18 Փետրվար 2026 - 13:28 AMT
Օնլայն տաքսիների վարորդները պետտուրք են վճարում, ամսական վաստակում են 200 հազար դրամից ավելի գումար, սակայն չեն համարվում գրանցված աշխատող, ասել է Երևանի ավագանու «Մայր Հայաստան» խմբակցության անդամ Մեսրոպ Մանուկյանը:
«Օնլայն տաքսիների վարորդների իրավունքները տոտալ ոտնահարվում են, և Հայաստանում չկա մի կառույց՝ ոչ Մարդու իրավուքնների պաշտպանը, ոչ ՏԿԵՆ-ը, ոչ էլ մեկ ուրիշը, որ զբաղվի նրանց իրավունքների պաշտպանությամբ»,-ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը:
Վարորդները դիմել են նրան իրենց սոցիալական խնդիրների և իրավունքների խախտումների մասին հանրային բարձրաձայնում ապահովելու նպատակով։
«Մարդը վաղը թոշակ չի ստանա, գնում է բանկ, վարկ չեն տրամադրում։ Սա պետության կողմից ռեկետ է»,-ասել է Մանուկյանը։
Նրա խոսքով՝ առաջարկվել է օրական 10 ժամ աշխատած և ամսական 200 հազար դրամ ու ավելի եկամուտ ստացած անձանց գրանցել որպես աշխատող։
«Մենք սա համարում ենք անարդար։ Ստորագրահավաքը կշարունակվի երկու օր, դրանից հետո պահանջները կներկացվեն կառավարությանը, եթե քայլեր չձեռնարկվեն, ապա տաքսու վարորդները նախաձեռնելու են խաղաղ անհնազանդության ակցիաներ»,-ասել է Մանուկյանը։
Ակցիային միացել է նաև տաքսու կին վարորդ Սաթենիկ Վարդանյանը։
«Ոչ մի տեղ մեզ աշխատող չեն դիտարկում, մենք պահանջում ենք մեզ գրանցել, որ դիտարկվենք հիմնական եկամուտ ունեցող մարդիկ»,-ասել է նա։
Ակցիայի մասնակից մեկ այլ վարորդ էլ զգուշացրել է, որ պահանջների չկատարման դեպքում պատրաստվում են մեքենաներով դուրս գալ բողոքի ակցիայի։

Водители онлайн-такси платят государственную пошлину и зарабатывают более 200 тысяч драмов в месяц, однако не считаются официально зарегистрированными работниками, заявил член фракции «Мать Армения» Совета старейшин Еревана Месроп Манукян.
«Права водителей онлайн-такси тотально нарушаются, и в Армении нет ни одной структуры — ни Защитника прав человека, ни Министерства территориального управления и инфраструктур, ни кого-либо еще, — которая занималась бы защитой их прав», — сказал он, сообщает «Panorama.am ».
По его словам, водители обратились к нему для публичного освещения своих социальных проблем и нарушений прав.
«Завтра человек не получит пенсию, идет в банк — ему не дают кредит. Это рэкет со стороны государства», — заявил Манукян.
По его словам, было предложено регистрировать в качестве работников лиц, которые работают по 10 часов в день и получают 200 тысяч драмов и более в месяц.
«Мы считаем это несправедливым. Сбор подписей продолжится два дня, после чего требования будут представлены правительству. Если шаги не будут предприняты, водители такси инициируют акции мирного неповиновения», — сказал Манукян.
К акции присоединилась также водитель такси Сатеник Варданян.
«Нигде нас не считают работниками. Мы требуем зарегистрировать нас, чтобы нас рассматривали как людей с основным источником дохода», — сказала она.
Еще один участник акции предупредил, что в случае невыполнения требований водители готовы провести акцию протеста на автомобилях.