժեքները, հայտնում է Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոնը:
Հանրապետության տարածքում` փետրվարի 18-19-ին, 22-ի ցերեկն առանձին շրջաններում սպասվում են տեղումներ․ նախալեռնային և հովտային շրջաններում՝ անձրևի, լեռնային շրջաններում՝ ձյան և ձնախառն անձրևի տեսքով։ Փետրվարի 20-21-ին, 22-ի գիշերը սպասվում է առանց տեղումների եղանակ։
Փետրվարի 18-ի ցերեկային ժամերին Լոռիում, Տավուշում, Արագածոտնի լեռնային հատվածներում, Գեղարքունիքում և Սյունիքում կանխատեսվում է քամու ուժգնացում՝ 24-28 մ/վրկ արագությամբ։
Առանձին շրջաններում սպասվում է նաև քամու ուժգնացում 14-17մ/վ արագությամբ, լեռնային առանձին հատվածներում բուք, ցածր հորիզոնական տեսանելիություն։
Օդի ջերմաստիճանը փետրվար 18-ին կբարձրանա ևս 2-3 աստիճանով, 19-20-ին աստիճանաբար կնվազի 4-5, Լոռիում, Տավուշում և Սյունիքում՝ 6-9 աստիճնաով:
Երևանում փետրվարի 18-ի ցերեկը, 20-21-ին, 22-ի գիշերը սպասվում է առանց տեղումների եղանակ։ Փետրվարի 18-ի գիշերը և առավոտյան հնարավոր է, 19-ին և 22-ի ցերեկը սպասվում է անձրև։

В результате проникновения тропической теплой воздушной массы в последние пять дней в Армении зафиксирован необычно высокий температурный фон.
17 февраля среднесуточная температура воздуха превысила норму на 7–12 градусов, при этом в ряде районов дневной максимум превысил ранее зарегистрированные для этой даты абсолютные значения, сообщает Центр гидрометеорологии и мониторинга.
На территории республики 18–19 февраля и днем 22 февраля в отдельных регионах ожидаются осадки: в предгорных и долинных районах — в виде дождя, в горных — снега и мокрого снега. 20–21 февраля и в ночь на 22 февраля прогнозируется погода без осадков.
В дневные часы 18 февраля в Лори, Тавуше, горных районах Арагацотна, Гегаркунике и Сюнике ожидается усиление ветра до 24–28 м/с.
В отдельных районах прогнозируется ветер скоростью 14–17 м/с, в некоторых горных участках — метель и низкая горизонтальная видимость.
Температура воздуха 18 февраля повысится еще на 2–3 градуса, 19–20 февраля постепенно понизится на 4–5 градусов, в Лори, Тавуше и Сюнике — на 6–9 градусов.
В Ереване 18 февраля днем, 20–21 февраля и в ночь на 22 февраля ожидается погода без осадков. В ночь и утром 18 февраля возможен дождь, 19 февраля и днем 22 февраля ожидаются осадки.